Apple Macbook Pro bez klawiatury może być prawdziwym hitem. Patent już złożony

Robert Kędzierski
Apple złożył wniosek patentowy opisujący komputer pozbawiony fizycznej klawiatury. Wiemy co miałoby ją zastąpić.

Do mediów wyciekł wniosek patentowy złożony przez Apple, który opisuje nowy rodzaj urządzenia. Komputer, na przykład MacBook Pro, czy też zaawansowany tablet, taki jak iPad Pro, miałyby zostać pozbawione klasycznej klawiatury. W urządzeniu nie byłoby też gładzika.

Co miałoby je zastąpić? Ekran OLED, który w zależności od potrzeby pełniłby różne funkcje. Mógłby wyświetlać klawisze, obraz, służyć jako powierzchnia robocza do pracy z rysikiem. 

Nie znamy szczegółów technologicznych rozwiązań, które Apple chciałby wprowadzić w swoim produkcie. Dlatego trudno oceniać jak bardzo różni się on od tego co zaproponowało Lenovo w modelu Yoga Book. 

MacBook Pro z panelem TouchbarMacBook Pro z panelem Touchbar Fot. Apple

W 2016 roku Apple zaprezentował już MacBooka, w którym rząd górnych klawiszy zastąpiono wyświetlaczem OLED. Nowatorski pomysł nie został jednak przyjęty ze zbytnim entuzjazmem. Możliwe jednak, że zastąpienie całej powierzchni zajmowanej przez klawiaturę ekranem zmieni postać rzeczy. Kluczem do sukcesu jest bowiem funkcjonalność.

W zeszłym roku Apple opatentował inny model MacBooka bez klawiaturyW zeszłym roku Apple opatentował inny model MacBooka bez klawiatury Źródło: Reddit

Czy nowe urządzenie Apple trafi kiedyś do sprzedaży? Tego niestety nie możemy być pewni. Tym bardziej, że w zeszłym roku do mediów przedostały się ilustracje z innego wniosku patentowego. I w tym wypadku dolna część komputera miała by być pozbawiona klawiatury. Jedyna różnica względem projektu, który teraz trafił do mediów, to podział obszaru roboczego. Niektóre jego partie mogłyby wibrować, co pozwoliłoby na nieco bardziej intuicyjną interakcję z urządzeniem. Jak widać Apple może nas jeszcze zaskoczyć. 

Więcej o: