PepsiCo chce mieć sto ciężarówek Elona Muska. Tesla nie musi martwić się o popularność Semi

Wygląda na to, że niedawno zaprezentowana ciężarówka Tesli cieszy się sporym wzięciem. Na pierwsze dostawy pojazdu trzeba będzie jeszcze poczekać, ale już teraz firmy chętnie składają zamówienia i wpłacają zaliczki.

Kiedy Elon Musk pokazał w listopadzie pierwszą w ofercie elektryczną ciężarówkę w sieci zawrzało. Tesla Semi imponuje zarówno wyglądem zewnętrznym, jak i niezwykłymi osiągami.

W najszybszej konfiguracji, po obciążeniu, 40-tonowy pojazd Muska będzie mógł rozpędzić się do "setki" w zaledwie 20 sekund. Bez naczepy na taki wynik trzeba będzie poczekać 4 razy krócej. Niezły jest także zasięg wynoszący ok. 800 km na jednym ładowaniu.

Pierwsi klienci na futurystyczny pojazd będą musieli poczekać jednak najwcześniej do 2019 roku. Do tego, zamawiając Semi muszą na start wpłacić 20 tys. dolarów zaliczki (początkowo 5 tys.), a cena końcowa pojazdu w wersji podstawowej to 150 tys. dolarów.

Firmy mają jednak nadzieję, że koszty zakupu zwrócą im się z nawiązką podczas eksploatacji pojazdu. Zamiast drogiej ropy, trzeba będzie "tankować" energię elektryczną. Musk twierdzi nawet, że korzystanie z tradycyjnych pojazdów spalinowych to "ekonomiczne samobójstwo". 

Nie powinno więc dziwić, że ciężarówka Tesli cieszy się sporym zainteresowaniem. Zamówienia złożyło już kilka dużych, amerykańskich przedsiębiorstw, m.in. Sysco, Walmart, J.B.Hunt czy Anheuser Buch.

Na produkt Elona Muska postawiło także kilka firm z Europy: niemiecki DHL, włoski Fercam czy litewska Girteka. Teraz do grupy zainteresowanych Teslą Semi dołącza wielki gracz - PepsiCo.

Amerykańska firma produkująca m.in. niezwykle popularne napoje złożyła największe dotychczas zamówienie. Zarezerwowała sobie aż 100 ciężarówek. Koncern zdradził, że zakup ten ma na celu obniżenie kosztów paliwa.

Przedsiębiorstwo Elona Muska nie ma więc powodów do obaw. Coraz więcej firm składa zamówienia na nowy pojazd i oczywiście wpłaca niemałą zaliczkę.

Według plotek Tesla mogła przyjąć już ponad 1230 zamówień na Semi. Tak twierdzi przynajmniej jedna z zamawiających firm, której rezerwacja była oznaczona własnie tym numerem.

Liczba ponad tysiąca kupionych sztuk może być jednak trochę przesadzona. Nie jest pewne czy numer rezerwacji nie został przydzielony losowo. Zdaniem Reutersa, Tesla otrzymała dotychczas 285 zamówień na elektryczną ciężarówkę. 

---

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o: