Intel podejmuje walkę z groźnymi lukami. Już wkrótce załatają 90 proc. procesorów

Uspokajające wieści z obozu Intela. Gigant nie pozostaje bierny w obliczu ostatnich informacji o lukach w architekturze procesorów, umożliwiających wykradanie poufnych danych.

Stosownych łatek obejmujących swoim zasięgiem 90 proc. procesorów z ostatnich 5 lat możemy spodziewać się lada moment.

To bardzo dobre wieści, biorąc pod uwagę, że jak wynika ze wstępnych analiz zagrożenia opisywane przez specjalistów jako Meltdown oraz Spectre dotyczą bardzo szerokiej gamy produktów. Gigant pracuje nad rozwiązaniem problemu wspólnie z AMD oraz ARM, a stosownych poprawek ze strony samego Intela możemy spodziewać się w ciągu najbliższych dni.

Głos w sprawie zabrało również Apple. Większość urządzeń tego producenta (w tym komputery stacjonarne, notebooki, tablety oraz smartfony) pozostają podatne na ataki Meltdown oraz Spectre. Na szczęście producent już teraz zapowiedział wydanie stosownych aktualizacji systemowych, które co istotne nie wpłyną na wydajność sprzętu. Trafią one do użytkowników w ciągu najbliższych kilku dni.

Stosowne poprawki niwelujące potencjalny atak na wykryte w procesorach luki udostępnia już Microsoft. W obliczu wcześniejszego ujawnienia informacji o zagrożeniu koncern zdecydował się nie zwlekać do drugiego wtorku, kiedy to zazwyczaj publikuje z miesięczną częstotliwością biuletyn bezpieczeństwa ze stosownymi poprawkami do zainstalowania.

Czytaj też: Lepiej usiądźcie. Według Google luka w procesorach nie dotyczy wyłącznie Intela. Układy AMD i ARM również zagrożone

Na szczęście, jak zapewniają analitycy zajmujący się tematem testowania aktualizacji, nie powodują widocznego spadku wydajności typowych domowych komputerów. Oczywiście na ostateczny efekt przyjdzie nam pewnie jeszcze poczekać, jednak wygląda na to, że sytuacja zaczyna powoli wracać do normy. Przynajmniej taką mamy nadzieję. Na szczęście w tym czasie nie wykryto również próby wykorzystania luk do ataków typu Meltdown lub Spectre.

Co łączy SMS-y i alfabet Morse'a?

Więcej o: