- W poniedziałek 20 listopada, w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, w siedzibie Grupy WB, została podpisana umowa na dostawy jednego z najnowocześniejszych systemów uzbrojenia – zestawów Amunicji Krążącej WARMATE – dla Wojska Polskiego - czytamy w komunikacie MON.
Wiceminister obrony Michał Dworczyk mówił wcześniej w TV Republika, że są to urządzenia takie, jakie ma amerykańska armia i jeszcze jeden z krajów NATO.
Na wyposażenie naszej armii trafi 100 zestawów dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu. - W skład każdego zestawu będzie wchodziło 10 dronów (w sumie to 1000 sztuk amunicji - red.). Pierwsze dostawy zostaną zrealizowane jeszcze przed końcem 2017 roku. Kontrakt zawiera szkolenie dla operatorów oraz zestawy treningowe - dodaje ministerstwo.
WB Electronics z którą podpisano umowę, to polska firma z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim. A zestawy Amunicji Krążącej WARMATE to tzw. bezzałogowce uderzeniowe - wyjaśnia ekspercki portal Defence24, według którego wartość kontraktu to nieco ponad 100 mln zł.
Juliusz Sabak z tego portalu opisuje dla nas zakupione drony.
Bezzałogowce Warmate produkcji WB Group to tak zwana „amunicja krążąca”, czyli maszyny typu „kamikaze”, wyszukujące cel i niszczące go z użyciem zainstalowanej na pokładzie głowicy bojowej. Maszyna waży 5 kg z czego 1 kg to głowica bojowa opracowana przez WITU. Drony Warmate są do współpracy z rozpoznawczymi bezzałogowcami FlyEye które znajdują się już na wyposażeniu polskiej armii.
Bezzałogowy statek waży 5 kg, jego długość wynosi 1,1 m, a rozpiętość skrzydeł 1,4 m. Jest w stanie prowadzić działania w odległości 10 km od kontrolera, utrzymuje się w powietrzu 30 minut.
Warmate jest system wielozadaniowym i w zależności od zastosowanej głowicy może wykonywać trzy rodzaje misji. Pierwszy to misje obserwacyjne i rozpoznawcze realizowane przy pomocy głowicy obserwacyjnej. Drugi to misje rozpoznawcze i uderzeniowe przeciwko sile żywej przeciwnika. W tym wypadku wykorzystywana jest głowica obserwacyjna z ładunkiem odłamkowym. Kolejny typ misji to misja rozpoznawcza i uderzeniowa przeciwko celom opancerzonym wykorzystująca głowicę obserwacyjną z ładunkiem kumulacyjnym.
Jak zapewnia WB Electronics na swojej stronie w połowie maja jeden z krajów członkowskich NATO już odebrał pierwszą partię systemu WARMATE. Został on zakupiony dla sił specjalnych i będzie wykorzystywany operacyjnie.
Czytaj też: Polskie wojsko zgubiło drona za 100 tys. zł. Poszukiwania długie i uciążliwe.
WB Electronics to firma, w której 24 proc akcji objął państwowy Polski Fundusz Rozwoju. Jest to organizacja powołana w ramach Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ministra Mateusza Morawieckiego. To właśnie PFR stoi za przejęciem z włoskich rąk banku Pekao.
***