Rosyjscy naukowcy aresztowani. Chcieli kopać bitcoina w Instytucie Badań nad Energią Nuklearną

Rosyjscy naukowcy znaleźli "sprytny" sposób na wydobywanie kryptowalut szybciej niż na domowym komputerze. To nie spodobało się organom ścigania, które ujęły nieuczciwych pracowników.

Na niezwykle oryginalny pomysł wpadli pracownicy rosyjskiego Instytutu Badań nad Energią Nuklearną, który jest zlokalizowany w zamkniętym, odciętym od świata mieście Sarow, w europejskiej części Rosji. Naukowcy postanowili wykorzystać znajdujący się w ośrodku superkomputer do... kopania kryptowalut.

Jeden z najpotężniejszych komputerów na świecie

Sarow, to miejsce, które długo było ukrywane na cywilnych mapach. To  tam w połowie ub. wieku skonstruowano pierwszą radziecką bombę atomową. Dziś w instytucie stoi superkomputer, który wykorzystywany jest w skomplikowanych symulacjach.

To jeden z najwydajniejszych komputerów na świecie o mocy obliczeniowej wynoszącej ok. 1 petaflopa, a więc wykonujący 10 do potęgi 15. operacji na sekundę. Jest więc również świetną maszyną do kopania bitcoina i innych wirtualnych walut.

Naukowcy, którzy postanowili przerobić go na wirtualną koparkę, musieli uporać się z jedną "wadą" komputera. Ze względów bezpieczeństwa nie jest podłączony do  internetu, a do kopania kryptowalut potrzebne jest stałe połączanie z siecią.

Pracownicy nuklearnego instytutu postanowili więc podłączyć superkomputer do globalnej sieci i rozpocząć wydobywanie wirtualnego pieniądza. Na ich nieszczęście maszyna była zabezpieczona przed takimi próbami i od razu wszczęła alarm.

Sprawcy całego zamieszania zostali szybko schwytani przez rosyjską FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa) i teraz czekają w areszcie na postawienie oficjalnych zarzutów. Chęć łatwego zarobku i brak rozwagi szybko wpędziła ich za kratki.

---

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (34)
Rosyjscy naukowcy wpadli na genialny plan. Kopali bitcoiny w Instytucie Badań nad Energią Nuklearną
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 12 razy 8

  Takich obliczeń nie da się ukryć przed FSB (Front Side Bus), czyli magistralą łącza cą procesor z pamięcią operacyjną.

 • zyks

  Oceniono 7 razy 3

  Pytanie do Radia Erewań: czy można kopać bitcoiny w Sarowie?
  Odpowiedź: w zasadzie - tak. Ale nie bitcoiny, tylko węgiel, i nie w Sarowie, tylko w Workucie.

 • stenrw

  Oceniono 2 razy 2

  Rosja to rzeczywiście stan umysłu...

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 1 raz 1

  Nowy:One nie sa kopane na zadnych domowych komputerach tylko specjalizowanych jednostkach ASIC. Ktos ma nieco marne pojecie jak to wyglada. Wiekszosc tych urzadzen jest w Chinach. Przy pomocy domowego komputera to nie wykopie sie go nigdy a pula konczy sie bodajze w 2026. Ten potezny komputer nie jest w stanoe pokonac puli sprzetowej ASIC w Chinach.Jeszcze raz - to nie sa komputery tylko specjalizowane urzadzenia.

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 1 raz 1

  Nowy: One nie sa kopane na zadnych domowych komputerach tylko specjalizowanych jednostkach ASIC. Ktos ma nieco marne pojecie jak to wyglada. Wiekszosc tych urzadzen jest w Chinach. Przy pomocy domowego komputera to nie wykopie sie go nigdy a pula konczy sie bodajze w 2026. Ten potezny komputer nie jest w stanoe pokonac puli sprzetowej ASIC w Chinach.Jeszcze raz - to nie sa komputery tylko specjalizowane urzadzenia.

 • readme.txt

  Oceniono 1 raz 1

  Właściwie za co poszli siedzieć? Bo chchieli zrobić konkurencję Putinowi?

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 2 razy 0

  "rosyjscy naukowcy" to juz brzmi jak oksymoran...
  Mnie kiedys tez ruSScy okradli , gdybym wiedzial ze tragarze ktorzy przyjada pakowc moje rzeczy z firmy transportowej
  I ze moje rzeczy przyjada do nowego miejsca zniszczone i okradzione min . Kolekcja masek , to bym nigdy sie nie pozwolil dotknac moich rzeczy
  A ja im jeszcze rosyjskim tragarzom na konie zaladowywania ciezarowki zamowilem pizze i piwo ...
  Gdzie tymczasem oni mnie "poczestowali " nozem w plecy
  Jakie to typowe dla ruSSkich : zlodzieji , oszustow nic dziwnego ze ruSSek z tym sie kolarzy na swiecie

  “Rosja – to najbardziej paskudny, do wymiotów obrzydliwy kraj w całej historii świata. Metodą selekcji wyhodowano w nim monstrualne moralne potwory, dla których samo pojęcie Dobra i Zła wywrócone jest na lewą stronę. W całych swoich dziejach ta nacja tapla się w gnoju i chce utopić w nim cały świat”.
  (Iwan Iljin – filozof rosyjski, działacz spoleczny)

  “Obudźcie mnie za sto lat i zapytajcie, co się teraz dzieje w Rosji. A ja wam odpowiem: piją i kradną”.

  (Michaił Sałtykow-Szczedrin – rosyjski pisarz).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX