Zegary spóźniają się w całej Europie, bo ktoś ukradł prąd? Trop wiedzie na Bałkany

Robert Kędzierski
Specjaliści odkryli co powoduje, że w całej Europie niektóre zegary elektryczne spóźniają się nawet o pięć minut. Na skutek konfliktu między dwoma bałkańskimi krajami są problemy z rozliczeniem zużycia prądu na trzy miliony euro.

Wyjaśnia się sprawa problemów z energią elektryczną, jakie od kilku tygodni dotykają Europę. Jak już pisaliśmy część zegarów podłączonych do sieci spóźnia się. W skrajnych przypadkach nawet pięć - sześć minut. Powodem tego stanu jest spadek częstotliwości prądu w sieci. Część urządzeń, takich jak kuchenki mikrofalowe, obliczając czas bazuje bowiem właśnie na częstotliwości energii elektrycznej. Wykorzystuje do tego kwarc. Kiedy częstotliwość jest zbyt mała tygodniami dochodzi do przekłamań. 

Zniknął prąd za miliony

Powody tego stanu rzeczy są jednak znacznie bardziej poważne. Okazuje się bowiem, że z europejskiej sieci energetycznej "zniknął" prąd o wartości 3 milionów euro - 113 GWh. ENTSO-E, organizacja skupiająca największych dostawców elektryczności na kontynencie, ustaliła, że problemem jest region Bałkanów. 

Czytaj też: Wojna handlowa chyba właśnie stała się faktem. Decyzja Donalda Trumpa. 

Dziś wiemy już, że energia, której brakuje w systemie, "wyciekła" pomiędzy Serbią a Kosowem. Kraje pozostają ze sobą w sporze, co nie ułatwia wyjaśnienia sprawy. Wysokie Napięcie podaje, że problemy wywołali mieszkańcy północnych regionów Kosowa. Od miesięcy nie opłacali rachunków, a tamtejszy operator nie miał z czego regulować swoich rachunków. Sytuację uratował dopiero lokalny rząd, który opłacił zaległości. 

Sytuacja może się powtórzyć

Tym razem sytuację udało się opanować, ale możliwe, że problem znów się powtórzy. Bałkany są bowiem regionem dość niestabilnym.

To nie zależy od rozwiązań technologicznych. Serbia i Kosowo muszą zawrzeć porozumienie dotyczące braków energii w systemie Kosowa. Najpierw problem trzeba załatwić politycznie, dopiero potem technologicznie.

- stwierdziła Claire Camus, rzeczniczka ENTSO-E cytowana przez Guardiana. Wyjaśniła też, że od kiedy europejski system energetyczny jest ze sobą połączony problemy ze zbilansowaniem energii w jednym regionie powodują spadek częstotliwości w całym systemie. Zbilansowanie energii polega na tym, że tyle samo energii musi być trafiać do systemu i być z niego pobierane.

Kosowo ogłosiło niepodległość od Serbii w lutym 2007 roku.  

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: