Dostałeś taką wiadomość od Orange? Nie otwieraj załącznika. Twój komputer zostanie zainfekowany

Do skrzynek pocztowych polskich internautów zaczynają trafiać podejrzane wiadomości, rzekomo pochodzące od jednego z dużych operatorów komórkowych. Otwarcie załącznika może zakończyć się zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem.

O sprawie informuje serwis Niebezpiecznik.pl, po zgłoszeniach od swoich czytelników. Zaczęli oni w ostatnim czasie otrzymywać podejrzane wiadomości pochodzące między innymi z adresów wskazujących na operatora komórkowego Orange. Tytuł wiadomości brzmi “Re: zamówienie” natomiast w treści widnieje wzmianka o przesłaniu potwierdzenia rzekomego zamówienia. Załącznik do wiadomości to plik z rozszerzeniem XLS.

Fałszywa wiadomość od Orange z załącznikiemFałszywa wiadomość od Orange z załącznikiem fot. Niebezpiecznik.pl

Niestety próba uruchomienia załącznika zawierającego złośliwe makro kończy się pobraniem niebezpiecznego trojana na komputer użytkownika. Wiarygodności całej kampanii nadaje fakt, że wiadomość jest napisana poprawną polszczyzną i najczęściej ląduje na skrzynkach pocztowych rozpoczynających się nazwami “biuro” lub “info”, które najczęściej służą do odbierania faktur za zamówienia.

Czytaj też: Groźny cyberatak na polskich internautów. "Antywirusy nie reagują". Uważaj na takie wiadomości

Szczególnie na baczności powinni mieć się pracownicy obsługujący firmowe skrzynki służące do agregowania faktur i potwierdzeń zamówienia danej usługi. Z informacji opublikowanych przez Niebezpiecznik.pl wynika, że plik znajdujący się w załączniku jest klasyfikowany jako złośliwego oprogramowanie przez ponad 20 antywirusów z bazy VirusTotal.

Najważniejszym przesłaniem w takiej sytuacji wydaje się jedno: nie klikać w co popadnie.

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o: