Google usunął ze sklepu Play 300 aplikacji, które służyły do przeprowadzania ataków

Robert Kędzierski
Google usunął ze swojego sklepu ok. 300 aplikacji. Odkryto, że prawdziwy cel ich działania jest zupełnie inny od deklarowanego.

Google zidentyfikowała ok. 300 aplikacji w sklepie Play, które tak naprawdę były narzędziami cyberprzestępców. Używano ich do przeprowadzania ataków typu DDoS w ramach botnetu WireX - wyjaśnia Gizmodo. Odkryto go analizując ślady ataku na jedną z sieci hoteli. 

Co gorsza złośliwy kod pozostawał aktywny przez cały czas pracy urządzenia - zasoby telefonu i połączenie internetowe były więc wykorzystywane niemal nieustannie. 

WireX, który pojawił się w sieci 17 sierpnia zdążył za pomocą fałszywych aplikacji takich jak dzwonki, programy do zarządzania kartami micro SD, zdążył zainfekować ok. 70 tys. urządzeń w 100 krajach. Niekiedy infekcja wirusem kończyła się żądaniem zapłaty okupu.

Czytaj też: Eksperci ostrzegali, nikt nie słuchał. Kulisy ataku WannaCry. 

Badacze podkreślają, że wykrycie zagrożenia było możliwe tylko dzięki współpracy kilku firm i instytucji: Akami, Cloudflare, Flashpoint, Google, Team Cymru. 

Google ma receptę?

Być może ostatecznym rozwiązaniem problemów z fałszywymi aplikacjami okaże się nowa funkcja, którą Google wprowadza do najnowszej wersji swojego systemu. Android Oreo jest bowiem wyposażony w Google Play Protect.

embed

Usługa ma za zadanie skanować wszystkie aplikacje zainstalowanie w smartfonie. Działa nieustannie i - w razie wykrycia zagrożenia - natychmiast informuje użytkownika. Google chwali się, że codziennie skanuje 50 mld aplikacji. 

Rozwiązanie problemu złośliwych aplikacji wydaje się konieczne. Zaledwie tydzień temu informowaliśmy o odkryciu firmy Lookout. W 500 aplikacjach dostępnych w sklepie Google Play wykryła furtkę umożliwiającą instalację oprogramowania szpiegującego. Na szczęście i tym razem Google zareagowało dość sprawnie na zgłoszenie. Miejmy nadzieję, że Play Protect uniemożliwi przedostanie się jakichkolwiek złośliwych aplikacji do sklepu Google. 

Więcej o: