Nowe numery komórkowe wkrótce w Polsce. Ministerstwo Cyfryzacji wydało pozwolenie

Robert Kędzierski
Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło w Polsce nowe numery telefonii komórkowej. Celem jest umożliwienie branży dalszego rozwoju.

Już wkrótce operatorzy telefonii komórkowej będą mieli do dyspozycji nową pulę numerów telefonicznych. Decyzją Ministerstwa Cyfryzacji, o której poinformowano w piątek, do użytku dopuszczono bowiem niemal 10 mln numerów zaczynających się od cyfr "45". Powodem zmian w przepisach jest  wyczerpanie się dotychczas użytkowanych zakresów numeracji. Bez nowej puli numerów branża przemysłowa nie mogłaby się dalej rozwijać, straciliby też konsumenci. 

Warto przypomnieć, że rok temu Play uzyskał pozwolenie na wykorzystanie numerów zaczynających się od "450". Pozostali właściciele sieci będą więc mogli używać numerów zaczynający się od  "45 1 - 9". 

Czytaj też: 160 znaków, które odmieniły nasze życie. Zgadniesz ile lat ma SMS?

Polskie sieci komórkowe mają 51,7 mln klientów (dane z czerwca tego roku).33,3 mln korzystają z abonamentu, a 18,4 mln wybrało ofertę bez umowy. Rok wcześniej sieci miały o 10 proc. więcej klientów. 

Według danych za III kwartał b.r. największym operatorem komórkowym w Polsce jest Play.  "Fioletowi" mają  o pół miliona więcej zarejestrowanych kart SIM niż Orange. Drugi z operatorów szczególnie boleśnie odczuł zmianę ilości użytkowników "na kartę" - stracił ich aż 3 mln.

Według danych GUS w minionym roku z polskiego rynku "zniknęło" ok. 1 mln kart SIM - ma to najprawdopodobniej związek z wprowadzeniem ustawy antyterrorystycznej. 

Więcej o: