Elon Musk apeluje do ONZ. Wyścig zbrojeń może doprowadzić do powstania "robotów morderców".

Eksperci ds. robotyki i sztucznej inteligencji w liście do ONZ przestrzegają przed "robotami zabójcami". Chcą zapobiec technologicznemu wyścigowi zbrojeń. Pod listem podpisało się 116 osób, w tym szef Tesli Elon Musk.

Zdaniem autorów listu dalszy rozwój badań nad stworzeniem inteligentnej broni może doprowadzić do powstania "robotów morderców". Dlatego też domagają się od ONZ wprowadzenia zakazu rozwijania prac nad autonomicznymi systemami bojowymi.

Śmiercionośna broń autonomiczna grozi trzecią rewolucją w technice wojskowej. Gdy zostanie rozwinięta, pozwoli na konflikt zbrojny w skali większej niż kiedykolwiek dotąd, w tempie szybszym niż ludzie mogą zrozumieć

- piszą eksperci w opublikowanym w poniedziałek liście.

Może być to narzędzie terroru, broń despotów i terrorystów użyta przeciwko niewinnym ludziom, broń która będzie mogła być zhakowana

– przestrzegają.

Ryan Gariepy, założyciel Clearpath Robotics wyjaśnia, że „w przeciwieństwie do innych form sztucznej inteligencji, które wciąż pozostają w sferze science fiction, autonomiczne systemy uzbrojenia są w fazie rozwoju i mają bardzo realny potencjał do spowodowania poważnej szkody niewinnym ludziom oraz wywołania globalnej niestabilności”.

Według Human Rights Watch, kilkanaście krajów, w tym USA, Chiny, Izrael, Korea Płd., Rosja i Wielka Brytania, pracują nad autonomicznymi systemami bojowymi.

Chce podłączyć mózg do komputera

Elon Musk to szef produkującej samochody elektryczne Tesli Motors oraz firmy SpaceX. Pracuje nad urządzeniami łączącymi ludzki mózg z komputerami, w celu stworzenia sztucznej inteligencji, która będzie miała pozytywny wpływ na ludzkość.

Od wielu lat przestrzega przed niebezpieczeństwami związanymi ze sztuczną inteligencją. Według niego stanowi ona „podstawowe zagrożenie dla istnienia cywilizacji”, jest „potencjalnie bardziej niebezpieczna niż broń jądrowa”.

Dostrzega także jasne perspektywy. Jego zdaniem, w przyszłości roboty mogą zastąpić ludzi w pracy i wypracować dochód, który zapewni każdemu minimalną płacę.

Bizsylwetka: Elon Musk - miliarder, który chce uratować świat

Więcej o: