Google chce przeprowadzić rewolucję w SMS-ach. Tworzy nową aplikację na miarę XXI wieku

Google pracuje nad nową aplikacją do obsługi wiadomości SMS. Ma zastąpić Android Messages i będzie wspierała standard RCS. Nareszcie doczekamy się komunikatora na miarę XXI wieku.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że dotychczasowy program obsługujący wiadomości SMS na Androidzie wymaga gruntownej przebudowy. Użytkownicy bardzo często sięgają po alternatywne aplikacje z Google Play, a to dla producenta znak, że czas coś zmienić.

Zdaje się jednak, że producent Androida doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Jak informuje serwis The Verge, Google przymierza się do zastąpienia domyślnej aplikacji do obsługi wiadomości SMS, zupełnie nowym programem, który miałby nazywać się Chat.

Znacznie większe możliwości

Będzie to znacznie bardziej rozbudowana aplikacja pozwalająca na coś więcej niż samo odbieranie i wysyłanie SMS-ów. Google chce zatrzymać użytkowników w systemowym komunikatorze i sprawić, że przeniosą się tu także osoby z np. Facebook Messengera.

Największą zmianą w Chat ma być obsługa standardu RCS (Rich Communication Suite). To oznacza, że choć do wysłania wiadomości będzie potrzebny numer telefonu, to komunikacja będzie odbywała się po sieci. Wystarczy, że obie osoby będą miały dostęp do internetu.

To może wyeliminować koszty wysyłania SMS-ów np. z za granicy. Ciężar przesłania danych od operatorów w takim przypadku przejmie bowiem Google. Gdy jednak jedna z osób nie będzie połączona do globalnej sieci lub korzysta z iPhone'a, wiadomość zostanie przesłana tradycyjnym SMS-em. 

To jednak nie wszystko, bo Chat poza przekazywaniem tekstu ma także pozwolić na wysyłanie większych plików multimedialnych czy "naklejek". Co więcej czatować będzie można w większej grupie, co bez zewnętrznej aplikacji jest dziś niemożliwe.

Można więc powiedzieć, że Google buduje nowy komunikator przypominający Google Allo z obsługą tradycyjnych wiadomości SMS.

Czy tym razem się uda?

Google już zaprezentował nową aplikację producentom telefonów i operatorom. Na pomysł firmy przystało już 11 firm produkujących smartfony, w tym m.in. Samsung, Huawei, Alcatel, Asus, Lenovo, HTC czy LG.

Współpracować z Google ma też 55 operatorów komórkowych, w tym m.in. T-Mobile i Orange. Co więcej, chętny jest też producent Windowsa - Microsoft. Być może zatem doczekamy się aplikacji Chat również na komputerach. To co dla użytkowników całego ekosystemu od Apple jest codziennością, może przyjść także do świata Androida.

Niestety na razie nie wiadomo kiedy Chat zawita do naszych smartfonów. Google już wielokrotnie podejmował próby tworzenia komunikatorów na smartfony z Androidem. Efekty nigdy nie były jednak zadowalające. Być może tym razem będzie inaczej.

---

Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle [NEXT TIME]

Więcej o: