Nie ma wątpliwości, nadchodzi era robotów morderców. "Maszyna nie ulega emocjom, po prostu wykonuje rozkazy"

Wojsko stoi w obliczu rewolucji, użycie robotów zabójców w globalnych konfliktach jest niemal pewne - uważa emerytowany brytyjski generał Richard Barrons.

Zdaniem Richarda Barronsa, zakaz ich używania nie odniesie prawdopodobnie skutku, ponieważ autonomiczna broń będzie tańsza, skuteczniejsza i może być zastosowana zamiast ludzi. Robotów zabójców użyją narody pozbawione skrupułów.


- Maszyna nie ulega emocjom, po prostu wykonuje rozkazy. Dlaczego miałbyś wysłać 19-latka z karabinem do domu, aby sprawdzić, czy coś tam jest, jeśli możesz wysłać maszynę? Jest wiele, wiele przykładów w środowisku lądowym i morskim – zauważa Richard Barrons.

Generał zwraca uwagą na potencjalne zalety nowej technologii, które sprawią, że roboty będą zdolne podejmować decyzje, uczyć się i zabijać bez jakiejkolwiek kontroli ludzi.
W jego opinii, Wielka Brytania zawsze będzie dbała o to, by broń operacyjną kontrolował człowiek, jednak na całym świecie są ludzie, którzy wyznają inne wartości.


- Nawet jeśli nie zamierzasz ich użyć, będziesz musiał poradzić sobie z faktem, że pojawiać się będą roboty, które mają być śmiercionośne i nie kontrolowane przez człowieka – zauważa gen. Barrons.

Generał uważa, że bojowe roboty wkrótce mogą zastąpić żołnierzy na granicy obu Korei. Mogą też ochraniać elektrownie jądrowe.

Narzędzie terroru, broń despotów i terrorystów


W ubiegłym tygodniu ponad 100 ekspertów ds. robotyki i sztucznej inteligencji napisało list do Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym  przestrzegają przed „robotami zabójcami”. Wśród 116 sygnatariuszy był szef Tesli Elon Musk.


- Śmiercionośna broń autonomiczna grozi trzecią rewolucją w technice wojskowej. Gdy zostanie rozwinięta, pozwoli na konflikt zbrojny w skali większej niż kiedykolwiek dotąd, w tempie szybszym niż ludzie mogą zrozumieć – napisali.

Eksperci przestrzegali, że „może być to narzędzie terroru, broń despotów i terrorystów użyta przeciwko niewinnym ludziom, broń która będzie mogła być zhakowana”.

Więcej o:
Komentarze (38)
Nie ma wątpliwości, nadchodzi era robotów morderców
Zaloguj się
 • farsizm

  Oceniono 29 razy 25

  Polskie naczelnictwo testuje już roboty i ma niebagatelne doświadczenie. Jeszcze nie strzelają ale np. robot Beata działa sprawnie od dwóch lat, zupełnie bez emocji. Ma sprawny, nowoczesny system mowy, potrafi samodzielnie, w krótkim czasie wykonać tak złożoną czynność jak odwrócenie kota ogonem. Jest też odporny na zdarzenia o wysokiej kinetyce. Pozostałe roboty są mniej sprawne i kuleją jeżeli chodzi o AI, zwłaszcza dwa które ochraniają MSZ i MSW. Całkiem sprawne roboty umieszczono w Sejmie. Są liczne i potrafią wykonywać polecenia przez całą dobę, bez resetu, choć to w dużej mierze dzięki temu, że ich praca nie wymaga dużych mocy do symulacji AI. Wystarczy, że nie spadają z krzeseł i nie zbliżają się do okien. Rzeczywiście... Korea może być zainteresowana naszą produkcją.

 • pedro.666

  Oceniono 17 razy 11

  Sztuczna inteligencja zawsze może się wyrwać spod kontroli i obrócić się przeciwko swemu twórcy. Np prezydent Duda...

 • taktojahhh

  Oceniono 5 razy 5

  Paradoks polega na tym, że gdy robot zabije mordercą jest człowiek, który wydał robotowi rozkaz

 • macmackus

  Oceniono 2 razy 2

  Do tej pory wkładano dużo wysiłku w to aby żołnierz działał jak maszyna. W końcu marzenie dowódców się spełni.
  Będą plusy. O ile żaden szaleniec go tak nie zaprogramuje nie będzie gwałcił, mordował cywilów etc. Oczywiście jeśli padnie rozkaz exterminacji nie będzie przebacz ale czy tradycyjne wojsko kiedykolwiek odmawiało wykonania takich decyzji? rozkaz to rozkaz a więc decyzje jak zawsze podejmie góra.

 • palo_ma1

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli jeszcze nauczy się je oszczędzać ludność cywilną, to niech się naparzają.
  Byle po sobie sprzątali.

 • japka_putina

  Oceniono 3 razy 1

  Jak wiadomo, żołnierze ze swoimi generałami prowadzą wojny humanitarnie i empatycznie, natomiast za chwilę pojawią się autonomiczne roboty, które będą bezwzględne. Co to za bzdury?

 • kukunapniu

  Oceniono 7 razy 1

  "Dlaczego miałbyś wysłać 19-latka z karabinem do domu, aby sprawdzić, czy coś tam jest, jeśli możesz wysłać maszynę?"

  ... bo na prawdziwym polu walki 19latek jest mało wary a taka broń kosztuje miliony

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX