UOKiK będzie blokować strony bez wyroku sądu. Broń przeciwko oszustom czy narzędzie cenzury?

Robert Kędzierski
W połowie listopada Parlament Europejski przyjął rozporządzenie, które pozwoli UOKiK blokować wybrane strony bez wyroku sądu. Nowe narzędzie ma przyspieszyć walkę z internetowymi naciągaczami.

Wkrótce Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyska nowe uprawnienia, które pozwolą mu znacznie aktywniej działać w obronie konsumentów. Zgodnie z uchwałą Parlamentu Europejskiego UOKiK będzie mógł wpływać na treść stron internetowych i blokować dostęp do nich. I to bez wyroku sądu - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Urząd ma stosować tego typu działania tylko w uzasadnionych przypadkach. Jeśli inne środki ukrócenia niezgodnych z prawem praktyk zawiodą. Gdy od konsumentów wpłynie dużo sygnałów ostrzegawczych  określonej witryny, wówczas urzędnicy będą mogli nakazać właścicielowi umieszczenie stosownego komunikatu. 

Jeśli właściciel danej witryny go nie umieści lub nie będzie reagował na żądanie, UOKiK będzie mógł zwrócić się do rejestratora domeny lub firmy hostingowej z wnioskiem o całkowite zablokowanie dostępu do witryny.

Bat na naciągaczy czy wylewanie dziecka z kąpielą?

Nowe uprawnienia urzędu budzą wątpliwości  ekspertów. Z jednej strony władza zyska możliwość szybkiego blokowania stron  oszustów. To ważne, bo często przestępcy posługują się fałszywą tożsamością, ukrywają się za granicą. W tym wypadku droga sądowa jest na tyle długa, że niemal całkowicie uniemożliwia walkę z przestępstwem - zanim procedura prawna na dobre ruszy, oszust zniknie z sieci i założy nową witrynę.

Z drugiej strony istnieje potencjalne ryzyko, że tak potężne narzędzie wyrządzi szkodę uczciwemu przedsiębiorcy. Albo stanie się narzędziem zwykłej cenzury. Niektórym nie podoba się to, że władza będzie mogła z taką łatwością blokować wybrane strony.

Czytaj też: UOKiK nakłada gigantyczną karę na producenta tego specyfiku. 

To nie pierwsza regulacja, która zwiększa kontrolę państwowych organów nad siecią. W lipcu zaczęła obowiązywać ustawa pozwalająca na blokowanie witryn, które oferują niezgodne z prawem zakłady bukmacherskie. Wkrótce podobne uprawnienia zyska Komisja Nadzoru Finansowego - będzie mógł blokować strony nieuczciwych firm działających w branży finansowej, oferujących chociażby chwilówki czy polisolokaty. 

Czy tak będzie wyglądać policja przyszłości? Niepozorny samochodzik jest zaawansowanym robotem

Więcej o:
Komentarze (27)
Władza będzie mogła blokować strony bez wyroku sądu. Broń przeciwko oszustom czy narzędzie cenzury?
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 17 razy 11

  TW jarosław BALBINA nakaże zablokować wszystkie strony z wyjątkiem stron tvpis, wSmieci,gazeta wolska i reszty pisich szczujni za ruble ujadających na Polaków

 • Agnieszka Mieszka

  Oceniono 12 razy 6

  Strony na których można było grać w pokera tam u was zostały zablokowane już jakiś czas temu więc nikt nie powinien być zdziwiony, że blokowane będą kolejne. W końcu tylko rządowe strony i te kościelne będziecie mieli dostępne a prawicowe świry będą nazywać to demokracją i wolnością

 • lohanni_lai_simenei

  Oceniono 5 razy 5

  O, toż to przecież tak samo jak w Chinach..!
  Chiny to taki piękny kraj, mur mają wieeelki. Może i u nas się ładniej od tego zrobi i mur też.

  Pozdrawiam,
  Lo

 • racionalist

  Oceniono 2 razy 2

  Chcialem tak niesmialo zauwazyc, ze opera ma wbudowany VPN, do ff jest kilkanascie roznych wtyczek z VPN...

 • dante_waw

  Oceniono 1 raz 1

  :)... po tym artykulem o walce z internetowymi naciagaczami, zaraz pojawi sie wpis o tanio wylicytowanym "lapku".... bo moderatora z gazeta.pl zwolniono razem z Markiem Wielgo rok temu

 • as.pik

  Oceniono 3 razy 1

  Głupi pomysł i niebezpieczny.
  Ale nie dziwie mnie, że parlament europejski to przegłosował. Wolność nie cieszy się szacunkiem w dzisiejszej Europie.

 • SZCZERZO KŁY

  Oceniono 1 raz 1

  Natychmiastowe blokowane oszustów za granicą. Sę znaczy łobcych. Bo ci nasi w kraju co naciągają na telekomunikację prąd skoki I inne piramidki spokojnie moga działać. Ukokik wyda ostrzeżenie KNF wyda ostrzeżenie a prokuratura I tak powie że czeka na poszkodowanych. Byle kazdy działkę odpowiednia odpalił.

 • cezar85

  Oceniono 1 raz 1

  wystarczy tylko 'dobrego wroga' wymyślić

  i można wszystko

 • eti.gda

  Oceniono 1 raz 1

  "Najlepsza metodą, by przejąć kontrolę nad ludźmi i kontrolować ich całkowicie, jest zabieranie im wolności po trochu, aby zredukować ich prawa przez drobne, praktycznie niedostrzegalne ograniczenia.
  Tym sposobem społeczeństwo nie zorientuje się, że wolność i prawa są mu zabierane do czasu, gdy zmiany zajdą za daleko i NIE BEDZIE ODWROTU." (Adolf Hitler)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX