Na taką funkcję czekamy. Android 8.1 wskazuje aplikacje, które nadmiernie obciążają baterię smartfonu

Piętą achillesową każdego smartfonu od dawna pozostaje ograniczony czas pracy urządzenia na baterii. Nowa wersja Androida, nad którą obecnie pracuje Google da nam więcej informacji o aplikacjach, które zbyt łapczywie pochłaniają energię akumulatora.

Android 8.1 w wersji Developer Preview dodaje przydatną funkcję powiadamiania o aplikacjach, które zużywają nadmierną ilość energii podczas pracy. Przy okazji podaje również przyczynę takiego stanu rzeczy (przykładowo utrzymywanie smartfonu w stanie wybudzenia przez aplikację Tile lub notoryczne pytanie o lokalizację w przypadku Map Google).

Informacje o takich niesfornych programach znajdziemy w panelu ustawień w sekcji dotyczącej baterii. Kliknięcie na komunikat od razu sugeruje nam działanie, które wyeliminuje problem (w jednym ze wspomnianych przypadków dotyczącego Map Google wystarczy wyłączyć czujnik lokalizacji). Oczywiście, trzeba się liczyć z tym, że wtedy korzystanie z map będzie pozbawione sensu.

Czytaj też: Istotna zmiana w Google. Od teraz będzie domyślnie wyświetlać wyniki wyszukiwania na podstawie lokalizacji

Na razie rozwiązanie wydaje się połowicznie rozwiązywać kwestię problemu z nadmiernym obciążeniem akumulatora w smartfonie. Dostarcza nam jedynie dodatkowych informacji na ten temat. Wydaje się, że celem ostatecznym jest jednak optymalizacja systemu oraz aplikacji w taki sposób, aby korzystały z minimalnej dawki energii potrzebnej do działania.

Oczywiście na razie mamy do czynienia wyłącznie z wersją testową i do finalnego Androida funkcja może trafić w nieco zmienionej postaci.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o: