Smartfon z Androidem zwalnia? Oto kilka trików, które pomogą go przyspieszyć [PORADNIK]

Tego zjawiska doświadcza chyba każdy posiadacz smartfonu z Androidem. Po pewnym czasie urządzenie wyraźnie zwalnia, a jego codzienne używanie przynosi więcej frustracji, niż przyjemności. Oto sposoby na poradzenie sobie z tym problemem.
Zobacz wideo

Pozbądź się zbędnych aplikacji lub je wyłącz

Z ilu zainstalowanych na smartfonie programów naprawdę regularnie korzystamy? Sam często sprawdzam jakąś nową grę lub aplikację, ale nie mam jeszcze wyrobionego nawyku usuwania jej natychmiast po testach. O ile telefony z coraz większą pojemnością pamięci na dane użytkownika zachęcają do "zbieractwa", o tyle zainstalowane aplikacje mogą przecież stale pracować w tle i to bez naszej wiedzy.

Decyzja jest oczywista. Przy minimalnej liczbie aplikacji smartfon nie będzie miał powodów do spadku wydajności. Jeśli z różnych względów nie możemy usunąć danego programu ze smartfonu, prawie zawsze możemy go wyłączyć, żeby w tle nie zużywał cennych zasobów systemowych. W tym celu w ustawieniach Androida odszukujemy sekcję Aplikacje i po wskazaniu konkretnego programu mamy do wyboru opcje Odinstaluj lub Wyłącz.

Odinstalowanie lub wyłączenie aplikacji (LG V30 - Android 7.1.2)Odinstalowanie lub wyłączenie aplikacji (LG V30 - Android 7.1.2) fot. zrzuty ekranowe

Niestety niektórych aplikacji powiązanych bezpośrednio z pracą systemu Android nie da się na stałe wyłączyć. Możemy jedynie tymczasowo wymusić ich zatrzymanie i tu właśnie w miejsce "Wyłącz" pojawia się opcja "Wymuś zatrzymanie". Musimy się jednak liczyć z tym, że po jakimś czasie smartfon może samodzielnie je włączyć. Warto skupić się na aplikacjach i grach, które sami instalujemy. To one mogą najbardziej spowalniać telefon.

Spróbuj korzystać z aplikacji "lite"

Lawinowy wzrost popularności odchudzonych wersji mobilnych aplikacji dobitnie świadczy o jednym - deweloperzy często przesadzają. Na przestrzeni ostatnich lat ten trend dobrze widać chociażby na przykładzie Facebooka i Facebook Messengera, Przeładowanie funkcjami i fajerwerkami powoduje, że korzystanie z takich kombajnów przestaje być przyjemne. Wielu użytkowników narzeka na taką sytuację.

Z programami w wersji lite eksperymentuje również samo Google, a - jak widać po statystykach - pobierają je nie tylko posiadacze słabszych urządzeń w mniej zaawansowanych technologicznie krajach. Warto zatem samemu spróbować przesiadki. Może się okazać, że odchudzony program nadal spełnia nasze oczekiwania, a przy okazji nie jest tak wymagający dla naszego smartfona.

Czyść pamięć cache często używanych aplikacji

Pamięć cache może spowodować szybsze uruchamianie aplikacji lub żwawsze wczytywanie często odwiedzanych stron WWW. Pozwala zapamiętać często wykorzystywane dane, dzięki czemu system nie musi po nie sięgać, wysyłając zapytania w sieć za każdym razem. Oszczędzamy w ten sposób nie tylko czas, ale i transfer. Niestety, po jakimś czasie rozmiar, jaki zajmują tego typu dane zaczyna się niebezpiecznie rozrastać i wpływa negatywnie na szybkość pracy samej aplikacji, a nawet całego smartfona.

Na szczęście każda aplikacja ma własną przestrzeń na pamięć cache, którą warto od czasu do czasu czyścić. Odpowiednim miejscem do analizy miejsca, jakie zajmują zapisane w pamięci urządzenia dane jest oczywiście panel ustawień konkretnej aplikacji. Wchodzimy do niego po znalezieniu pozycji Aplikacje w Ustawieniach systemowych.

Czyszczenie pamięci cache aplikacji (LG V30 - Android 7.1.2)Czyszczenie pamięci cache aplikacji (LG V30 - Android 7.1.2) fot. zrzuty ekranowe

Polecenie "Opróżnij cache" może się znajdować w zakładce Przechowywanie. Przeczyszczenie pamięci cache pomaga również w sytuacji problemów z samym działaniem aplikacji. Warto pamiętać, że wyczyszczenie pamięci cache nie spowoduje zniknięcia zapisanych w pamięci danych dotyczących ustawień konta użytkownika i logowania. Odpowiada za to funkcja "Wyczyść dane".

Zadbaj o odpowiednią ilość wolnego miejsca na dane

Tu dochodzimy do jednej z kluczowych przyczyn zauważalnego spowolnienia smartfonów z Androidem. Ze względu na swoją konstrukcję, pamięć flash typu NAND stosowana w telefonach wymaga odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, aby utrzymać pełną wydajność. Dobrą praktyką jest nie przekraczać poziomu 75 - 80 proc. zapełnienia dostępnej pojemności.

Czytaj też: Ładujesz w ten sposób swój telefon? Możesz łatwo zniszczyć baterię [PORADNIK]

Jeśli telefon z nieznanych przyczyn zaczyna zwalniać, może to oznaczać, że wolna przestrzeń na dane użytkownika jest zbyt mała. To sygnał, aby przenieść najbardziej zasobożerne dane na dysk zewnętrzny w komputerze lub dysk internetowy. W tym wypadku mam na myśli głównie pliki multimedialne (filmy wideo oraz zdjęcia), które mogą zajmować najwięcej miejsca.

Pozbądź się widżetów z pulpitu i animowanych tapet

W walce o wysoką wydajność smartfona z Androidem nie ma miejsca na kompromisy. Trzeba pozbyć się wszystkich zbędnych fajerwerków. Z pewnością do tej kategorii należą animowane tapety, które warto zastąpić statycznym zdjęciem. Przyrost mocy spowoduje również pozbycie się widżetów z pulpitu, które także dokładają swoją cegiełkę do obciążenia systemu. Każdy z tych drobnych elementów przekłada się nie tylko na zwiększenie obciążenia procesora, ale również skraca czas pracy na baterii.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: