Będzie Windows 10 w wersji Light? To może być prawdziwy hit. Na taki system czekają użytkownicy

System Windows 10 już teraz oferowany jest w kilku wersjach. Wiele wskazuje na to, że Microsoft rozważa rozszerzenie portfolio produktów o kolejne edycje. Wśród nich może znaleźć się odchudzona odsłona, zaprojektowana z myślą o mniej wydajnych lub starszych komputerach.

Na ślad przyszłej nowej edycji Windows 10 trafiono w instalatorze testowej wersji z gałęzi Redstone 5. Znajdują się tam informacje o tzw. Windows 10 Lean (ang. szczupła, zubożona). Została ona pozbawiona wielu preinstalowanych aplikacji oraz dodatków. Co ciekawe, zauważono, że czysta instalacja zajmuje nawet 2 GB mniej miejsca na dysku twardym, niż Windows 10 w wersji Pro.

Warto w tym momencie przypomnieć, że nie byłby to pierwszy romans Microsoftu z odchudzonym Windowsem. Niektórzy użytkownicy pamiętają jeszcze pewnie Windows 7 Starter, który stosowano kilka lat temu w netbookach, czyli miniaturowych komputerach przenośnych o skromnych osiągach. Jest też Windows 10S, ale jego głównym ograniczeniem jest możliwość korzystania z aplikacji wyłącznie z oficjalnego sklepu koncernu.

Czytaj też: Microsoft wprowadzi w Windows 10 wsparcie dla istotnego narzędzia. Zastąpi przestarzałe hasła

Windows 10 Lean jest identyfikowany jako Windows 10S, jednak nie posiada wspomnianej wcześniej blokady. Z pakietu instalacyjnego zniknęła między innymi część domyślnych sterowników, edytor rejestru oraz tapeta na pulpit. W miejscu ostatniego elementu znajdziemy po prostu czarne tło. Obecność odchudzonego Windowsa 10 w gałęzi testowej Redstone 5 sugeruje, że użytkownicy mogliby na niej położyć swoje palce już jesienią.

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o:
Komentarze (19)
Windows 10 Lean - odchudzona wersja systemu
Zaloguj się
 • misiek12321

  Oceniono 8 razy 8

  Bedzie wersja light do pierszego Windows Update.. potem jak zwykle :-)

 • kaner

  Oceniono 3 razy 3

  "że użytkownicy mogliby na niej położyć swoje palce już jesienią."

  Naprawde? w Polsce uzywa sie takiego sformułowania ? z jakiego angielskojezycznego portalu to tlumaczenie?

 • komercja

  Oceniono 5 razy 3

  Mam tablet z 2 GB RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Windows zajmuje w nim ok. 12 GB. Obecnie każdy większa aktualizacja już przestaje mi przechodzić. Przykładowo system pobiera sobie 46% aktualizacji i wywala błąd opisany kodem cyfrowym o niemożliwości zainstalowania aktualizacji. Nie ma sposobu aby to obejść jak tylko ściągnięcie narzędzia Microsoftu Media Creation Tool i zainstalowaniu "aktualizacji" jako jednej spójnej całości (pobierany jest obraz Win10). Co ciekawe narzędzie tworzy kopię zapasową starego systemu, której objętość zajmuje ok 12 GB. Więc problemem nie jest brak miejsca w pamięci urządzenia lecz skopany proces aktualizacji już działającego systemu. Ciekawe jest to, że na komputerze stacjonarnym Win10 zajmuje już ok. 35GB ( 3 razy więcej) i nie wiadomo dlaczego. Chyba się Microsoft pogubił w tym co robi. I oni maja czelność myśleć o Win10 Lite? Na samym początku Win10 zajmował na dysku zaledwie 9 GB. A teraz z aktualizacji na aktualizację wciąż pęcznieje psując przy tym komputery. Jedna wielka porażka.

 • bex.a

  0

  Niech zrobią ale wersję na komórki. Acha ćwoki i półmózgi nie umieją od 10lat

 • Daniel Kepinski

  0

  Te wszystkie okienka to juz przy zakupienie powinni wam powiedzieć ze są zepsute ??

 • kotletxxl

  0

  Domyślne sterowniki sam umiem wyrzucić, regedit dużo nie waży, a tapeta hmmm to wielki problem ciekawe jak ją usunąć... "Lite" wystarczy wrzucić w google jak odchudzić windows

 • skreem

  0

  Zwykli użytkownicy raczej jej nie obejrzą, taka wersja ma na celu wykorzystanie w urządzeniach typu bankomaty czy inne billboardy elektroniczne, gdzie jeszcze dzisiaj często króluje Win XP i zdaje się, że ten ruch MS ma to zmienić.

 • redaktorwydania

  Oceniono 2 razy -2

  "you start me up"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX