Apple Pay ma, według doniesień, wejść do Polski już w czerwcu. W dwóch bankach

Robert Kędzierski
Potwierdzają się doniesienia, które pojawiły się pod koniec zeszłego roku - jest niemal pewne, że Apple Pay będzie dostępne w Polsce. Do nieoficjalnych informacji dotarł Przemysław Pająk, założyciel Spider's Web.

Apple Pay, usługa, która umożliwia płacenie za pomocą iPhone'a lub Apple Watch, zadebiutuje w Polsce w drugiej połowie czerwca - poinformował na Twitterze Przemysław Pająk, założyciel Spider's Web powołując się na dwa niezależne źródła. 

Z nowej metody płatności korzystać będą mogli klienci BZ WBK, (który, jak pisaliśmy, wkrótce zmienia nazwę na Santander Bank), oraz mBanku. W komentarzach, które pojawiają się na Twitterze można znaleźć informacje, że pracownicy innych banków - na przykład Alior Bank - przechodzą szkolenia w zakresie obsługi Apple Pay. Szczegóły współpracy pomiędzy gigantem branży technologicznej a bankami są jednak objęte tajemnicą.

embed

Możliwe jednak, że oficjalne potwierdzenie zwiększania listy krajów w których działa Apple Pay zostanie ogłoszone na początku czerwca. Wtedy to bowiem odbywa się konferencja 2018 Apple Worldwide Developers Conference, na której często ogłaszane są właśnie tego typu nowości. 

Mobilne płatności rosną w siłę

Decyzja Apple byłaby uzasadniona. W Polsce rośnie bowiem popularność płatności mobilnych. Jednym z największych wyznaczników zmiany jest rosnąca popularność platformy Blik. Tylko w III kwartale zeszłego roku dokonano za jego pomocą 8 mln transakcji - o 260 proc. więcej niż rok wcześniej.

Płatności wykonywanych za pomocą usług Android Pay było jeszcze więcej. Jak informował na początku stycznia serwis Cashless w IV kwartale minionego roku odnotowano 7,8 mln takich płatności. Ze statystyk wynika, że najchętniej smartfonem płacą klienci mBanku - wykonali 5,3 mln takich transakcji. Biorąc pod uwagę to, że w analizie nie uwzględniono Pekao i ING - nie zgodziły się na przekazanie danych -  można zakładać, że popularność mobilnych płatności jest w Polsce całkiem duża. 

***

Więcej o: