Koniec dominacji SanDisk. Na tej karcie MicroSD zmieściło się aż 512 GB

Firmie Integral Memory udało się dokonać tego, na co czekaliśmy od dawna. Na karcie pamięci wielkości paznokcia zmieścili dokładnie pół terabajta przestrzeni.

Pęknięcia kolejnej granicy w kategorii pamięci przenośnych mogliśmy się spodziewać. Od kilku lat kolejne rekordy w tej dziedzinie serwował nam SanDisk wypuszczając pendrive'y, karty SD czy mniejsze MicroSD.

Na tej ostatniej, ponad 2 lata temu udało się zmieścić 200 GB, co było nie lada osiągnięciem. We wrześniu zeszłego roku, na targach IFA w Berlinie, firma pochwaliła się kartą MicroSD o pojemności 400 GB.

Teraz przekroczono kolejną granicę. Na maleńkiej karcie stworzonej przez brytyjską firmę Integral Memory będzie można "upchać" dokładnie pół terabajta, czyli 512 GB danych. Tak daleko nikt się wcześniej nie posunął.

Integral Memory stworzyło kartę MicroSD o pojemności 512 GBIntegral Memory stworzyło kartę MicroSD o pojemności 512 GB fot. Integral Memory

Na pierwszy rzut oka karta MicroSD o tak dużej pojemności wydaje się wręcz stworzona do zapisywania obrazu 4K lub pracy z szybkimi kamerami. Niestety Integral Memory nieco zaniedbał kwestię szybkiego transferu danych.

Co prawda z maksymalnej prędkości odczytu, jaki rozwija karta można być zadowolonym, bo ten wynosi 80 - 90 MB/s. Dużo gorzej jest jednak w przypadku zapisu, który wynosi tylko 10 MB/s. Niestety będzie trzeba zapomnieć o użyciu jej w kamerach 4K.

Karta może służyć jako magazyn danych w smartfonach lub innym sprzęcie obsługującym standard MicroSDXC. Ewentualnie można użyć jej do nagrywania obrazu w Full HD w prostych kamerkach.

Producent deklaruje, że pamięć trafi do sprzedaży w Wielkiej Brytanii już w lutym, jednak konkretnej daty nie podaje. Na razie nie wiadomo czy kiedykolwiek znajdzie się też na półkach w innych krajach.

Nie znamy jeszcze także ceny urządzenia, ale należy spodziewać się, że nie będzie niska. MicroSD o pojemności 400 GB od SanDisk kosztowała 250 dolarów, więc tym razem cena może nawet przebić 1000 zł.

---

Rafał Masny: Przez trzy lata na pensje przeznaczaliśmy 15 proc. zysków, reszta szła na inwestycje [NEXT TIME]