Nikt nie przejął twojego konta w Gmailu. Spam oszukał usługę pocztową od Google

Użytkownicy dostają dziwnie wyglądający spam wysłany... przez nich samych. Na szczęście to tylko błąd w popularnej usłudze pocztowej.

Mashable informuje o dziwnym błędzie w najpopularniejszej usłudze pocztowej świata. Wielu użytkowników pomyślało, że ich konto zostało przejęte. Pewna część osób znalazła bowiem na swojej skrzynce spam, wysłany... z ich własnego adresu e-mail.

Co ciekawe, wiadomości trafiały też do folderu "Wysłane". Choć Gmail jest znany z jednego z najlepszych algorytmów do odfiltrowywania spamu, tym razem maile nie były prawidłowo rozpoznawane.

Okazuje się, że konta użytkowników, którzy zauważyli ten problem na szczęście nie zostały przejęte. Google przyznało, że zamieszanie jest związane z nową kampanią spamową. Stojące za nią osoby w taki sposób sfałszowały wiadomości, że Gmail "pomylił" adres nadawcy i umieścił spam w folderze Wysłane.

Jesteśmy świadomi kampanii spamowej dotyczącej niewielkiej liczby użytkowników Gmaila i podejmujemy środki mające na celu ochronę przed nią. Polegała ona na fałszowaniu nagłówków e-maili tak, aby sprawiały wrażenie, że użytkownicy sami wysłali sobie te wiadomości, co również doprowadziło do mylnego umieszczenia ich w folderze Wysłane.

- przekazał rzecznik prasowy Google w oświadczeniu przesłanym redakcji Mashable.

Google zapewnia, że konta użytkowników, którzy znaleźli takie wiadomości na swojej skrzynce są bezpieczne. Nie ma potrzeby zmiany haseł. Firma obiecała też, że identyfikuje właśnie szkodliwe maile i oznacza je jako spam. Zachęca też użytkowników, by sami oznaczali kłopotliwe maile.

---

Cotygodniowe podsumowanie roku 14/2018. Podcast ekonomiczno - polityczny Rafała Hirscha

Więcej o: