Chiński tygrys w prestiżowym gronie gigantów. Tencent jako pierwsza firma w Chinach warta ponad 500 mld dolarów

Akcje Tencenta na giełdzie w Hong Kongu wskoczyły na poziom dający firmie kapitalizację rynkową przekraczającą 500 mld dolarów. Chińczycy dołączyli do prestiżowego grona takich gigantów, jak Apple, Alphabet, Facebook, Microsoft i Amazon.

Istniejący od 19 lat Tencent przekracza magiczną barierę 500 mld dolarów kapitalizacji rynkowej w niecały tydzień po ogłoszeniu znakomitych wyników finansowych za trzeci kwartał tego roku (wypracowany na czysto zysk 2,7 mld dolarów z dochodów w wysokości 9,8 mld dolarów). Chińczykom udało się podnieść ten wskaźnik aż o 69 proc. rok do roku (wzrost dochodów o 61 proc.), głównie za sprawą boomu na biznes związany z grami.

Przekroczenie wartości rynkowej 500 mld dolarów wprowadza Tencenta do grona największych firm na rynku, wśród których znajdują się między innymi  Apple, Alphabet (Google), Facebook, Microsoft i Amazon.

Notowania Tencenta na giełdzie w Hong KonguNotowania Tencenta na giełdzie w Hong Kongu fot. Bloomberg

Potencjalnie niewiele brakuje, aby dołączyła do nich kolejna chińska potęga - Alibaba Group. To druga najwyżej ceniona chińska firma warta obecnie 474 mld dolarów.

Czytaj też: Alibaba osiągnęła 25 mld dol. sprzedaży w jeden dzień. 325 tys. zamówień na sekundę

Warto zwrócić uwagę na szybkie tempo wzrostu wartości rynkowej Tencenta. Jeszcze w marcu 2014 roku Chińczycy byli warci 150 mld dolarów zatem trzykrotnie mniej, w tamtym czasie przeganiając kapitalizację rynkową Intela. W ostatnich 12 miesiącach cena pojedynczej akcji Tencenta urosła na wartości podwójnie.

Lukratywny biznes gier pecetowych i mobilnych, który przyniósł w samym trzecim kwartale ponad 5 mld dol. dochodu to wynik ostatnich akwizycji Tencenta (Supercelll, producenta "Clash of Clans" oraz Riot Games, odpowiadającego za słynne "League of Legends").

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o: