Allegro wprowadziło małą zmianę, a w internecie zawrzało. Jest szybka reakcja serwisu

Robert Kędzierski
Allegro wyłączył jeden z filtrów służących do przeglądania ofert. W efekcie w mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów krytykujących tę decyzję. "Komu przeszkadzała ta opcja" - pytają niektórzy użytkownicy. Allegro wyjaśnia - z opcji korzystało poniżej 1 proc. użytkowników. I zapowiada częściowe wycofanie się ze zmian.

Aktualizacja 2, 25 stycznia

Allegro poinformowało nas, ze zapowiadane w środę częściowe przywrócenie filtru właśnie nastąpiło. Wystawione w ciągu..." właśnie znów zaczęło działać dla kategorii Motoryzacja i Kolekcje i Sztuka. Zmiana widoczna jest w zarówno poprzez przeglądarkę jaki i aplikację.

***

Aktualizacja 1

Michał Bonarowski z serwisu prasowego Allegro przesłał nam oficjalne stanowisko portalu, którego zabrakło w naszym materiale.  Allegro w niektórych kategoriach przywróci usunięty filtr. Wprowadza też inne bardzo istotne zmiany. 

Zmieniając Allegro kierujemy się tylko i wyłącznie potrzebami klientów. Tak było i w przypadku usunięcia filtra "wystawione w ciągu..." - korzystał z niego malejący i znikomy odsetek klientów, znacznie poniżej 1 proc. Jednak mając na uwadze zgłoszenia i opinie klientów dotyczące filtra "wystawione w ciągu", zdecydowaliśmy się go przywrócić w tych kategoriach, w których stosunkowo najchętniej korzystali z niego klienci: Motoryzacja oraz Kolekcje i sztuka.

Wkrótce w aplikacjach mobilnych dodamy również możliwość sortowania po czasie dodania od najnowszych. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że zmiany te nie dotyczą "aukcji", których w serwisie Allegro jest obecnie nie więcej niż 15proc., ale wszystkich ofert, czyli także tych po stałej cenie.

***

Jeśli polowaliście kiedyś na dobrą okazję na Allegro, to zapewne znacie jedną z opcji filtrowania ofert, którą właściciel portalu właśnie zdecydował się zlikwidować. Chodzi o parametr "wystawione w ciągu". Opcja ta, dostępna do tej pory w menu z lewej strony, pozwalała wyświetlić oferty, które pojawiły się w serwisie w wybranym przedziale czasowym. W ciągu godziny, dwóch, pięciu, dnia, czy tygodnia. 

Decyzja serwisu wywołała prawdziwą burzę. Na jego facebookowym profilu zaroiło się od negatywnych komentarzy. 

Allegro zlikwidowało jedną z opcji segregowania aukcjiAllegro zlikwidowało jedną z opcji segregowania aukcji Źródło: Facebook

W innej dyskusji Allegro zapewnia kolejnego z użytkowników pytających o powody zlikwidowania parametru, że "decyzja była przemyślana."

Kto protestuje przeciwko decyzji Allegro?

Z komentarzy, które pojawiają się dziś na na fanpage'u Allegro na Facebooku można wywnioskować, że zlikwidowanie jednej z opcji wyszukiwania zirytowało głównie tych użytkowników, którzy na Allegro poszukiwali różnego rodzaju okazji.

Jeśli nie przywrócicie tej opcji, to np. moje wyszukiwanie okazji w porcelanie w antykach będzie zbyt trudne, i tym samym stracicie kupującą. Opcja sortowania jest chybiona. Dziś spróbowałam.

- argumentuje jedna z użytkowniczek portalu.

Może przy rzadszych zakupach klienci korzystają rzadko, ale np. kolekcjonerzy (sam nim jestem), którzy szukają okazji, czy konkretnych przedmiotów, korzystają z tego filtru codziennie. Proszę wyobrazić sobie codzienne przeglądanie wśród 'medale po 1945', gdzie jest kilka tysięcy pozycji i żaden filtr tego nie zmniejszy.

- dodaje inny Allegrowicz. 

Kolejny filtr znika

Likwidacja filtra "wystawione w ciągu" nie jest jedyną taką decyzją Allegro. W 2015 r. z opcji wyszukiwania zniknął inny parametr "Kończące się". Pozwalał wyświetlić oferty, w tym aukcje, które właśnie się kończyły. Pozwalało to po pierwsze znaleźć cenową okazję, po drugie szybko kupić produkt, po trzecie łatwo porównać ceny. Pomagało to na przykład zdecydować, czy cena produktu w opcji "Kup Teraz" jest atrakcyjna. 

Oburzenie rozbrzmiewa wśród właścicieli antykwariatów, lombardów, skupów wszelkich towarów używanych, jak i zwykłych szarych użytkowników. Opcja 'szukaj w zakończonych' jest często używana do wyznaczenia ceny zakupu-sprzedaży, a usunięcie jej odbije się na zarobkach użytkowników, jak i samego portalu.

- argumentowali wówczas przeciwnicy decyzji. Niestety nie zmienili stanowiska Allegro - Filtr "Kończące się" zniknął z serwisu na dobre. 

Pod koniec ub. r. Allegro zlikwidowało też opcję "Kup Teraz" w niektórych typach ofert.

To kolejna ważna zmiana

Dyskusja na profilu Allegro dotyczy też innej, podjętej w zeszłym roku decyzji. Chodzi o zmianę funkcjonowania komentarzy. Allegro zdecydowało się je "wyzerować" - stary system zniknął, a zastąpił je nowy, w którym wszyscy wychodzili z tego samego punktu. Bez względu na to, czy w przeszłości mieli 100 pozytywów czy 1000 negatywów. 

W nowym systemie komentarzy negatywy znikają po roku od wystawienia. 

Allegro postanowiło, korzystając z okazji do dyskusji, jeszcze raz wyjaśnić swoją decyzję w tym zakresie. 

Allegro komentuje zmianę systemu komentarzyAllegro komentuje zmianę systemu komentarzy Źródło: Facebook

Takie podejście do tematu skrytykował ostatnio Konrad Kozłowski z Antyweb.

Komentarze nie są dziś tak wiarygodnym i pomocnym elementem serwisu, jak kiedyś. [...] Od blisko roku nie napisałem komentarza na Allegro. Bo po co.

- stwierdza bloger.

Allegro się zmienia

Decyzja Allegro to kolejny krok, który ma przekształcić serwis z portalu aukcyjnego, na którym dostępne są przedmioty używane, w "megasklep" - na wzór słynnego Amazona. Sprzedawcy oferujący towar z drugiej ręki wypychani są na portal OLX.

Czytaj też: Polacy stworzyli grę planszową, użytkownicy tego portalu oszaleli.

Czy decyzja o usunięciu filtra "Wystawione w ciągu" jest ostateczna? Allegro sprawy nie zamyka.  "Aktualnie analizujemy wszystkie argumenty naszych Użytkowników, dlatego nie wykluczamy, że w tej sprawie coś się jeszcze zmieni. [...] "Niestety, nie możemy obiecać, że opcja ta zostanie przywrócona."  - czytamy na profilu serwisu. 

***

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]

Więcej o: