Allegro wprowadziło małą zmianę, a w internecie zawrzało. Jest szybka reakcja serwisu

Robert Kędzierski
Allegro wyłączył jeden z filtrów służących do przeglądania ofert. W efekcie w mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów krytykujących tę decyzję. "Komu przeszkadzała ta opcja" - pytają niektórzy użytkownicy. Allegro wyjaśnia - z opcji korzystało poniżej 1 proc. użytkowników. I zapowiada częściowe wycofanie się ze zmian.

Aktualizacja 2, 25 stycznia

Allegro poinformowało nas, ze zapowiadane w środę częściowe przywrócenie filtru właśnie nastąpiło. Wystawione w ciągu..." właśnie znów zaczęło działać dla kategorii Motoryzacja i Kolekcje i Sztuka. Zmiana widoczna jest w zarówno poprzez przeglądarkę jaki i aplikację.

***

Aktualizacja 1

Michał Bonarowski z serwisu prasowego Allegro przesłał nam oficjalne stanowisko portalu, którego zabrakło w naszym materiale.  Allegro w niektórych kategoriach przywróci usunięty filtr. Wprowadza też inne bardzo istotne zmiany. 

Zmieniając Allegro kierujemy się tylko i wyłącznie potrzebami klientów. Tak było i w przypadku usunięcia filtra "wystawione w ciągu..." - korzystał z niego malejący i znikomy odsetek klientów, znacznie poniżej 1 proc. Jednak mając na uwadze zgłoszenia i opinie klientów dotyczące filtra "wystawione w ciągu", zdecydowaliśmy się go przywrócić w tych kategoriach, w których stosunkowo najchętniej korzystali z niego klienci: Motoryzacja oraz Kolekcje i sztuka.

Wkrótce w aplikacjach mobilnych dodamy również możliwość sortowania po czasie dodania od najnowszych. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że zmiany te nie dotyczą "aukcji", których w serwisie Allegro jest obecnie nie więcej niż 15proc., ale wszystkich ofert, czyli także tych po stałej cenie.

***

Jeśli polowaliście kiedyś na dobrą okazję na Allegro, to zapewne znacie jedną z opcji filtrowania ofert, którą właściciel portalu właśnie zdecydował się zlikwidować. Chodzi o parametr "wystawione w ciągu". Opcja ta, dostępna do tej pory w menu z lewej strony, pozwalała wyświetlić oferty, które pojawiły się w serwisie w wybranym przedziale czasowym. W ciągu godziny, dwóch, pięciu, dnia, czy tygodnia. 

Decyzja serwisu wywołała prawdziwą burzę. Na jego facebookowym profilu zaroiło się od negatywnych komentarzy. 

Allegro zlikwidowało jedną z opcji segregowania aukcjiAllegro zlikwidowało jedną z opcji segregowania aukcji Źródło: Facebook

W innej dyskusji Allegro zapewnia kolejnego z użytkowników pytających o powody zlikwidowania parametru, że "decyzja była przemyślana."

Kto protestuje przeciwko decyzji Allegro?

Z komentarzy, które pojawiają się dziś na na fanpage'u Allegro na Facebooku można wywnioskować, że zlikwidowanie jednej z opcji wyszukiwania zirytowało głównie tych użytkowników, którzy na Allegro poszukiwali różnego rodzaju okazji.

Jeśli nie przywrócicie tej opcji, to np. moje wyszukiwanie okazji w porcelanie w antykach będzie zbyt trudne, i tym samym stracicie kupującą. Opcja sortowania jest chybiona. Dziś spróbowałam.

- argumentuje jedna z użytkowniczek portalu.

Może przy rzadszych zakupach klienci korzystają rzadko, ale np. kolekcjonerzy (sam nim jestem), którzy szukają okazji, czy konkretnych przedmiotów, korzystają z tego filtru codziennie. Proszę wyobrazić sobie codzienne przeglądanie wśród 'medale po 1945', gdzie jest kilka tysięcy pozycji i żaden filtr tego nie zmniejszy.

- dodaje inny Allegrowicz. 

Kolejny filtr znika

Likwidacja filtra "wystawione w ciągu" nie jest jedyną taką decyzją Allegro. W 2015 r. z opcji wyszukiwania zniknął inny parametr "Kończące się". Pozwalał wyświetlić oferty, w tym aukcje, które właśnie się kończyły. Pozwalało to po pierwsze znaleźć cenową okazję, po drugie szybko kupić produkt, po trzecie łatwo porównać ceny. Pomagało to na przykład zdecydować, czy cena produktu w opcji "Kup Teraz" jest atrakcyjna. 

Oburzenie rozbrzmiewa wśród właścicieli antykwariatów, lombardów, skupów wszelkich towarów używanych, jak i zwykłych szarych użytkowników. Opcja 'szukaj w zakończonych' jest często używana do wyznaczenia ceny zakupu-sprzedaży, a usunięcie jej odbije się na zarobkach użytkowników, jak i samego portalu.

- argumentowali wówczas przeciwnicy decyzji. Niestety nie zmienili stanowiska Allegro - Filtr "Kończące się" zniknął z serwisu na dobre. 

Pod koniec ub. r. Allegro zlikwidowało też opcję "Kup Teraz" w niektórych typach ofert.

To kolejna ważna zmiana

Dyskusja na profilu Allegro dotyczy też innej, podjętej w zeszłym roku decyzji. Chodzi o zmianę funkcjonowania komentarzy. Allegro zdecydowało się je "wyzerować" - stary system zniknął, a zastąpił je nowy, w którym wszyscy wychodzili z tego samego punktu. Bez względu na to, czy w przeszłości mieli 100 pozytywów czy 1000 negatywów. 

W nowym systemie komentarzy negatywy znikają po roku od wystawienia. 

Allegro postanowiło, korzystając z okazji do dyskusji, jeszcze raz wyjaśnić swoją decyzję w tym zakresie. 

Allegro komentuje zmianę systemu komentarzyAllegro komentuje zmianę systemu komentarzy Źródło: Facebook

Takie podejście do tematu skrytykował ostatnio Konrad Kozłowski z Antyweb.

Komentarze nie są dziś tak wiarygodnym i pomocnym elementem serwisu, jak kiedyś. [...] Od blisko roku nie napisałem komentarza na Allegro. Bo po co.

- stwierdza bloger.

Allegro się zmienia

Decyzja Allegro to kolejny krok, który ma przekształcić serwis z portalu aukcyjnego, na którym dostępne są przedmioty używane, w "megasklep" - na wzór słynnego Amazona. Sprzedawcy oferujący towar z drugiej ręki wypychani są na portal OLX.

Czytaj też: Polacy stworzyli grę planszową, użytkownicy tego portalu oszaleli.

Czy decyzja o usunięciu filtra "Wystawione w ciągu" jest ostateczna? Allegro sprawy nie zamyka.  "Aktualnie analizujemy wszystkie argumenty naszych Użytkowników, dlatego nie wykluczamy, że w tej sprawie coś się jeszcze zmieni. [...] "Niestety, nie możemy obiecać, że opcja ta zostanie przywrócona."  - czytamy na profilu serwisu. 

***

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (98)
Allegro wprowadziło małą zmianę, a w internecie zawrzało. Jest szybka reakcja serwisu
Zaloguj się
 • Zygfryd Mamut

  Oceniono 48 razy 38

  ALLEGRO skończy tak jak GADU GADU, czy NASZA KLASA. To jest tylko kwestia czasu.
  Żałosny portal.
  9% prowizji od sprzedanego przedmiotu + dodatkowe opłaty np. za zdjęcia itp. ?????????
  Rozumiem jakieś symboliczne oprocentowanie np.: 3%, 4%, ale 9 %
  Toż to złodziejstwo i skur........o w biały dzień.
  Ta ich pazerność i chciwość zniszczy ten portal tak jak wymienione powyżej.
  TEGO WAM ALLEGRO Z CAŁEGO SERCA ŻYCZĘ.

 • arni123

  Oceniono 29 razy 27

  allegro skasowało mi 300 komentarzy z 16 lat. Mało sprzedaję, więcej kupuję ale teraz cała moja wiarygodność to 1 komentarz za sprzedaż bo chyba za kupno sie nie dostaje?. A sam sprawdzałem sprzedających głównie po negatywach, ich powodach i reakcji sprzedającego na nie. Teraz po prostu nie kupuje na allegro bo nie lubię tracić kasy na niepewne transakcje

 • kreciarobota59

  Oceniono 22 razy 20

  Allegro zeszło na psy.Obecnie rzadko korzystam z tego serwisu,kiedyś było prościej i szybciej,wobec mnie za bardzo skomplikowali,oczywiście z myślą o nas .

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 11 razy 11

  Allegro dyma sprzedajacych na maksa ................. ma dostep co w jakich ilosciach i cenach sie dobrze sprzedaje ........... i te artykuly wystawia we wlasnym sklepie oczywiscie w nizszych cenach bo przeciez sami sobie prowizji placic nie musza.
  Patent na biznes bardzo prosty ..... wynajmujemy "komus" lokal pod dzialalnosc i obserwujemy ................. jak mu idzie dpbrze wypowiadamy umowe najmu i w tym samym miejscu otwieramy sami ta sama dzialalnosc.

 • incipit

  Oceniono 12 razy 10

  Byłem jednym z pierwszych użytkowników dawnego serwisu aukcyjnego [grudzień 1999]. Dużo i kupowałem i sprzedawałem. Obecnie od wielu lat nie sprzedaję i chyba nie wrócę do tego. Kupuję ale jest coraz trudniej cokolwiek znaleźć, bo usuwa się co przydatniejsze funkcje dla aktywnych kolekcjonerów. Allegro dla mnie przechodzi powoli do historii. W pazernych marketach ja nie gustuję.

 • Mariusz Monika

  Oceniono 10 razy 10

  jeszcze rok temu Allegro był swojskim serwisem, z możliwością weryfikacji użytkowników w obie strony transakcji.
  Od pewnego czasu ( zmiana właścicieli ) odnoszę wrażenie że serwis jest uwalany na siłę, tak jak niegdyś Ebay pl

  Komuś najwyraźniej zasięg i popularność Allegro się nie spodobały, osobiście podejrzewam fArmazona,, który wszedł w towary używane i Ali badziewie

  i tak oto kolejna rodzima inicjatywa, po iluś latach wielkiej popularności, po kolejnej zmianie właścicieli idzie w pisdu

  Dowód: niedawno wystawiałem różne zbędne rzeczy pozostałe po sprzedaży domu, głównie książki, AGD i meble. Z przyzwyczajenia zrobiłem aukcje na Allegro ( tygodniowe, od kilku zeta z opcją kup teraz i na darmowych portalach ogłoszeniowych. Zależało mi na szybkim opróżnieniu pomieszczeń wszystko co wystawione było w użytecznej kondycji

  Przez tydzień żadna aukcja nie ruszyła z miejsca, oglądalność znikoma w porównaniu do tego co było choćby 2-3 lata temu. A poprzez OLX i pokrewne gumtree poszło WSZYSTKO w 2 dni.
  Do zakupów na serwisie też straciłem serce, choć kupowałem poprzez niego 90% książek a 50% odsprzedawałem dalej

  Jeszcze wisi na aukcjach kilka książek, jak nikt nie kupi to zawiozę do szpitalnej biblioteki.
  Następnych aukcji nie będzie a i konto skasuję, żeby moje dane się nie plątały tam gdzie nie chcę

 • Its me

  Oceniono 8 razy 8

  Allegro jest monopolistą na rynku więc ktoś powinien im się za to dobrać do skóry. Ich praktyki są żałosne pod kątem paserstwa z tytułu pobieranej prowizji. Oczywiście jeżeli ktoś to akceptuje to jego wola.
  Pobieranie niemal 10proc prowizji od osób sprzedających okazjonalnie zabija chęć sprzedaży.
  Faktem jest natomiast to że poza allegro można znaleźć na Ceneo dużo tańsze oferty niż na samym Allegro. Nie ma się co dziwić gdyż każdy sklep wystawiający aukcje dolicza sobie do ceny jeszcze 10 proc prowizji.

 • pilot.tv

  Oceniono 7 razy 7

  Allegro juz dawno przestał byc portalem aukcyjnym a zaczał byc mega hurtownia. Proces ten rozpoczal sie jeszcze ponad 10 lat temu. Dziwie sie tylko Polakom, ze jeszcze korzystaja z tego gowna.

 • senseiek

  Oceniono 7 razy 7

  Allegro to serwis kończący się.. wszystkie ich decyzje to są totalne intelektualne porażki, które tylko potęgują niechęć ludzi do korzystania z serwisu.. następca GG i NK na własne życzenie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX