Samsung liderem, a Apple i Huawei walczą o drugą pozycję. Ogromny wzrost notuje Xiaomi

Poznaliśmy właśnie statystyki IDC za III kwartał 2017 roku dotyczące światowego rynku smartfonów. Sprzedaż tych urządzeń w badanym okresie ponownie wzrosła.

Wszyscy producenci w tym czasie dostarczyli na rynek 373,1 mln smartfonów. To o 7,4 proc. więcej niż kwartał wcześniej i o 2,7 proc. więcej niż w III kwartale 2016 roku. IDC przewiduje, że dynamika wzrostu będzie spadać.

W ostatnim kwartale br. wzrost nie powinien przekroczyć 1 proc. Wysokie ceny tegorocznych flagowców nie zachęcają do zakupu, a użytkownicy wolą zaczekać na bardziej atrakcyjne oferty. Sytuacji nie uratuje także premiera iPhone'a X, m.in. przez bardzo ograniczoną dostępność.

Na szczycie największych producentów ponownie nie ma zaskoczenia. Liderem jest Samsung, który dostarczył 83,3 mln egzemplarzy (wzrost 9,5 proc. rok do roku) i kontroluje aż 22,3 proc. rynku. Dobrze sprzedają się smartfony z serii S, A i J, a w październiku do sklepów trafił notujący dobre wyniki Galaxy Note8.

Trzeci kwartał 2017 rokuTrzeci kwartał 2017 roku fot. IDC

O drugie miejsce w zestawieniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach walczą dwie firmy - Huawei i Apple. Większą sprzedażą może pochwalić się druga z wymienionych.

Apple w badanym, okresie dostarczył na rynek 46,7 mln słuchawek notując 2,6 proc. wzrostu r/r. Po pietach depcze Amerykanom Huawei, który zwiększył sprzedaż o 16,1 proc. dostarczając w tym czasie 39,1 mln urządzeń.

Chińska firma ma się coraz lepiej. Jeszcze w III kwartale 2016 roku mogła pochwalić się wynikiem 33,7 mln smartfonów. Nowe iPhone'y nie sprzedają się tak rewelacyjnie jak oczekiwało Apple i już niedługo możemy doczekać się sensacyjnej zmiany na drugiej pozycji.

Tuż za podium ponownie znalazło się Oppo, które w III kwartale br. dostarczyło na rynek 30,7 mln egzemplarzy notując 19-procentowy wzrost r/r.

Najbardziej jednak rzucają się w oczy wyniki Xiaomi, które notuje rewelacyjną sprzedaż, bo aż o 102,6 proc. większą niż w analogicznym okresie minionego roku. Tym razem dostarczyło 27,6 mln smartfonów, a rok wcześniej było to "zaledwie" 13,6 mln.

Niedługo również na 4. pozycji możemy spodziewać się zmiany. Tym bardziej, że Huawei pokazał w październiku rewelacyjnego Mate'a 10 i 10 Pro.

Tym samym 5 największych producentów kontroluje już 53,6 proc. rynku smartfonów.

---

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o: