Oto najciekawsze nowości jakie znajdziemy w Androidzie 8.0 Oreo. Niektóre z nich mogą się okazać naprawdę przydatne
Jednym z nowych rozwiązań Androida 8.0 Oreo widocznych gołym okiem będzie tryb Picture-in-Picture. Przypomina nieco rozwiązanie, które znajdziemy już w aplikacji YouTube, gdzie po zamknięciu okna aplikacji nadal mamy podgląd wideo w formie pływającego okna. Podobną funkcję na smartfonach oferuje również odtwarzacz multimedialny VLC.
Zdaniem przedstawicieli Google, Picture-in-Picture ma umożliwić jeszcze lepsze wykorzystanie wielozadaniowości. W odróżnieniu od obecnego trybu pracy na podzielonym ekranie będziemy mogli otworzyć jedną aplikację w widoku pełnoekranowym, zaś druga o mniejszym rozmiarze znajdzie się na wierzchu.
Android 8.0 Oreo to oczywiście szereg usprawnień z zakresu bezpieczeństwa. Dlatego Google zdecydowało się na wbudowanie przycisku umożliwiającego zamknięcie dowolnej aplikacji wyświetlanej na ekranie smartfonu. Chodzi tu głównie o ochronę przed atakami typu ransomware, które do działania wykorzystywały przechwytywanie systemowych okienek z alertami.
Z pewnością przyda się wbudowany menedżer haseł, którym będzie można zarządzać z poziomu ustawień systemowych. Nie tylko usprawni to proces logowania się w aplikacjach, ale pozwoli również wygodniej i bezpieczniej wypełniać formularze na stronach WWW. Oczywiście wszystko będzie się odbywać po dodatkowej autoryzacji ze strony użytkownika.
Wsparcie dla Instant Apps, czyli aplikacji uruchamianych ze sklepu Google Play bez potrzeby instalacji na smartfonie, zawita w pełni do Androida 8.0 Oreo. Przypuszczalnie nie wszystkie programy będą działać w ten sposób od samego początku. Tak czy siak, to ważna i potrzebna funkcja, która szczególnie przypadnie do gustu posiadaczom urządzeń o mniejszej powierzchni na dane użytkownika.
Ciekawie prezentują się również dyskretne powiadomienia w postaci kropek przy ikonach aplikacji, których naciśnięcie ma pozwolić na wywołanie określonej akcji (odpowiedzi, udostępnienia, etc.) bez potrzeby otwierania okna aplikacji. Z kolei tzw. budżet czasowy dla aplikacji pracujących w tle spowoduje ograniczenie powiadomień i wykonywania określonych działań, co przełoży się pozytywnie na długość pracy smartfonu na baterii.
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
RMF FM nieoficjalnie: Służby dostały rekomendację. Będą masowe kontrole firm łamiących restrykcje
-
Wielka Brytania. Pracownicy z Europy Wschodniej wyjeżdżali z Wysp miesiące przed brexitem
- Płaca minimalna w górę, czyli wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Grozi nawet 26 mln zł
- NBP może wyemitować banknot 1000-złotowy. Zapowiedział to prezes Adam Glapiński. "Mam nadzieję"
- Hotele stoją puste, ale muszą opłacać abonament RTV. W Beskidach nawet 8 tys. zł miesięcznie
- Prezes NBP Adam Glapiński: Tak, dopuszczam ujemne stopy procentowe w Polsce
- Tarcza finansowa ruszyła, w puli 13 mld zł. "Przedsiębiorcy otrzymają pierwsze wypłaty w poniedziałek"