Masz starszy komputer z Windowsem? To masz problem. Nowe aktualizacje mogą go znacznie spowolnić

Robert Kędzierski
Microsoft wypuścił właśnie aktualizację łatające dwie groźne dziury odkryte niedawno w procesorach Intel i AMD. Użytkownicy niektórych maszyn muszą być gotowi na ich wyraźne spowolnienie.

Meltdown i Spectre to groźne luki w procesorach Intela, AMD i ARM odkryte niedawno przez badaczy zajmujących się bezpieczeństwem cyfrowym. Wykorzystanie którejś z nich może prowadzić do uzyskania nieuprawnionego dostępu do poufnych danych przetwarzanych w jądrze systemowym oraz pamięci operacyjnej komputera. Domyślnie tego typu informacje są głęboko schowane i mocno odseparowane od innych aplikacji oraz procesów.

Czytaj też: Intel i AMD wypuściły na rynek wspólnie stworzone układy. Co to da użytkownikom? 

Poprawki uniemożliwiające wykorzystanie luki wypuścił właśnie Microsoft. Niestety, zgodnie z przewidywaniami, mogą one spowolnić działanie komputera. Czy w stopniu zauważalnym dla użytkownika? To już zależy od wersji Windows i procesora. 

  • Windows 10 działający na procesorach Skylake, Kaby Lake lub nowszych działa wolniej w niewielkim stopniu. Użytkownicy nie powinni odczuć spowolnienia
  • Windows 10 działający na procesorach Haswell lub starszych wykazuje wyraźniejsze spowolnienie. Niektórzy użytkownicy odczują spowolnienie pracy komputera.
  • Windows 7 i 8 działający na procesorach Haswell lub starszych działa wyraźnie wolniej - większość użytkowników odczuje gorsze działanie maszyny. 

- informuje Microsoft na swoim blogu. Przypomnijmy, że architektura Haswell weszła do użycia w roku 2013. 

Nietypowe zalecenie dla administratorów

Jak zauważa The Verge, Microsoft wydał niespotykanie zalecenie dla administratorów sieci. Mogą oni samodzielnie zdecydować, czy pobrać poprawkę i uniemożliwić wykorzystanie lub Meltdown i Spectre, czy godzą się, aby ponieść ryzyko. Łatka wyraźnie spowalnia bowiem działanie systemu Windows Server. 

Starsze komputery z procesorami AMD źle znoszą poprawki przeciwko luko Spectre i MeltdownStarsze komputery z procesorami AMD źle znoszą poprawki przeciwko luko Spectre i Meltdown Fot. Pixabay

Bardzo stary procesor AMD? Nie uruchomisz Windows

Niektórzy użytkownicy procesorów AMD - na przykład  Athlon 64 X2 6000+  - po zainstalowaniu ostatnich łatek w ogóle nie mogą uruchomić komputera. Zawiesza się na logo Windows. Maszyny z układami AMD dziesięcioletnie lub starsze mogą sprawiać najwięcej problemów użytkownikom. Potwierdzają to użytkownicy innych procesorów z serii Athlon oraz Sempron - wyjaśnia Engadget

***

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: