Apple przeprasza i uruchamia program wymiany baterii w starszych iPhone'ach. Kto może skorzystać?

Robert Kędzierski
Apple zareagował na falę krytyki jaka spłynęła na firmę po tym jak na jaw wyszło, że celowo spowalnia część starszych iPhone'ów. Oprócz przeprosin konsumenci mogą liczyć na coś znacznie bardziej wymiernego.

Jak informowaliśmy kilka dni temu na Apple posypały się gromy po tym jak jeden z ekspertów odkrył, że firma celowo spowalnia pracę starszych iPhone'ów. Chodzi o modele, w których akumulator nie jest już w najlepszej formie. Gigant z Cupertino wydał poprawkę, która obniżała taktowanie procesora w takich iPhonach o połowę. Miało to, jak tłumaczy firma, zminimalizować ryzyko nagłego wyłączenia się urządzenia.

Z perspektywy konsumenta sprawa wyglądała inaczej. Apple nie informował o tym, że spowalnia procesor na skutek problemu z baterią, użytkownik zauważał jedynie, że jego iPhone stał się znacznie wolniejszy.

Spora część komentatorów i klientów uznała jednak takie zachowanie Apple za wprowadzanie w błąd. Niektórzy mogili bowiem uznać, że stary iPhone jest już tak wolny, że trzeba go wymienić na nowy. Tymczasem sama tylko wymiana akumulatora sprawia, że urządzenie odzyskuje dawną moc. 

Czytaj też: Czego pożądaliśmy w roku 2017. Mamy ranking. 

W obliczu kilku pozwów, w tym jednego opiewającego na 999 miliardów dolarów, Apple postanowił działać. Firma w wydanym oświadczeniu przeprasza swoich użytkowników. Zapewnia, że jej celem nie było "postarzanie" produktu czy też skracanie ich życia w celu wymuszenia decyzji o zakupie nowego.

Użytkownicy modeli iPhone 6 i nowszym mogą w ramach uruchomionego właśnie programu wymienić baterię w smartfonie w obniżonej cenie, która wynosi 29 zamiast 79 dol. 

iOS, system, który znajduje się w iPhone'ach, ma też zostać zaktualizowany tak, by użytkownicy zawsze mogli sprawdzić w jakim stanie jest akumulator. 

Cios w reputację

Część związanych z branżą ekspertów twierdzi jednak, że reakcja Apple jest spóźniona. Reputacja firmy ucierpiała i część konsumentów może się poczuć zrażona. 

Powody, przez które badani zmieniają smartfonPowody, przez które badani zmieniają smartfon Fot. za: techpinions.com/iphone-battery-slow-down-or-die/51915

Firma  Creative Strategies opublikowała analizę powodów, dla których konsumenty decydują się na zakup nowego smartfona. W przypadku użytkowników iPhone'a najwięcej osób,  niemal 35 proc., decyduje się na przesiadkę z uwagi na pojawienie się nowych funkcji. Ok. 25 proc. twierdzi, że wybiera nowego iPhone'a "bo lubi nowoczesną technologię". Trzecim z powodów wymiany urządzenia, podanym przez 20 proc. badanych, jest to, że "obecny iPhone jest stary i wolny". 

Apple utrzymuje swoje stanowisko: spowalnianie procesora miało miejsce tylko w przypadku urządzeń narażonych na nagłe wyłączenie. Firma zamierza jednak wprowadzić nowe mechanizmy, które mają temu zapobiec. 

***

Więcej o:
Komentarze (31)
Apple przeprasza i uruchamia program wymiany baterii w starszych iPhone'ach. Kto może skorzystać?
Zaloguj się
 • Dies Martis

  Oceniono 12 razy 6

  A jacy byli jeszcze w zeszłym tygodniu butni! Dopiero wizja pozwów na miliardzik przekonała ich do zmiany zdania. Wyjątkowo obrzydliwa korporacja.

 • antoniferdynand

  Oceniono 4 razy 4

  Szanowny Panie Robercie Kędzierski,
  proszę o rzetelną informację, czy ta reakcja Apple dotyczy wyłącznie klientów i serwisów na terenie USA i Kanady czy też trzeci świat jakim jest z ich perspektywy Polska również objęty jest tym programem. Z perspektywy polskiego użytkownika, który użytkuje taki telefon lub zamierza kupić produkt tej marki kluczowe jest czy ta oferta jest dla niego lub czy jest traktowany jako klient gorszego sortu (co podejrzewam - będzie miało miejsce)

 • cpfan

  Oceniono 6 razy 4

  Nie bez powodu jest takie powiedzenie, że chytry dwa razy traci. Chcieli przyoszczędzić, a mają procesy. No i baterie też ich trochę uderzą po kieszeni :)

 • maxthebrindle

  Oceniono 2 razy 2

  'Firma zamierza jednak wprowadzić nowe mechanizmy, które mają temu zapobiec.'
  Czyli istnieją inne sposoby rozwiązania problemu starej baterii, niż spowolnienie taktowania CPU - gdyby nie istniały, to Apple nie zamierzał ich wprowadzić...
  Uwielbiam, gdy bogate, wielkie korpo, które nic innego nie robią, tylko dbają o szczęście i bezpieczeństwo swoich kochanych konsumentów twierdzą, ze nie zrobiły nic złego i chciały dobrze, by zaraz w kolejnym zdaniu przyznać, ze mogły lepiej, ale im się nie chciało...

 • moniym

  Oceniono 4 razy 2

  "(...)konsumenty decydują się(...)"

  OMG..Konsumenty? Naprawdę? Czy to takie trudne żeby po przetłumaczeniu Google translatorem "redaktor" chociaż raz przeczytał tekst przed jego opublikowaniem?

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 2

  w Australii tez szykuja proces zbiorowy

 • oldscoolman

  Oceniono 3 razy 1

  Liczy się tylko android. Pajace używają iPhony,durna amerykańska moda.

 • 0.shary

  0

  Jakie iPhony mogą wymieniać baterię ? Mam czytać tytuły z pytaniem na które w tekście brak odpowiedzi ?

 • Adam q

  0

  Ta firma Apple jest żałosna, jak Wzięli się za nią porządnie zaczęli się sypać pozwana grube miliardy to zaraz zobaczyli problem. Mogliby się przyznać że chcieli w ten sposób uczynić bezużytecznym stare telefony, taka właśnie jest to firma, która cię wkręci i ostatni grosz , ciebie wydusić!!! Nigdy w życiu nie kupię takiego telefonu tej firmy!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX