Polska gra planszowa zebrała prawie pół miliona dolarów. W dobę. Jej twórcy biją rekordy na GPW

Robert Kędzierski
Polski producent gier, spółka PlayWay, odnotował właśnie spektakularny wzrost ceny akcji. Wszystko przez entuzjazm dotyczący nowej planszówki.

PlayWay, polska firma produkująca gry, odnotowała  duży sukces na portalu Kickstarter. Użytkownicy serwisu zdecydowali się zainwestować w produkcję planszówki "Uboot", najnowszej produkcji firmy, niemal pół miliona dolarów. Fundusze udało się zebrać w rekordowo szybkim czasie - w ciągu doby. Co interesujące, celem zbiórki było zebranie 65 tys. funtów - ten próg udało się przekroczyć  w zaledwie 40 min. 

Po tych doniesieniach kurs PlayWay wzrósł w ciągu dnia o 20 proc. Kapitalizacja spółki przekroczyła 600 mln zł, co czyni firmę numerem dwa w polskiej branży gier. PlayWay zepchnął na trzecie miejsce 11 bit studios, wyprzedza ją tylko słynny CD Projekt.

Według portalu stockwatch.pl powodem wzrostu cen akcji są też wysokie przychody PlayWay. Produkowana przez spółkę gra "Gold Rush" (zbieżność z serialem Discovery nie jest przypadkowa) znalazła się na drugiej pozycji w rankingu najpopularniejszych tytułów w ostatnich trzech miesiącach. Lepszy wynik zyskał tylko "Wiedźmin 3". 

Inny tytuł wydawany przez PlayWay - "Car Mechanic Simulator 2018" - znalazł się na trzecim miejscu rankingu. Dobrze sprzedawała się też "911 Operator". Tylko te tytuły przyniosły jej ok. 9 mln zł przychodu. Gier w portfolio PlayWay jest znacznie więcej. 

Krzysztof Kostowski, prezes PlayWay, omawiając plany na rok 2018, zapowiadał, że firma wypuści kilka mocnych tytułów. Wśród nich ma znaleźć się m.in.  "Agony", "Phantom Doctrine" i "House Flipper". Jednocześnie firma liczy, że "Gold Rush" będzie jednym z głównych źródeł przychodów. 

Czytaj też: Testujemy Xbox X. To nie jest sprzęt dla każdego. 

Akcje PlayWay SA (PLW)Akcje PlayWay SA (PLW) Fot. stooq

PlayWay już wcześniej odnosiła spore sukcesy na platformie Kickstarter. Pecetowa wersja Uboot uzyskała na portalu blisko 40 tys. dol. wsparcia. Środki udało się zebrać również na tytuły takie jak "Ultimate Fishing Simulator", "Gold Rush", "Soulblight". 

Gra planszowa "Uboot" jest projektowana przez Iron Wolf Studio S.A. z
siedzibą w Katowicach (spółkę zależną od PlayWay S.A, w której firma
ma 77 proc. akcji), natomiast jej partnerem wydawniczym jest Phalanx
Co. LTD z siedzibą w Londynie – wydawca między innymi głośnej gry
planszowej Hannibal & Hamilcar.

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: