Sztuczna inteligencja Elona Muska gromi e-graczy. A właściciel Tesli ostrzega: "większe zagrożenie niż Korea Północna"

Kamil Mizera
Już zdążyliśmy się przyzwyczaić, że sztuczna inteligencja potrafi grać, a nawet wygrywać w różnego typu gry. Udowodniło to Google, którego SI pokonała mistrza świata w GO. Teraz podobnym osiągnięciem może pochwalić się Elon Musk.

Stworzona przez jego firmę - OpenAI - sztuczna inteligencja pokonała ostatnio najlepszych graczy w Dota2, czyli grę typu MOBA (multiplayer online battle arena). Dokonała tego podczas jednego z największych e-sportowych turniejów - The International. Z SI nie miał szans ani Danil “Dendi” Ishutina, jeden z najlepszych e-sportowców grających w Dotę, ani inni czołowi zawodnicy.

Wyczyn sztucznej inteligencji z OpenAI jest o tyle znaczący, że Dota to dużo bardziej kompleksowa gra, niż np. GO. W grze tej trzeba wziąć pod uwagę znacznie więcej czynników, dobrze planować rozgrywkę, wyczuwać odpowiedni moment na atak, zwodzić przeciwnika. Do tego gra jest niezwykle dynamiczna, nie ma wiele czasu na zastanawianie się, trzeba błyskawicznie reagować na poczynania oponenta. Dlatego wyczyn SI od Muska jest tym bardziej spektakularny. Na tyle, że nawet sam założyciel Tesli i SpaceX’a odniósł się do tego wydarzenia na swoim Twitterze:

Warto jedna zaznaczyć, że nie była to klasyczna rozgrywka 5x5 ale 1x1, przez co szanse sztucznej inteligencji były znacznie większe, jeżeli chodzi o przewidywanie zachowań przeciwnika. Niemniej jednak jest to spory wyczyn.

Przy tej jednak okazji Elon Musk ponownie wyraził swoje ostrzeżenie w stosunku do rozwoju sztucznej inteligencji. Stwierdził on, że jest to znacznie większe zagrożenie, niż nawet północnokoreański reżim dysponujący bronią atomową.

Ponowił on również swój apel o to, by w końcu powstały uregulowania w kwestii rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji. W tym momencie jest to wolna amerykanka, nikt tego nie kontroluje i nie da się przewidzieć skutków powstania prawdziwej, sztucznej inteligencji. Według Muska (i nie tylko jego, w obozie ostrzegającym o skutkach SI jest również, m.in. Stephen Hawking) stanowi ona jedno z największych zagrożeń dla egzystencji naszego gatunku.

 

Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że zwycięski bot został stworzony właśnie przez OpenAI, a więc firmę badawczą, którą założył Elon Musk. Pozyskał on na nią blisko 1 mld dolarów, a jej głównym zadaniem jest stworzenie “bezpiecznej” i “przyjacielskiej” sztucznej inteligencji. OpenAI chce to osiągnąć poprzez zbudowanie wielu różnego typu sztucznych inteligencji, współpracujących i pomagających ludziom w ich zdaniach i pracy.

Bezpieczeństwo przez rozproszenie. 

Bo ogrywanie ludzi w różnego typu gry to tylko preludium. 

Więcej o: