Koniec z podejrzanie tanimi smartfonami i inną elektroniką. Ministerstwo chce zlikwidować kolejną lukę VAT

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, które mają uniemożliwić wyprowadzanie pieniędzy z VAT. Chodzi o nieuczciwych przedsiębiorców, którzy sprzedają elektronikę łamiąc przepisy.

Od 1 lipca b.r. powinny zacząć obowiązywać przepisy, które zlikwidują kolejną lukę VAT - donosi Dziennik Gazeta Prawna. Ministerstwo Finansów chce bowiem znieść możliwość zwolnienia z podatku przedsiębiorców z obrotami do 200 tys. zł., jeśli handlują oni elektroniką i sprzętem AGD. W tej chwili tacy przedsiębiorcy są zwolnieni z VAT, o ile ich obroty nie przekraczają równowartości 40 tys. euro (ok. 200 tys. zł). 

Brak zwolnienia z ulgi oznacza konieczność przesyłania do Ministerstwa pliku JPK, a to znacznie ułatwi wychwytywanie tych przedsiębiorców, którzy sprzedają podejrzanie dużo i podejrzanie tanio. W jaki sposób? Po pierwsze pozwoli to szybciej sprawdzić, czy takie firmy nie przekroczyły limitu obrotów. Po drugie nawet sprzedaż bez faktury musi być ewidencjonowana. 

Nieuczciwi okradają budżet

W jaki sposób działają oszuści? Kupują towar, na przykład smartfony, wykorzystując mechanizm odwróconego obciążenia. W takim wypadku to na nabywcy towaru, nie na sprzedawcy, ciąży obowiązek zapłaty podatku VAT. Nieuczciwi przedsiębiorcy sprzedają jednak elektronikę bez faktur. Nie rozliczają podatku w ogóle, szybko znikają z rynku. Do swojej działalności często wykorzystują internet. Inni przekraczają limit 40 tys. euro licząc na to, że skarbówka ich nie przyłapie. 

Czytaj też: Fiskus weźmie się za sprzedawców z serwisów aukcyjnych 'nie wystawiających faktur VAT.

Ministerstwo Finansów już w lutym ostrzegało, że bierze pod lupę oferty internetowe. Szczególnie te z portali aukcyjnych, na których sprzedawcy jawnie przyznają, że nie wystawiają faktur. 

Na baczności powinni się mieć też ci, którzy sprzedają towar w internecie bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Ministerstwo prowadzi monitoring aukcji i wyłapuje osoby, które masowo sprzedają towary, na przykład smartfony czy tablety, w ogóle nie opłacając podatków

Decyzja Ministerstwa powinna pomóc uczciwym przedsiębiorcom - nie będą już musieli konkurować z tymi, którzy mają niższe ceny, bo nie płacą podatków. Dla konsumentów zmiana prawa również przyniesie konsekwencje - supertanie smartfony mogą wkrótce zniknąć z cyfrowych półek. Wbrew pozorom konsumenci powinni jednak być zadowoleni. Ci, którzy nie płacą podatków często znikają z rynku, a od takich sprzedawców bardzo trudno wyegzekwować gwarancję czy rękojmię. 

***

Więcej o: