Microsoft tworzy zupełnie nową wersję Windows 10. Polaris ma działać wydajniej, ale będzie ograniczony

Robert Kędzierski
Microsoft pracuje nad zupełnie nową wersją Windows 10. System o roboczej nazwie Polaris ma być przeznaczony na komputery. Czym ma się różnić od normalnej wersji Windows? Jakie będzie miał zalety, a jakie wady?

Portal Windows Central powołując się na swoje źródła informuje o nowej wersji Windows 10, nad którą ma pracować Microsoft. System o roboczej nazwie Polaris jest przeznaczony na urządzenia z procesorami x86 - komputery stacjonarne, laptopy i hybrydy. 

Na czym za tym polega zmiana? Polaris ma być oparty na nowym, tworzonym przez Microsoft systemie czy też rdzeniu o nazwie Windows Core OS. To narzędzie modułowe, które pozwala w wygodny dla programistów sposób dobierać określone elementy systemu operacyjnego. 

Na czym polega różnica?

Windows 10  Polaris będzie wydajniejszy na maszynach o mniejszych zasobach. Chociażby przez wyrzucenie czy mocne ograniczenie elementów takich jak Panel Sterowania. To jego zaleta.

A jakie są wady? System będzie korzystał z odmiennego rodzaju aplikacji niż tradycyjny Windows 10. A to oznacza, że nie uruchomimy na nim wszystkiego - Photoshopa czy Corela.  Polaris będzie korzystał z aplikacji typu UWP (Universal Windows Platform), programy Win32 za sprawą "kosztownej" dla zasobów emulacji. 

Microsoft podejmuje słuszną decyzję, naprawiającą stare błędy. W przeszłości na rynek trafiały bowiem tablety czy hybrydy wyposażone w 1 czy 2GB pamięci RAM i dość wolne procesory z rodziny Atom. Obciążone "normalną" wersją Windows nigdy nie były demonami prędkości. Oparcie Polarisa na Windows Core przy jednoczesnej poprawie specyfikacji urządzeń może sprawić, że tańsze urządzenia z Windows 10 staną się po prostu znacznie bardziej wydajne. 

Czytaj też: Xiaomi lepsze? Upadek i odrodzenie "chińskiego Apple"

Polaris nie jest jedynym systemem opartym na Windows Core OS. Drugim miałby być, według wciąż nieoficjalnych informacji, Windows 10 Andromeda. Przeznaczony na urządzenia mobilne. W tym wyczekiwany od lat Surface Phone. 

Rodzina systemów operacyjnych Microsoftu ostatnio nieco się rozrosła. Oprócz tradycyjnego Windows 10 mamy też na rynku Windows 10 S - przeznaczony dla szkół, umożliwiający instalowanie tylko tych aplikacji, które znajdują się w sklepie. Jest też Windows 10 Pro - stworzony z myślą o stacjach roboczych i bardziej profesjonalnych zastosowaniach. Możliwe, że wkrótce pojawią się jeszcze Windows 10 Polaris i Andromeda. 

***

iPad Pro vs Surface Pro 4