"WSJ": Rosjanie podsłuchują żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce. Włamali się do telefonów

Daniel Maikowski
Dziennik "The Wall Street Journal" dotarł do informacji, z których wynika, że rosyjscy hakerzy działający na zlecenie Kremla wzięli na cel smartfony żołnierzy wojsk NATO, które stacjonują w Polsce oraz krajach bałtyckich.

Kiedy słyszymy o cyberwojnie, niemal natychmiast przychodzą nam na myśl dwa słowa: rosyjscy hakerzy. Rzeczywiście, w ciągu ostatniej dekady Rosja wyrobiła sobie opinię państwa, które chętnie korzysta z usług grup hakerskich, a rosyjscy cyber-żołnierze są oskarżeni o każdy większy incydent związany z cyberbezpieczeństwem.

Rosjanie podsłuchują NATO?

Teraz garść oskarżeń dorzuca "Wall Street Journal". Amerykański dziennik, powołując się na słowa wysokich rangą oficjeli NATO, donosi, że rosyjscy hakerzy wzięli na cel smartfony żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce oraz krajach bałtyckich.

Rosjanie  mieli włamywać się do telefonów, hakować konta na Facebooku, jak również kopiować dane, które znajdują się na urządzeniach. Cel? Zdobycie cennych informacji, oszacowanie potencjału wojsk, a nawet zastraszanie poszczególnych żołnierzy.

Jednym z celów rosyjskich cyber-żołnierzy miał być pułkownik Christopher L'Heureux, które w lipcu objął dowództwo nad amerykańskimi wojskami stacjonującymi w Polsce.

L'Heureux wspomina sytuację, gdy wrócił do swojego samochodu po ćwiczeniach na strzelnicy i zorientował się, że ktoś próbował złamać hasło w jego prywatnym iPhonie.

Oficer podkreśla również, że co najmniej sześciu innych żołnierzy, z którymi rozmawiał poinformowało go o próbach włamania się do ich urządzeń lub kont na Facebooku.

Na Łotwie, jeden ze amerykańskich żołnierzy NATO miał zostać zaczepiony przez nieznajomą osobę, która opowiedziała mu o kilku szczegółach z jego życia, które dotyczyły m.in. bliskich mu osób - pisze "WSJ", powołując się na oficjela NATO.

Podobny incydent miał miejsce również w Polsce. 

.Miedzynarodowe szkolenia CWIX w siedzibie NATO.Miedzynarodowe szkolenia CWIX w siedzibie NATO #Fot. Grazyna Marks / Agencja Gazeta

Subtelny sabotaż

Zdaniem niektórych ekspertów działania Rosjan mogą być próbą spowolnienia działań wojsk NATO stacjonujących w Europie. Można sobie wyobrazić sytuację, w której zhakowany smartfon zostałby wykorzystany do wysłania fałszywych instrukcji.

W odpowiedzi na rzekome działania Rosjan, amerykańscy żołnierze otrzymali nowe instrukcje dotyczące korzystania z telefonów komórkowych. Mogą korzystać tylko ze ściśle określonych punktów dostępu do internetu (hot-spoty). W Estonii rekrutom nie wolno natomiast używać smartfonów podczas prowadzenia działań operacyjnych.

Rosyjscy hakerzy to elita

Lista ataków, które przypisuje się Kremlowi jest imponująca. W 2007 r. rosyjscy hakerzy mieli przypuścić cyberatak na Estonię. Wówczas sparaliżowane zostały m.in. systemy informatyczne estońskiego parlamentu, rządu oraz banków. Rosja miała również korzystać z usług swoich hakerów podczas konfliktu z Gruzją.

- Rosjanie są absolutną elitą. To jedni z najlepszych specjalistów na świecie - podkreśla Chris Finan, były doradca ds. cyberbezpieczeństwa w administracji prezydenta Obamy. 

Pod koniec 2015 r. cyber-żołnierze Kremla mieli z kolei zaatakować elektrownię jądrową w ukraińskim Zaporożu. Wówczas - na oczach operatora pełniącego wtedy zmianę - w zdalny sposób wyłączyli wszystkie generatory pozbawiając energii elektrycznej niemal 700 tys. domostw.

Wszystkie te ataki łączy jedno: praktycznie niemożliwe jest udowodnienie, że były one inspirowane przez Kreml. Na tym polega "piękno" cyberwojny. Jest prowadzona w "białych rękawiczkach". Wojna, w której do rzeczywistego źródła ataku prowadzi szereg tajemniczych pośredników, fałszywych tropów oraz domniemanych powiązań.

Najpotężniejszym sprzymierzeńcem Kremla w cyberwojnie jest grupa APT28 (inne nazwy: STRONTIUM, Sofacy oraz Fancy Bear). Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z takich firm jak Microsoft czy Kaspersky sugerują, że APT28 jest nie tylko powiązana z wywiadem Federacji Rosyjskiej (GRU), ale jest wręcz jego integralną częścią.

APT28 oskarża się  m.in. o ataki hakerskie na niemiecki parlament, francuską telewizję TV5 Monde oraz o kradzież danych z serwerów Światowej Agencji Antydopingowej. Grupa ta miała też utrudniać śledztwo w sprawie katastrofy MH-17, a także włamać się na serwery polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w grudniu 2016 rok

Więcej o:
Komentarze (59)
"WSJ": Rosjanie podsłuchują żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce
Zaloguj się
 • gladysek

  Oceniono 24 razy 12

  Smutne, wielka Ameryka, wielkie NATO, wybitni znawcy Rosjan przegrywaja z Rosjanami na kazdym polu. Rosjanie wybrali im prezydenta, siedza w pentagonie, doskonale znaja amerykanskie zamiary i namiary, rozp//ieprzaja im europejskie struktury, szpieguja jankesow w polsce a pewnie i gdzie indziej, magicznie spychaja natowskie samochody z drogi a macierewicz szturmuje i opanowuje puste i nieczynne lotnisko podobne do tego w Smolensku. mozemy czuc sie bezpiecznie, tak przynajmniej glosza hasla wodzow narodu. Czujemy sie bezpiecznie bo tego nikt nie ma ochoty atakowac

 • leszekpokuta

  Oceniono 8 razy 6

  Tiaaa, a bezradne Stejtowiety nie umieją sobie z tym poradzić.
  Oczywiście sami nikogo nie podsłuchują .....

 • metenburg

  Oceniono 4 razy 4

  A WSJ nie zapomnial napisac o tym jak NSA i kilka innych rzadowych agencji podsluchiwalo europejskich przywodcow, miedzy innymi Merkel ? Nie zapomnialo tez wspomniec o szpiegowaniu niemieckiech firm motoryzacyjnych ?
  To normalne ze jedni podsluchuja drugich. NATO'wskie i amerykanskie samoloty nie lataja przy granicach Rosji, Chin czy Korei Pln w celach turystycznych. Co bardziej odstraszajace jest ze WSJ robi z tego rusofobiczna sensacje. Az kapie hipokryzja.

 • stop_pis

  Oceniono 9 razy 3

  Oj bidule ci jankesi, wszędzie im rusy mieszają szyki... Chuba nie trzeba wam było z nimi zadzierać, jak tacy ciency jesteście w te klocki. ;))

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 5 razy 3

  >w ciągu ostatniej dekady Rosja wyrobiła sobie opinię państwa, które chętnie korzysta z usług grup hakerskich

  Doprawdy?
  A mnie się zdaje, że taką opinię chce Rosji przykleić CIA.
  Jako wytłumaczenie porażek polityki zagranicznej i wewnętrznej USA.

 • jakub13579

  Oceniono 4 razy 2

  Tylko maciorawicza nie muszą podsłuchiwać. On wszystko chętnie sam opowie.

 • kali23

  Oceniono 1 raz 1

  No Jankesi.
  Trzeba by jakąś nową wojenkę z tego powodu wywołać?
  Nie udał wam się zamach stanu na Ukrainie. Bliski Wschód doprowadziliście do ruiny. Ruska hakerska" młodzież"
  wybiera wam Prezydenta.
  Oj oj. Nie będzie dobrze. Inni wasi Prezydenci od razu atakowali a Trump na co czeka?

 • zibbey

  Oceniono 1 raz 1

  Tzw. "rząd" w Polsce nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa i odpowiednich warunków dla żołnierzy własnych i NATO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX