Elon Musk chwali się szybkością elektrycznej ciężarówki Tesla Semi. "Szalone przyspieszenie"

Robert Kędzierski
Elon Musk pokazał co potrafi projektowana przez jego firmę elektryczna ciężarówka Tesla Semi. W ten sposób chce udowodnić, że pojazdy spalinowe to przeszłość.

Tesla, firma należąca do Elona Muska, właściciela m.in. Space X, przeprowadziła test swojej elektrycznej ciężarówki Semi. Wideo liczące ledwie kilka sekund możem być dowodem na to, że świetne przyspieszenie można osiągnąć bez silnika spalinowego. 

 

Elon Musk prezentując Teslę Semi w listopadzie zeszłego roku zapewniał, że osiągnie ona prędkość od 0 do 100 km/h w zaledwie 20 sekund (z ładunkiem 35 ton). Bez naczepy miałby osiągać taką prędkość w 5 sekund. 

Czytaj też: Tesla to piramida, bańka czy najbardziej innowacyjna firma motoryzacyjna?

Prototyp pojazdu na nagraniu wydaje się całkiem sprawny - początkowo prędkość wydaje się dość jednostajna, jednak po sekundzie-dwóch gwałtownie wzrasta. Według specjalistów z branży na nagraniu widzimy model o zasięgu 500 mil. Tesla pracuje też nad modelem o mniejszym zasięgu, wynoszącym 300 mil. Brakuje jednak jakichkolwiek dodatkowych informacji o wynikach testu. Nagranie zostało bowiem wykonane przez przypadkowego youtubera, który zobaczył test ciężarówki prowadzony na jeden z publicznych dróg - wyjaśnia BGR pisząc o "szalonym przyspieszeniu" Semi. 

Giganci chcą elektrycznych ciężarówek

Pierwsze egzemplarze modelu Semi mają być dostarczone do klientów w roku 2019. Cena, która również jest dość wysoka, bo wynosi 200 tys. dol. nie odstraszyła jednak gigantów takich jak Pepsi czy UPS. Amerykańskie firmy zamówiły już kilkaset pojazdów. 

Elon Musk przekonuje, że koszty zakupu zwrócą się klientom z nawiązką podczas eksploatacji pojazdu. Zamiast drogiej ropy, trzeba będzie "tankować" energię elektryczną. Musk twierdzi nawet, że korzystanie z tradycyjnych pojazdów spalinowych to "ekonomiczne samobójstwo". 

W USA wciąż trwa dyskusja nad ekonomicznością pojazdów elektrycznych. Pod uwagę są brane na przykład koszty związane z ochroną środowiska. Jeśli energia, którą "tankujemy" pojazd elektryczny pochodzi ze źródeł odnawialnych, wtedy są one lepsze dla środowiska. Przeprowadzone badania dowodzą jednak, że prąd pochodzący wyłącznie z węgla zmienia bilans na zdecydowanie mniej korzystny. 

***

Tesle to samochody przyszłości - zobacz co potrafią!

Więcej o: