Apple Macbook Pro bez klawiatury może być prawdziwym hitem. Patent już złożony

Robert Kędzierski
Apple złożył wniosek patentowy opisujący komputer pozbawiony fizycznej klawiatury. Wiemy co miałoby ją zastąpić.

Do mediów wyciekł wniosek patentowy złożony przez Apple, który opisuje nowy rodzaj urządzenia. Komputer, na przykład MacBook Pro, czy też zaawansowany tablet, taki jak iPad Pro, miałyby zostać pozbawione klasycznej klawiatury. W urządzeniu nie byłoby też gładzika.

Co miałoby je zastąpić? Ekran OLED, który w zależności od potrzeby pełniłby różne funkcje. Mógłby wyświetlać klawisze, obraz, służyć jako powierzchnia robocza do pracy z rysikiem. 

Nie znamy szczegółów technologicznych rozwiązań, które Apple chciałby wprowadzić w swoim produkcie. Dlatego trudno oceniać jak bardzo różni się on od tego co zaproponowało Lenovo w modelu Yoga Book. 

MacBook Pro z panelem TouchbarMacBook Pro z panelem Touchbar Fot. Apple

W 2016 roku Apple zaprezentował już MacBooka, w którym rząd górnych klawiszy zastąpiono wyświetlaczem OLED. Nowatorski pomysł nie został jednak przyjęty ze zbytnim entuzjazmem. Możliwe jednak, że zastąpienie całej powierzchni zajmowanej przez klawiaturę ekranem zmieni postać rzeczy. Kluczem do sukcesu jest bowiem funkcjonalność.

W zeszłym roku Apple opatentował inny model MacBooka bez klawiaturyW zeszłym roku Apple opatentował inny model MacBooka bez klawiatury Źródło: Reddit

Czy nowe urządzenie Apple trafi kiedyś do sprzedaży? Tego niestety nie możemy być pewni. Tym bardziej, że w zeszłym roku do mediów przedostały się ilustracje z innego wniosku patentowego. I w tym wypadku dolna część komputera miała by być pozbawiona klawiatury. Jedyna różnica względem projektu, który teraz trafił do mediów, to podział obszaru roboczego. Niektóre jego partie mogłyby wibrować, co pozwoliłoby na nieco bardziej intuicyjną interakcję z urządzeniem. Jak widać Apple może nas jeszcze zaskoczyć. 

Więcej o:
Komentarze (28)
Apple Macbook Pro bez klawiatury może być prawdziwym hitem. Patent już złożony
Zaloguj się
 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 19 razy 17

  następna wersja Maca będzie jeszcze bardziej nowatorska. Bez ekranu...

 • sir.fred

  Oceniono 12 razy 10

  Kolejny będzie MacKonon - nie będzie miał niczego. Za jedyne 2000$.

 • jar_i_mir

  Oceniono 5 razy 5

  Jak pisać bezwzrokowo na klawiaturze bez fizycznie wyodrębnionych klawiszy?

 • iwanme

  Oceniono 4 razy 4

  Każdy kto próbował pisać jakiekolwiek dłuższe teksty na tablecie wie, że jest to totalnie nie ergonomiczne. Wątpię, żeby tego typu sprzęt zdobył jakąkolwiek popularność.
  Dodatkowy ekran dotykowy/przyciski z wyświetlaczami - spoko, ale całkowite wywalenie klawiatury raczej nie przejdzie.

 • ms777566

  Oceniono 3 razy 3

  Klawiatura fizyczna dla opornych będzie sprzedawana razem z etui do rzeczonego laptopa za jedyne 299$

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 2 razy 2

  dobry pomysł, jesli się odpowiednio zrobi - ale co tu patentować???

 • singollo

  Oceniono 2 razy 2

  Czyżby Apple szykowało się do przedstawienia kolejnego przełomo.. tzn. kradzionego pomysłu? Lenovo Yoga Book ma takie rozwiązanie już od 2 lat.

 • spyderman2

  Oceniono 4 razy 2

  japko jak zwykle odgapiło cudzy pomysł ale owieczki ustawią się do kolejki aby kupić, nie będą się nawet skarżyć że nie wygodnie, nie wypada

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX