Mieszkańcy Białegostoku mogą już korzystać z nowej technologii, która pozwala jeszcze szybciej ściągać dane korzystającym z internetu LTE Plus Advanced. Sieć wprowadziła trzy ważne usprawnienia.
Pierwsze pozwala korzystać z trzech różnych pasm LTE jednocześnie. Dzięki temu dane można ściągać z prędkością do 375 Mb/s. Druga technologia to tzw. modulacja 256 QAM, która podnosi prędkość transferu o 33 proc. Dzięki temu pobieranie danych może wzrosnąć do 498 Mb/s. Plus wprowadził też implementację MIMO 4x4, która podwaja prędkość LTE na paśmie 2600 - transfer wzrasta dzięki temu do 300 Mb/s.
W ujęciu globalnym użytkowników mogilnego internetu jest więcej niż stacjonarnego Dane i ilustracja:StatCounter
Operatorzy, inwestując w rozwój technologii LTE, starają się nadążyć za zmieniającymi się zachowaniami konsumentów. A ci już dziś, jak wynika z badań, częściej korzystają z internetu na urządzeniach mobilnych. Według danych StatCounter w ujęciu globalnym proporcje wynoszą już 48,7 proc. do 51,3 proc. na korzyść internetu mobilnego.
Przewidywania dotyczące popularności internetu mobilnego Dane i ilustracja: Ericsson
Według najnowszych prognoz Ericssona, giganta w branży telekomunikacyjnej, już w 2022 roku 90 proc. transferu będzie pochodzić z urządzeń mobilnych. Analitycy firmy PWC również przewidują spory wzrost popularności internetu mobilnego - oceniają to jednak z punktu widzenia wzrostu wydatków na reklamę w internecie.
W 2016 roku wartość rynku tej ostatniej wyniosła w Polsce 838 mln dolarów, jednak w najbliższych latach obszar ten będzie się rozwijał w dwucyfrowym tempie i w 2021 roku jego wartość sięgnie 1,5 mld dolarów. Siłą napędową wzrostu będzie przede wszystkim reklama na urządzeniach mobilnych.
- czytamy w raporcie firmy.
Plus nie jest jedynym operatorem, który umożliwia dostęp do szybkiej transmisji danych opartej o LTE. Swoją technologię o nazwie LTE Ultra zaprezentował również Play. W przypadku Plusa dostęp do usługi ma ok. 15 mln osób, a technologia obejmuje swoim zasięgiem już 40 proc. obszaru Polski.
Rozwój sieci LTE to tylko preludium do rewolucji, jaką będzie wprowadzenie technologii 5G. ZTE, chiński gigant telekomunikacyjny, przeprowadził już udany test 5G. Następca LTE przekroczył wszelkie oczekiwania - pozwala na transmisję danych z prędkością sięgającą 19 Gb/s. 5G, ma być dostępne dla pierwszych użytkowników już w 2020 r.
Czytaj też: Służby specjalne PRL pracowały nad własnym internetem. Nasz ekspert rozwiewa wątpliwości.
Po co nam nam tak gigantyczna prędkość przesyłania danych? Ułatwi ona dostęp do treści multimedialnych i wysokich rozdzielczości. Bez tej infrastruktury nie ruszy też rewolucja związana z 4K czy VR. Szybkie sieci są niezbędne, jeśli chcemy bawić się rzeczywistością wirtualną, której niewiele będzie brakować do realności.
Inwestycja Plusa w LTE Advanced wydaje się więc dobrym ruchem, który przybliża nas do ery, w której dostęp do internetu mobilnego zagwarantuje możliwość korzystania z najnowocześniejszych osiągnięć technologii.
***