Ultrabooki - esencja mobilności i funkcjonalności. Jak wybrać najlepszy sprzęt do swoich potrzeb

Ultrabooki stanowią bezpośrednią odpowiedź na potrzeby konsumentów, którzy oczekują jeszcze większej mobilności od komputerów przenośnych. Czym kierować się przy wyborze takiego sprzętu?

Myśląc o zakupie ultrabooka zazwyczaj trzeba się przygotować na nieco większy wydatek, niż w przypadku zwykłego laptopa. Jest to spowodowane faktem, że tego typu sprzęt będzie zazwyczaj nieco mniejszy i lżejszy, a przy tym zapewni odpowiedni zapas mocy do typowej pracy i zabawy. Taki luksus oczywiście kosztuje.

Na szczęście dysponując kwotą około 2000 złotych, możemy już myśleć o zakupie rozsądnego ultrabooka, pamiętając o oczywistych ograniczeniach, wynikających z tak niskiego progu cenowego. Bardziej zaawansowane i lepiej wykonane komputery to już wydatek 3000, 4000, a nawet powyżej 5000 złotych.

W ofercie producentów znajdziemy ultrabooki o tradycyjnej konstrukcji oraz tzw. 2 w 1, nazywane również hybrydami. To połączenie notebooka z tabletem. Klawiaturę takiego komputera można odseparować od ekranu lub odchylać pod bardzo dużym kątem, przeobrażając typowego laptopa w tablet i korzystać wyłącznie z ekranu dotykowego.

UltrabookiUltrabooki fot. materiały partnera

Jeśli zdecydujemy się na opcję budżetową, obudowa ultrabooka będzie wykonana z tworzywa sztucznego. Droższe warianty zaoferują bardziej wytrzymałe materiały, przykładowo stop magnezu. Zdarzają się też konstrukcje pokryte szklaną powłoką. Waga modeli z górnej półki nie przekracza 1-1,5 kilograma. Różnica jest więc wyczuwalna.

Jedną z największych zalet ultrabooków względem typowych laptopów, poza zwiększoną mobilnością jest też dłuższy czas pracy na baterii. Tu możemy liczyć nawet na 8-10 godzin bez konieczności podłączania komputera do źródła zasilania. Ma to szczególne znaczenie podczas pracy w terenie.

UltrabookiUltrabooki fot. materiały partnera

Większość ultrabooków będzie mieć na pokładzie szybkie i bezpieczniejsze w transportowaniu dyski SSD (zazwyczaj 128 lub 256 GB). Przekątna ekranu takich komputerów zazwyczaj zawiera się w przedziale od 11 do 15 cali. Możemy liczyć na rozdzielczość dochodzącą do Full HD i tak naprawdę przy tej przekątnej więcej nie będzie nam potrzebne.

Poza tym warto zwracać uwagę na ilość pamięci RAM (zazwyczaj od 4 do 8 GB). Zamiast tradycyjnego portu do ładowania baterii możemy znaleźć uniwersalne gniazdo USB typu C, do którego da się podłączyć zewnętrzne akcesoria, kiedy nie będzie używane do uzupełniania energii.

UltrabookiUltrabooki fot. materiały partnera

Więcej o: