Po co ci kierownica w autonomicznym samochodzie? Mogą ją zastąpić dwa niewielkie przyciski

Wygląda na to, że wizja przyszłości, w której samochody będą całkowicie pozbawione tradycyjnej kierownicy zaczyna nabierać rumieńców. Przynajmniej według Waymo, siostrzanej firmy Google należącej do spółki Alphabet. Co więcej, mają już patent na takie rozwiązanie.

Amerykański Urząd Patentowy przyznał Waymo patent na centralną konsolę dla autonomicznego auta, w której umieszczono dwa charakterystyczne przyciski: Go oraz Stop Now. Z dokumentów nie wynika jednoznacznie w jaki sposób kierowca będzie wyznaczać cel podróży, ani jak szybko pojazd wyhamuje po naciśnięciu przycisku Stop Now. Pozostałe przyciski widoczne na konsoli przypominają już funkcje znane z dzisiejszych aut.

Patent na środkową konsolę WaymoPatent na środkową konsolę Waymo fot. Amerykański Urząd Patentowy

Na razie trudno nam sobie wyobrazić brak kierownicy, nawet w autach z rozbudowanym trybem autonomicznym. Brak możliwości zareagowania na niebezpieczną sytuację i poleganie wyłącznie na elektronicznych systemach pojazdu wydaje się czymś trudnym do przeskoczenia. Patent Waymo sygnalizuje jednak, że z tak fundamentalną zmianą przyjdzie nam się wkrótce zmierzyć.

 

Czytaj też: Kogo powinien zabić twój samochód przyszłości? [WHAT'S NEXT]

Przy okazji warto przypomnieć, że samo Google nie myśli już raczej o samodzielnym aucie, a raczej partnerstwie z uznanymi koncernami motoryzacyjnymi, dostarczając im swoje rozwiązania. Rozpoczęty w 2009 roku projekt po 7 latach przeobrażony w Waymo ma już na liczniku ponad 3 mln przejechanych testowo mil.

Więcej o: