Apple Pay w Polsce już w przyszłym tygodniu? Donosów jest kilka, ale liczby są przeciwko nam

Robert Kędzierski
W sieci pojawiły się doniesienia o rozszerzeniu usługi Apple Pay na kolejne kraje. Wymienia się wśród nich Polskę. Płacenie iPhonem miałoby być uruchomione już w przyszłym tygodniu. Jest jednak poważna przyczyna, która każe wątpić w start usługi w naszym kraju.

Szwedzki portal Mac.se informuje, że Apple zamierza rozszerzyć dostępność usługi Apple Pay o kolejne kraje. Wirtualny portfel dostępny za pomocą iPhone'a miałby trafić do Szwecji, Finlandii i Danii. Usługa miałaby być uruchomiona już w najbliższy wtorek - 24 października.

Portal 9to5Mac podaje, że kolejnym krajem na liście jest Polska - usługa miałaby być uruchomiona u nas jeszcze w tym roku. Jej operatorem miałby zostać PKO BP. 2 listopada Apple Pay ma wystartować w Holandii. Tam usługę testuje ING. 

Czytaj też: Zapłacisz telefonem - Android Pay już działa w Polsce. 

Bank oficjalnie nie potwierdza jednak prac nad nową usługą. Trudno jednak ocenić, czy nie potwierdza, bo do milczenia zobowiązuje go Apple, czy faktycznie doniesienia zachodnich serwisów nie mają żadnego potwierdzenia w faktach. 

Apple Pay do tej pory dostępny był tylko w tych krajach, w które działają oficjalne sklepy Apple Store. W Danii i Finlandii, podobnie jak w Polsce, ich nie ma. To mogłoby sugerować, że Apple zmieniło dotychczasową strategię i nie uzależnia już działania Apple Pay od fizycznej obecności własnych sklepów w danym kraju. 

Trudno nam oceniać, czy Apple Pay faktycznie ma szansę wystartować w Polsce. Chcielibyśmy tego, ale statystyki są dwuznaczne.  Jak widać na powyższym wykresie w Finlandii udział iOS w rynku wynosi blisko 30 proc., w Holandii 40 proc., w Danii 42 proc., w Szwecji 52 proc. Według danych StatCounter w Polsce do iOSa należy zaledwie 1,99 proc. rynku - 94,5 proc. jest w rękach Androida. Jeśli zatem szukać jakichś argumentów, które każą wątpić w start Apple Play w Polsce to właśnie te statystyki. Jest i argument za: według czerwcowego raportu IDC w pierwszym kwartale roku 11 proc. sprzedanych w Polsce smartfonów działało na systemie iOS, 89 proc. na Androidzie. iPhone jest trzecim - po Samsungu i Huawei, najpopularniejszym smartfonem w Polsce. Czy to wystarczy, by Apple Pay u nas wystartował? 

Więcej o:
Komentarze (12)
Apple Pay w Polsce już w przyszłym tygodniu? Donosów jest kilka, ale liczby są przeciwko nam
Zaloguj się
 • nicpon007

  Oceniono 5 razy 3

  Donosy czy doniesienia? W tym kontekście to chyba różnica...

 • tomi44g

  Oceniono 3 razy 1

  Używam Apple Pay w UK i muszę przyznać, że wygodne to jest. W wielu punktach nie ma limitu na 30 funtów, można zapłacić i 100 funtów za większe zakupy. Bez wpisywania PIN-u to pada którego używało tego samego dnia dwieście innych osób. Myślę, że to bardziej higieniczne.

 • amon34

  Oceniono 3 razy 1

  Autor mógł by się zdecydować, czy pisze o Android Pay, czy Apple Pay. Dość swobodnie żongluje nazwami...

 • qwerfvcxzasd

  0

  Jesteście bandą dyletantów. iOS ma w Polsce 10-20 procent rynku (obecnie sprzedane i będące już na rynku urządzenia). Natomiast według bieżących danych sprzedażowych mają 11% rynku.

 • ladyroot

  Oceniono 2 razy 0

  Możliwe, że już za dwa tygodnie będzie padało! Pisza o tym górale na Słowacji. Ale możliwe, że nie będzie padało...
  News z d...

 • maq4all

  Oceniono 3 razy -1

  " Jeśli zatem szukać jakichś argumentów, które każą wątpić w start Android Pay w Polsce to właśnie te statystyki."
  Precise Android Pay jest dostępny w Polsce od dobrych paru miesięcy.

 • an_2_rez

  Oceniono 3 razy -1

  Ciekaw jestem ile ze słupka android w Polsce należy do samsunga. Pytam bo usługa samsung pay moim zdaniem przebija i apple i android pay. A czemu? Bo można płacić w terminalach, które nie obsługują kart zbliżeniowych. Niestety są jeszcze takie na prowincji np. w sieci tesco.

 • cheyenne20

  Oceniono 4 razy -2

  A nie wystarczy odblokować w ajfonach NFC ? Po co komu w polszy apple pay ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX