Apple Pay w Polsce już w przyszłym tygodniu? Donosów jest kilka, ale liczby są przeciwko nam

Robert Kędzierski
W sieci pojawiły się doniesienia o rozszerzeniu usługi Apple Pay na kolejne kraje. Wymienia się wśród nich Polskę. Płacenie iPhonem miałoby być uruchomione już w przyszłym tygodniu. Jest jednak poważna przyczyna, która każe wątpić w start usługi w naszym kraju.

Szwedzki portal Mac.se informuje, że Apple zamierza rozszerzyć dostępność usługi Apple Pay o kolejne kraje. Wirtualny portfel dostępny za pomocą iPhone'a miałby trafić do Szwecji, Finlandii i Danii. Usługa miałaby być uruchomiona już w najbliższy wtorek - 24 października.

Portal 9to5Mac podaje, że kolejnym krajem na liście jest Polska - usługa miałaby być uruchomiona u nas jeszcze w tym roku. Jej operatorem miałby zostać PKO BP. 2 listopada Apple Pay ma wystartować w Holandii. Tam usługę testuje ING. 

Czytaj też: Zapłacisz telefonem - Android Pay już działa w Polsce. 

Bank oficjalnie nie potwierdza jednak prac nad nową usługą. Trudno jednak ocenić, czy nie potwierdza, bo do milczenia zobowiązuje go Apple, czy faktycznie doniesienia zachodnich serwisów nie mają żadnego potwierdzenia w faktach

Apple Pay do tej pory dostępny był tylko w tych krajach, w które działają oficjalne sklepy Apple Store. W Danii i Finlandii, podobnie jak w Polsce, ich nie ma. To mogłoby sugerować, że Apple zmieniło dotychczasową strategię i nie uzależnia już działania Apple Pay od fizycznej obecności własnych sklepów w danym kraju. 

Trudno nam oceniać, czy Apple Pay faktycznie ma szansę wystartować w Polsce. Chcielibyśmy tego, ale statystyki są dwuznaczne.  Jak widać na powyższym wykresie w Finlandii udział iOS w rynku wynosi blisko 30 proc., w Holandii 40 proc., w Danii 42 proc., w Szwecji 52 proc. Według danych StatCounter w Polsce do iOSa należy zaledwie 1,99 proc. rynku - 94,5 proc. jest w rękach Androida. Jeśli zatem szukać jakichś argumentów, które każą wątpić w start Apple Play w Polsce to właśnie te statystyki. Jest i argument za: według czerwcowego raportu IDC w pierwszym kwartale roku 11 proc. sprzedanych w Polsce smartfonów działało na systemie iOS, 89 proc. na Androidzie. iPhone jest trzecim - po Samsungu i Huawei, najpopularniejszym smartfonem w Polsce. Czy to wystarczy, by Apple Pay u nas wystartował? 

Więcej o: