Skaner odcisków palców ukryty w ekranie. Pierwsze smartfony z takim rozwiązaniem już wkrótce na rynku

Ramki wokół ekranu chudną, a część producentów smartfonów decyduje się przenieść czytnik linii papilarnych na tył obudowy. Tymczasem w tej kwestii może wkrótce nastąpić spory przełom. Wszystko za sprawą pierwszego komercyjnego skanera ukrytego w samym ekranie.

Synaptics to firma specjalizująca się w produkcji gładzików do laptopów oraz skanerów linii papilarnych w smartfonach. Jej ostatnie osiągnięcie to czytnik Clear ID FS9500 umieszczony bezpośrednio w konstrukcji samego panelu, tuż pod szkłem. Rozwiązanie bazuje na ultracienkim sensorze optycznym rejestrującym odcisk z pomocą organicznych diod LED podświetlających dotykający ekranu palec.

Proces odblokowania ekranu jest bardzo szybki i zdaniem producenta zajmuje zaledwie 7 milisekund. Funkcja działa również na ekranach pokrytych powłokami zabezpieczającymi przed stłuczeniem, a nawet w trudnych warunkach atmosferycznych (przykładowo podczas opadów deszczu). Sam sensor może być umieszczony w dowolnym miejscu panelu OLED (zarówno sztywnego, jak i elastycznego).

Nie ujawniono w jaki sposób nowy czytnik Clear ID broni się przed próbami spoofingu, czyli używania wcześniej spreparowanego odcisku palca, ale Synaptics zapewnia o wykorzystaniu uczenia maszynowego i 99-procentowej skuteczności wykrywania podejrzanych aktywności. Obecnie firma prowadzi rozmowy z topowymi producentami smartfonów dotyczące wykorzystania nowego rozwiązania w modelach planowanych na przyszły rok.

Czytaj też: Smartfony skanują odciski palców, oczy, a nawet całą twarz. Teraz będą też skanować nasze dłonie

Warto przypomnieć, że Synaptics nie jest jedynym producentem, który będzie mieć w swojej ofercie czytnik linii papilarnych pod ekranem. Swoje skanery umieszczone pod szkłem panelu dotykowego (bazujące na technologii ultradźwiękowej) pokazał niedawno Qualcomm. Funkcjonujące demo Clear ID FS9500 Synaptics zamierza pokazać na styczniowych targach CES 2018 w Las Vegas.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o: