Ważne zmiany dla sprzedających na Allegro. Jednych ucieszą, innych mogą mocno rozczarować

Allegro postanowiło ułatwić życie osobom sprzedającym przedmioty w dwóch kategoriach - "Komputery" i "Bilety". Wystawienie przedmiotu i dodanie zdjęć będzie darmowe, ale prowizje za sprzedaż będą wyższe.

Każdy sprzedający świetnie zdaje sobie sprawę, że poza prowizją od sprzedanego przedmiotu jest jeszcze (mniejsza lub większa opłata) za jego wystawienie, przedłużenie oferty czy dodanie zdjęć. 

Zdaje się, że Allegro postanowiło wyjść na przeciw osobom, które mają problemy ze sprzedaniem niektórych przedmiotów i wielokrotnie wystawiają je na aukcje.

Wirtualne Media podają, że w kategoriach "Komputery" i "Bilety" publikacja oferty będzie zupełnie darmowa, podobnie jak dodanie większej liczby zdjęć.

Niestety zmiany będą niekorzystne dla sprzedawców, których towary szybko znajdują nabywców. Allegro podnosi bowiem prowizję pobieraną w momencie sprzedaży.

W przypadku kategorii "Bilety", niezależnie od ceny przedmioty prowizja wyniesie 5 proc. Dotychczas serwis pobierał 5, 3, 1,5 lub 0,5 proc. kwoty w zależności od wartości transakcji. Nowe przepisy mają wejść w życie 11 października.

5 dni później zmian doczeka się także kategoria "Komputery". Wcześniej wysokość prowizji w tym dziale była uzależniona od kwoty sprzedaży.

Teraz będzie zależała od podkategorii, w której przedmiot został wystawiony. W przypadku laptopów i komputerów stacjonarnych wynosić będzie 1,5 proc.

Karty graficzne i tablety będą obarczone prowizją w wysokości 3 proc. Na inne, zazwyczaj tańsze podzespoły komputerowe prowizja będzie wynosić 4, 6, 7 lub 9 proc., w zależności od podkategorii, w której zostały wystawione.

Co ważne, zmiany zmiany obejmą nie tylko sprzedawców prywatnych, ale także wszystkich wystawiających oferty z kont "Firma".

Allegro chce w ten sposób uniknąć sytuacji, w których sprzedający muszą uiszczać opłaty za wystawienie przedmiotu, nawet gdy ten ostatecznie nie znajdzie nabywcy.

Nowy regulamin dla sprzedających można znaleźć w TYM miejscu.

---

Jak przez lata zmieniał się smartphone od Apple?

Więcej o: