Będzie Windows 10 w wersji Light? To może być prawdziwy hit. Na taki system czekają użytkownicy

System Windows 10 już teraz oferowany jest w kilku wersjach. Wiele wskazuje na to, że Microsoft rozważa rozszerzenie portfolio produktów o kolejne edycje. Wśród nich może znaleźć się odchudzona odsłona, zaprojektowana z myślą o mniej wydajnych lub starszych komputerach.

Na ślad przyszłej nowej edycji Windows 10 trafiono w instalatorze testowej wersji z gałęzi Redstone 5. Znajdują się tam informacje o tzw. Windows 10 Lean (ang. szczupła, zubożona). Została ona pozbawiona wielu preinstalowanych aplikacji oraz dodatków. Co ciekawe, zauważono, że czysta instalacja zajmuje nawet 2 GB mniej miejsca na dysku twardym, niż Windows 10 w wersji Pro.

Warto w tym momencie przypomnieć, że nie byłby to pierwszy romans Microsoftu z odchudzonym Windowsem. Niektórzy użytkownicy pamiętają jeszcze pewnie Windows 7 Starter, który stosowano kilka lat temu w netbookach, czyli miniaturowych komputerach przenośnych o skromnych osiągach. Jest też Windows 10S, ale jego głównym ograniczeniem jest możliwość korzystania z aplikacji wyłącznie z oficjalnego sklepu koncernu.

Czytaj też: Microsoft wprowadzi w Windows 10 wsparcie dla istotnego narzędzia. Zastąpi przestarzałe hasła

Windows 10 Lean jest identyfikowany jako Windows 10S, jednak nie posiada wspomnianej wcześniej blokady. Z pakietu instalacyjnego zniknęła między innymi część domyślnych sterowników, edytor rejestru oraz tapeta na pulpit. W miejscu ostatniego elementu znajdziemy po prostu czarne tło. Obecność odchudzonego Windowsa 10 w gałęzi testowej Redstone 5 sugeruje, że użytkownicy mogliby na niej położyć swoje palce już jesienią.

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: