IBM upycha niewiarygodną ilość danych na kasecie, która mieści się w dłoni. To jest absolutny rekord świata

Zespół naukowców z IBM Research przy współudziale Sony bije rekord świata pod względem gęstości zapisu danych na taśmie magnetycznej. I to już nie pierwszy raz w swojej historii.

Nowy rekord IBM Research pozwala zapisać na pojedynczej kasecie aż 330 TB danych (gęstość zapisu na cal kwadratowy taśmy magnetycznej wynosi w tym przypadku 201 gigabitów).

Mamy zatem do czynienia z 20-krotnie wyższym wskaźnikiem od tego stosowanego obecnie w komercyjnych rozwiązaniach rynkowych. Najłatwiej porównać to do ekwiwalentu 330 milionów książek zapisanych na pojedynczym nośniku magnetycznym.

 

Prototypową taśmę magnetyczną do eksperymentu IBM Research dostarczyło Sony Storage Media Solutions. Aby osiągnąć tak wysoką gęstość zapisu naukowcy z obu firm musieli opracować kilka nowych rozwiązań, zarówno od strony technologii zapisu jak i konstrukcji samej taśmy magnetycznej.

Konstrukcja nowej taśmy magnetycznejKonstrukcja nowej taśmy magnetycznej fot. Sony

Historia zapisu danych na taśmie magnetycznej sięga czasów dość zamierzchłych. Technologia o 60-letniej już tradycji pierwotnie była wykorzystywana do przechowywania dokumentów podatkowych oraz danych medycznych. Pierwsza taśma IBM umożliwiała zapis zaledwie 2 MB informacji. Wszystko wskazuje na to, że nowe rekordy pozwalają nadal aktywnie i efektywnie wykorzystywać nośniki magnetyczne.

Czytaj też: Smutna chwila dla Intela. Po 24 latach dominacji na rynku układów scalonych wyprzedził go Samsung

Więcej o: