Apple przeprasza i uruchamia program wymiany baterii w starszych iPhone'ach. Kto może skorzystać?

Robert Kędzierski
Apple zareagował na falę krytyki jaka spłynęła na firmę po tym jak na jaw wyszło, że celowo spowalnia część starszych iPhone'ów. Oprócz przeprosin konsumenci mogą liczyć na coś znacznie bardziej wymiernego.

Jak informowaliśmy kilka dni temu na Apple posypały się gromy po tym jak jeden z ekspertów odkrył, że firma celowo spowalnia pracę starszych iPhone'ów. Chodzi o modele, w których akumulator nie jest już w najlepszej formie. Gigant z Cupertino wydał poprawkę, która obniżała taktowanie procesora w takich iPhonach o połowę. Miało to, jak tłumaczy firma, zminimalizować ryzyko nagłego wyłączenia się urządzenia.

Z perspektywy konsumenta sprawa wyglądała inaczej. Apple nie informował o tym, że spowalnia procesor na skutek problemu z baterią, użytkownik zauważał jedynie, że jego iPhone stał się znacznie wolniejszy.

Spora część komentatorów i klientów uznała jednak takie zachowanie Apple za wprowadzanie w błąd. Niektórzy mogili bowiem uznać, że stary iPhone jest już tak wolny, że trzeba go wymienić na nowy. Tymczasem sama tylko wymiana akumulatora sprawia, że urządzenie odzyskuje dawną moc. 

Czytaj też: Czego pożądaliśmy w roku 2017. Mamy ranking. 

W obliczu kilku pozwów, w tym jednego opiewającego na 999 miliardów dolarów, Apple postanowił działać. Firma w wydanym oświadczeniu przeprasza swoich użytkowników. Zapewnia, że jej celem nie było "postarzanie" produktu czy też skracanie ich życia w celu wymuszenia decyzji o zakupie nowego.

Użytkownicy modeli iPhone 6 i nowszym mogą w ramach uruchomionego właśnie programu wymienić baterię w smartfonie w obniżonej cenie, która wynosi 29 zamiast 79 dol. 

iOS, system, który znajduje się w iPhone'ach, ma też zostać zaktualizowany tak, by użytkownicy zawsze mogli sprawdzić w jakim stanie jest akumulator. 

Cios w reputację

Część związanych z branżą ekspertów twierdzi jednak, że reakcja Apple jest spóźniona. Reputacja firmy ucierpiała i część konsumentów może się poczuć zrażona. 

Powody, przez które badani zmieniają smartfonPowody, przez które badani zmieniają smartfon Fot. za: techpinions.com/iphone-battery-slow-down-or-die/51915

Firma  Creative Strategies opublikowała analizę powodów, dla których konsumenty decydują się na zakup nowego smartfona. W przypadku użytkowników iPhone'a najwięcej osób,  niemal 35 proc., decyduje się na przesiadkę z uwagi na pojawienie się nowych funkcji. Ok. 25 proc. twierdzi, że wybiera nowego iPhone'a "bo lubi nowoczesną technologię". Trzecim z powodów wymiany urządzenia, podanym przez 20 proc. badanych, jest to, że "obecny iPhone jest stary i wolny". 

Apple utrzymuje swoje stanowisko: spowalnianie procesora miało miejsce tylko w przypadku urządzeń narażonych na nagłe wyłączenie. Firma zamierza jednak wprowadzić nowe mechanizmy, które mają temu zapobiec. 

***

Więcej o: