Masz zbyt wolny internet, a dostawca umywa ręce? Ta strona pomoże wypowiedzieć umowę

Robert Kędzierski
Strona speedtest.pl uzyskała oficjalny certyfikat UKE. Dzięki temu pomiary wykonane za jej pomocą będą mogły być argumentem w sporze z dostawcą internetu stacjonarnego.

Użytkownicy internetu stacjonarnego, którzy mają problemy z uzyskaniem deklarowanej w umowie prędkości łącza, zyskają wkrótce nowe narzędzie. Właściciel strony SpeedTest.pl, firma V-Speed, uzyskała bowiem certyfikat Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

Łatwiej wypowiesz umowę

Co to oznacza dla internauty? Wkrótce pojawi się oficjalna aplikacja i strona internetowa, która umożliwi pomiar prędkości internetu. Stacjonarni dostawcy będą musieli się z tym wynikiem liczyć. Przepisy przewidują bowiem, że usługodawca musi określić najczęściej występujące oraz minimalne prędkości połączenia internetowego. Jeśli wynik SpeedTest.pl wypadnie gorzej, to konsument będzie miał podstawę do wypowiedzenia umowy. Dojdzie bowiem do „domniemania nienależytego wykonania umowy”.

Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez Prezesa UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi

- czytamy w stanowisku Urzędu. 

Do tej pory testy wykonywane za pomocą stron internetowych miały mniejszy walor dowodowy - można je było traktować jedynie informacyjnie.

Wkrótce rewolucja w internecie mobilnym

Jak zauważa serwis telko.in, SpeedTest.pl obiecał stworzenie aplikacji do mierzenia prędkości internetu dla klientów internetu mobilnego. W tym wypadku atest UKE nie będzie jednak obowiązywał. 

Czytaj też: Podejrzanie tanie smartfony mają zniknąć  z polskich sklepów online. Ministerstwo zamyka kolejną furtkę, przez którą ucieka VAT i podatki. 

Nowe przepisy mogą pomóc tym konsumentom, którzy mają problem z wyegzekwowaniem warunków umowy. Dostawcom internetu będzie bowiem trudniej "umyć ręce" i stwierdzić, że problemu nie ma. 

Kto ma najszybszy internet w Polsce? 

Według rankingu SpeedTest.pl, w 2017 r. najszybszym dostawcą internetu stacjonarnego w Polsce była Inea (67,94 Mbps). Na drugim miejscu znalazła się Toya (64,44 Mbps), na trzecim UPC (58,03 Mbps). Wśród dostawców mobilnych zwyciężył T-Mobile (18,28 Mbps), tuż za nim uplasował się Orange (17,37 Mbps). Plus, z wynikiem 14,43 Mbps, znalazł się na miejscu trzecim.

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o: