Microsoft wprowadzi w Windows 10 wsparcie dla istotnego narzędzia. Zastąpi przestarzałe hasła

To ważny krok w drodze do porzucenia tradycyjnych haseł - chwali się Microsoft. Na razie wprowadza nową funkcję do wersji Preview Windows. Logowanie ma być szybsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Od wielu lat podstawową metodą zabezpieczenia dostępu do komputera czy kont w usługach internetowych jest przestarzałe już hasło i nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższej przyszłości zmienić.

Microsoft przynosi jednak odrobinę nadziei na ułatwienie i przyspieszenie procesu logowania się do sprzętu z systemem Windows 10. W jednej z następnych kompilacji systemu giganta z Redmond, Windows Hello będzie obsługiwać klucze FIDO2 Security.

To niewielkie urządzenia podłączane do komputera za pomocą portu USB. Zamiast wpisywania hasła wystarczy włożyć je do wolnego portu i przyłożyć palec do wbudowanego w klucz czytnika linii papilarnych.

To rozwiązanie ma być nie tylko wygodniejsze, ale również bezpieczniejsze od tradycyjnego hasła. Zwłaszcza, że wielu internautów nie dba o wymyślenie mocnego i unikatowego ciągu znaków.

 

Microsoft chwali się, że jest to ważny krok milowy na drodze do całkowitego wyeliminowania haseł. Co więcej, partnerzy Microsoftu pracują już nad kilkoma wersjami klucza, który zostanie wyposażony w moduł bezprzewodowej komunikacji NFC.

Dzięki temu będzie można zastosować weryfikację FIDO2 Security także w urządzeniach, które nie mają tradycyjnego portu USB. Wystarczy zbliżyć klucz do odpowiedniego czytnika lub smartfonu.

Na razie obsługa FIDO2 Security w Windows Hello została wprowadzona w wersji Preview Windowsa 10. Nie wiadomo jeszcze kiedy funkcja pojawi się w stabilnym wydaniu systemu.

---

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (14)
Microsoft dodaje wsparcie dla FIDO2 Security w Windows Hello w Windows 10. Koniec z hasłami?
Zaloguj się
 • kka69

  Oceniono 5 razy 3

  mój laptop z 2008 roku ma taką funkcję logowania....

 • antoszek22

  Oceniono 9 razy 3

  kolejny krok do całkowitej inwigilacji po telefonach z dwoma kamerami i skanerem siatkówki oka i linii papiarnych
  Ten gostek którego znaleźli w rzece bez opuszków palców to pierwsza ofiara tej zapowiedzi ?

 • litecode

  Oceniono 1 raz 1

  No ok, ale co, gdy używam kilku komputerów NA RAZ?
  Czy po usunięciu tego czegoś pozostanę zalogowany (i co z blokadą ekranu)?
  Wówczas tylko musiałbym poprzekładać ten "kluczyk" - do zniesienia.
  Ale jeśli mam mięć "pęczek" kluczyków i pamiętać, który do którego, to już mniej fajnie.

 • glean

  Oceniono 1 raz 1

  To ja poproszę o Windowsa który będzie się logował na podstawie próbki moczu. Będzie to JESZCZE wygodniejszy i JESZCZE bezpieczniejszy. Bo klucz może mi się zapodziać a próbkę moczu ZAWSZE mam pod ręką. A raczej pod....zresztą nieważne. Mam ze sobą.

 • dladino.pl

  0

  Hasło jest oczywiście niezbędne do logowania się w serwisach komputerowych np. poczcie. Co do logowania się do Windows natomiast, to bez przesady. Jeśli masz komputer, którego jesteś jedynym użytkownikiem i nikt inny nie ma do niego fizycznego dostępu, to nie ma chyba sensu, żeby trzeba się było logować za pomocą hasła. No chyba, że gromadzisz na komputerze ściśle tajne informacje szpiegowskie lub finansowe. Jak zrezygnować z hasła w Windows 10: dladino.pl/windows-10-bez-hasla-logowania/

 • zen0biusz

  0

  Czyli krótko mówiąc teraz złodziej potrzebuje mojego hasła żeby się włamać do mojego komputera a w przyszłości wystarczy ukraść kluczyk i mój palec. W jaki sposób metoda 2 jest bezpieczniejsza?

 • java77

  0

  .....I w ten sposob zyskaja w tempie expresowym miliardy odciskow palcow ludzi na calym swiecie.Moze zapewne nie wszystkich,ale wystarczająco duzo.Totalna inwigilacja.Kamery,odciska palca,skan tęczówki oczu.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX