Boeing prezentuje prototyp drona, który zawstydzi konkurencję. Ta maszyna to prawdziwy siłacz

W zaprezentowanym właśnie przez Boeinga prototypie drona o typowo transportowym przeznaczeniu zdumiewają dwie rzeczy. Pierwsza z nich to masa, jaką jest w stanie unieść, zaś druga to rekordowo krótki czas realizacji projektu.

Inżynierom Boeinga zbudowanie działającego prototypu drona transportowego o roboczej nazwie eVTOL CAV (electric vertical-takeoff-and-landing cargo air vehicle) zajęło raptem trzy miesiące i to od momentu powstania samego konceptu na papierze. Już same gabaryty maszyny robią ogromne wrażenie (długość 4,57 m, szerokość 5,49 m, wysokość 1,22 m, waga 339 kg). Co ciekawe, masa własna wyrażona w funtach to 747. Przypadek?

 

Elektrycznego drona unosi w powietrze system ośmiu śmigieł kręcących się w przeciwnych do siebie kierunkach. I co chyba najważniejsze - działa, co rzekomo potwierdzają pierwsze testy przeprowadzone na terenie laboratorium Boeinga w Missouri. Jak zapewniają inżynierowie odpowiedzialni za projekt maszyna uniesie ładunek o masie nawet 500 funtów, czyli ponad 220 kg.

Czytaj też: Boeing bije rekordy. Dostarczył najwięcej samolotów w historii. Latamy więcej, niż kiedykolwiek

Mimo typowo towarowego przeznaczenia widać wyraźnie, że Boeing konsekwentnie zmierza w kierunku, w którym spogląda obecnie większość dużych koncernów -  autonomizacji transportu przyszłości. Projekt może posłużyć również za podwaliny do testowania systemu autonomicznych taksówek. W tej działce z pewnością pomoże przejęta w ubiegłym roku przez Boeinga firma Aurora Flight Sciences.

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Więcej o: