Wiemy, w jaki sposób wykradziono dane użytkowników Facebooka. "To dzwonek alarmowy"

Robert Kędzierski
Kryzys wywołany wyciekiem danych z Facebooka do Cambridge Analitica wywołuje coraz gwałtowniejsze reakcje. Znany jest już mechanizm pozyskiwania danych, który stawia największy serwis społecznościowy świata w niezbyt dobrym świetle. Sprawę mają zbadać m. in. amerykańskie służby.

Jednym z najwyraźniejszych głosów oburzenia jest wezwanie Briana Actona, jednego ze współzałożycieli komunikatora WhatsApp. Wzywa on do bojkotu Facebooka poprzez przyłączenie się do akcji #deletefacebook.

Głos Actona jest istotny, bo WhatsApp został przejęty przez Facebooka w 2014 roku za 19 mld dol. 

Mechanizm wycieku danych

Opiniotwórczy serwis internetowy Vox w swoim materiale przewiduje, że afera związana z Cambridge Analitica może być "dzwonkiem alarmowym dla użytkowników". I poważną rysą na wizerunku Facebooka i Marka Zuckerberga. Cambridge Analitica, która miała doradzać Donaldowi Trumpowi zbierała bowiem dane użytkowników już w latach 2013-2015. 

W sprawie mówi się o mówi się o wycieku danych użytkowników. Ale co to stwierdzenie tak naprawdę oznacza? Otóż okazuje się, że w API (interfejs programistyczny aplikacji), który Facebook udostępniał firmom istniała specjalna opcja, która pozwała na zbieranie danych nie tylko na temat osób, które biorą udział w ankiecie, czy używają aplikacji. API umożliwiało też pobieranie danych dotyczących znajomych badanej osoby. Stąd też 270 tys. osób, które brały udział w ankiecie Cambrige Analitica pozwoliły na zebranie informacji o 50 mln użytkownikach Facebooka. Dane przetworzone dzięki analizie Big Data, według założeń opracowanych przez polskiego eksperta, pozwoliły z niewinnych polubień i komentarzy wysnuć wnioski na temat cech użytkowników. Oraz sposobu, w jaki budować przekaz, by wpłynąć na odbiorcę. 

Facebook: Informowaliśmy użytkowników, zmieniliśmy zasady

Facebook twierdzi, że w 2015 pozyskiwanie danych znajomych było możliwe. Tłumaczy też, że użytkownicy byli informowani o takiej możliwości. W jaki sposób? Ustawienia prywatności pozwalały na "odhaczenie" odpowiedniej zgody, a cały proces pozyskiwania informacji był opisany w dokumentacji prawnej. Formalnie Facebookowi trudno więc coś zarzucić. W całej sprawie nie chodzi jednak o formalności, bo o nie zadbali prawnicy Marka Zuckerberga.

Cambridge Analitica oskarżono bowiem o manipulowanie wyborcami poprzez kierowanie do nich zindywidualizowanych komunikatów, dobranych pod względem psychologicznym. Niektórym użytkownikom może być trudno zaakceptować fakt, że ten przekaz był kreowany dzięki danym o przekazaniu których nawet nie wiedzieli. Nie byli w pełni świadomi. Jednak kwestię zgodności działań Cambridge Analitica z prawem zbada amerykańska Federalna Komisja Handlu. 

Czytaj też: To Polak wymyślił w jaki sposób polubienia filmów z kotkami mogą wpłynąć na wyniki wyborów. 

Dziś pozyskiwanie danych od znajomych za pomocą API nie jest już możliwe. Facebook wycofał taką możliwość mając na celu ochronę prywatności w roku 2015. Przez ostatnie lata Mark Zuckerberg akcentował też kwestię prywatności ze szczególnym naciskiem.

Facebook, Google i profilowanie kampanii reklamowych

Dane pozyskane bezpośrednio od użytkowników wciąż są jednak przetwarzane. Facebook, podobnie jak Google, jest gigantyczną agencją reklamową pozwalającą na profilowanie kampanii reklamowych. Dziś trudno jednak będzie przekonać użytkowników, że to profilowanie nie jest, w pewnym sensie, sprzedawaniem prywatności. Trudno będzie wytłumaczyć jak głęboko ono sięga. 

Skandal związany z Cambridge Analitica pokazał, że granica pomiędzy badaniem preferencji a inwigilacją jest bardzo cienka. Użytkownicy mają świadomość tego, że są profilowani. Dzięki temu widzą reklamy zgodne z ich zainteresowaniami - fani motorów widzą oferty sklepów z częściami, a miłośnicy kotów reklamy karmy dla swoich pupili. Na taki rodzaj profilowania trudno się nie zgodzić. Kiedy dotyczy ono jednak kwestii intymnych, albo jest wykorzystywane do manipulowania poglądami możemy już stawiać pytania o to, czy Facebook i inni giganci technologii nie wiedzą o nas czasem zbyt dużo. 

Co zrobią użytkownicy Facebooka?

O tym, jak głęboka jest rysa na wizerunku Facebooka i Marka Zuckerberga dowiemy się zapewne w ciągu najbliższych miesięcy. Przyszłość pokaże, czy liczba aktywnych użytkowników serwisu spadła, czy też skandal związany z Cambridge Analitica w końcu wygaśnie, a użytkownicy nie zmienią zachowań.

Ujawnienie przez Edwarda Snowdena programu MYSTIC, czyli uzyskaniu przez amerykańskie służby dostępu do tego co każdy pisze w sieci uczuliło internautów na aspekt prywatności, generalnie jednak zaufanie wobec internetu nie załamała się diametralnie. 

***

Międzynarodowy skandal z wyciekiem danych 50 milionów osób z Facebooka

Więcej o: