Masz starszy komputer z Windowsem? To masz problem. Nowe aktualizacje mogą go znacznie spowolnić

Robert Kędzierski
Microsoft wypuścił właśnie aktualizację łatające dwie groźne dziury odkryte niedawno w procesorach Intel i AMD. Użytkownicy niektórych maszyn muszą być gotowi na ich wyraźne spowolnienie.

Meltdown i Spectre to groźne luki w procesorach Intela, AMD i ARM odkryte niedawno przez badaczy zajmujących się bezpieczeństwem cyfrowym. Wykorzystanie którejś z nich może prowadzić do uzyskania nieuprawnionego dostępu do poufnych danych przetwarzanych w jądrze systemowym oraz pamięci operacyjnej komputera. Domyślnie tego typu informacje są głęboko schowane i mocno odseparowane od innych aplikacji oraz procesów.

Czytaj też: Intel i AMD wypuściły na rynek wspólnie stworzone układy. Co to da użytkownikom? 

Poprawki uniemożliwiające wykorzystanie luki wypuścił właśnie Microsoft. Niestety, zgodnie z przewidywaniami, mogą one spowolnić działanie komputera. Czy w stopniu zauważalnym dla użytkownika? To już zależy od wersji Windows i procesora. 

 • Windows 10 działający na procesorach Skylake, Kaby Lake lub nowszych działa wolniej w niewielkim stopniu. Użytkownicy nie powinni odczuć spowolnienia
 • Windows 10 działający na procesorach Haswell lub starszych wykazuje wyraźniejsze spowolnienie. Niektórzy użytkownicy odczują spowolnienie pracy komputera.
 • Windows 7 i 8 działający na procesorach Haswell lub starszych działa wyraźnie wolniej - większość użytkowników odczuje gorsze działanie maszyny. 

- informuje Microsoft na swoim blogu. Przypomnijmy, że architektura Haswell weszła do użycia w roku 2013. 

Nietypowe zalecenie dla administratorów

Jak zauważa The Verge, Microsoft wydał niespotykanie zalecenie dla administratorów sieci. Mogą oni samodzielnie zdecydować, czy pobrać poprawkę i uniemożliwić wykorzystanie lub Meltdown i Spectre, czy godzą się, aby ponieść ryzyko. Łatka wyraźnie spowalnia bowiem działanie systemu Windows Server. 

Starsze komputery z procesorami AMD źle znoszą poprawki przeciwko luko Spectre i MeltdownStarsze komputery z procesorami AMD źle znoszą poprawki przeciwko luko Spectre i Meltdown Fot. Pixabay

Bardzo stary procesor AMD? Nie uruchomisz Windows

Niektórzy użytkownicy procesorów AMD - na przykład  Athlon 64 X2 6000+  - po zainstalowaniu ostatnich łatek w ogóle nie mogą uruchomić komputera. Zawiesza się na logo Windows. Maszyny z układami AMD dziesięcioletnie lub starsze mogą sprawiać najwięcej problemów użytkownikom. Potwierdzają to użytkownicy innych procesorów z serii Athlon oraz Sempron - wyjaśnia Engadget

***

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (64)
Microsoft łata dziury Meltdown i Spectre. Twój komputer ma 4-5 lat lub więcej? Może znacznie zwolnić
Zaloguj się
 • czesiu.wisniak

  Oceniono 45 razy 41

  Ludzie siedzieli na pięcio-sześcio-siemioletnich komputerach i tylko dokładali kostki pamięci, a gracze zmieniali grafiki, bo wydajność procków była akurat. Rynek komputerów osobistych co roku zaliczał spadki, a producenci tego bardzo nie lubią. Bo jak to tak kupił sobie klient komputer w 2011 roku i nadal w 2018 robi na nim to co robił? Tylko pamięci dołożył? Nawet gra mu pójdzie w średnio niskich detalach? Nie to co w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, gdy po roku komputer stawał się przestarzały. No to trzeba wykastrować z mocy procesory, żeby nie było tak przyjemnie. Co wy tu będziecie nam używać procki core trzeciej i czwartej generacji?! Marsz do sklepów i kupować nowe płyty główne, nowe procesory, nowe pamięci i nowe dyski twarde!

 • poochojek

  Oceniono 33 razy 29

  wyglada jakby intel wypuscil kolejnego backdora zeby ludzie zaczeli kupowac nowszy sprzet

 • ami_lii

  Oceniono 16 razy 12

  Bardzo ciekawy sposób na przekonanie klientów którzy uparli się trwać przy Windowsie 7 do przejścia na 10. Niestety obawiam się że odniosą efekt odwrotny do zamierzonego.

 • littoral

  Oceniono 11 razy 7

  Mam znakomitą płytę główną z wbudowaną kartą graficzną first class - ale kilkuletnią. Po kolejnej aktualizacji WIndows 10 (przymusowej) karta przestała działać prawidłowo - Windows 10 poinformował, że sterownika tej karty już nie obsługuje. Musiałem kupić nową. Okaże się za chwilę, że i znakomity (działa bez zarzutu x lat) procesor jest do wyrzucenia. Z trickami gigantów normalny człowiek nie ma szans...

 • atmt

  Oceniono 11 razy 7

  Dlatego na starszym sprzęcie czym prędzej należy aktualizacje wyłączyć. Mam XP-ka na stacjonarnym sprzed 15 lat i chodzi jak burza. Aktualizacji nie robię od chyba 5 lat. Nie potrzebuję.

 • radar5

  Oceniono 6 razy 6

  Ten patent ze spowolnieniem starszego sprzętu aktualizacją to chyba podpatrzony od ogryzka?

 • maaac

  Oceniono 6 razy 6

  Mam nadzieje, że DOBRZE będzie sprawdzone czy faktycznie spowolnienie systemu jest nieuniknione a nie jest CELOWYM działaniem spółki Intel & MS. Bo jakoś tam im nie wierzę w dobre intencje. Nie wierzę i już.

 • Michał Roszczyk

  Oceniono 5 razy 5

  Muszę się zgodzić, że sprawa wygląda niezwykle podejrzanie. We wszelkich oświadczeniach i zapewnieniach MS i Intela brakuje drobnego detalu. "Z biegiem czasu kolejne aktualizacje będą zmniejszać spowolnienia i prawdopodobnie zostaną one ostatecznie wyeliminowane". Obecnie komunikat wygląda tak: "Komputery zwolnią, niektóre przestaną działać w ogóle, a my z tym już nic nie zrobimy. Ha ha. Kupcie sobie nowe". Może i luka w zabezpieczeniach była tam cały czas, ale znalezienie w tym szansy ma schemat: "Załatamy, olejemy, potem sobie odbijemy".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX