Straż Graniczna stworzy wielką bazę danych. Służby dowiedzą się wszystkiego o twoim locie

Robert Kędzierski
Dane, które podajemy rezerwując bilet lotniczy, będą trafiać do nowego rejestru. Dostęp do niego uzyskają skarbówka, policja i służby specjalne. Cel to zwalczanie groźnych przestępstw.

W ramach wykonywania unijnej dyrektywy Polska musi wdrożyć nowy system, który zapewni służbom dostęp do informacji o pasażerach samolotówPassenger Name Records (PNR) zawierać będzie wiele szczegółowych danych o wszystkich osobach podróżujących samolotami w granicach Unii Europejskiej oraz do i z niej - informuje Puls Biznesu.

Pośród 30 różnych danych, które trafią do rejestru, znajdzie się m.in. imię, nazwisko, adres, numer karty kredytowej użytej do opłacenia biletu, numer telefonu. Służby odnotują też fakt rezygnacji z podróży, a nawet rodzaj zamówionego posiłku.   

Dostęp do informacji, którymi zarządzać ma Straż Graniczna, będą miały zarówno służby specjalne, jak i prokuratura, policja czy skarbówka. Cel wprowadzenia nowych regulacji jest jeden: zwalczanie ciężkich przestępstw takich jak handel narkotykami i żywym towarem, przemyt, przestępstwa skarbowe i terroryzm. 

Uzasadnienie do wprowadzenia bazy PNRUzasadnienie do wprowadzenia bazy PNR Fot. http://orka.sejm.gov.pl/

Dostęp do informacji o wszystkich lotach będą miały służby każdego z państw członkowskich. 

Czytaj też: Centralny Port Komunikacyjny coraz bliżej. 

Pierwsze próby wprowadzenia bazy PNR miały miejsce w roku 2013. Zostały jednak zablokowane w obawie przed naruszaniem prywatności. W związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym parlament europejski przeforsował przepisy w zeszłym roku. 

Jak działa system PNRJak działa system PNR Ilustracja Marta Kondrusik

Od dziesięciu lat władze Unii przekazują dane PNR służbom amerykańskim. Wymóg ten wprowadzono krótko po ataku na World Trade Center. 

W 2016 roku przez polskie lotniska przewinęło się 30 mln pasażerów. Europejska baza PNR powinna działać od 25 maja 2018 r.

***

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: