Dla nowoczesnych kierowców: 6 gadżetów do samochodu, które warto mieć

Chcesz ułatwić sobie codzienną jazdę samochodem, a dodatkowo zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy? Zobacz gadżety do auta, które warto mieć.

Kamera cofania

Kamera cofania to proste urządzenie, które może niezwykle ułatwić życie. Bezprzewodową kamerę montuje się najczęściej w ramce tablicy rejestracyjnej, a wewnątrz kabiny - odbiornik obrazu. Warto zwrócić uwagę, by wybrany model miał szeroki kąt nagrywania oraz wysoki zasięg obrazu, również w nocy. 

Wideorejestrator

To urządzenie dla każdego, kto chce zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa na drodze. Przydaje się przede wszystkim w sytuacjach spornych przy kolizjach i wypadkach oraz do identyfikacji sprawców, kiedy brakuje świadków niebezpiecznego zdarzenia. Kupując kamerę samochodową warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość i płynność nagrywania, kąt widzenia czy tryb nocny.  

Nawigacja

Chociaż nawigacje w telefonie stają się coraz popularniejsze, to klasyczny GPS również ma swoich zwolenników. Tradycyjna nawigacja przyda się przede wszystkim za granicą oraz wtedy, gdy zależy nam na  wielu możliwościach konfiguracji (np. trasa łatwa, szybka, ekonomiczna). Ze względu usługę TMC, którą wykupuje duża część producentów, tradycyjne nawigacje o wiele częściej i lepiej pokazują aktualne dane dotyczące zatłoczenia na drodze czy przebudowy dróg i objazdów. 

Kamera w lusterku

Szukasz dyskretniejszego sprzętu, który może połączyć funkcje tych, które opisaliśmy? Kamera montowana w lusterku może sprawdzić się jako wideorejestrator, nawigacja oraz kamera cofania, jeśli wybierzemy odpowiedni model. Tego typu sprzęt zamontowany do tylnego lusterka łączy się poprzez Wi-Fi i może być sterowany za pomocą smartfona. Prosty sposób montażu sprawia, że nie tracimy fabrycznych właściwości lusterka. 

CB radio

CB radio to nic innego jak urządzenie do łączności na niewielkie odległości (do około kilkunastu kilometrów), które służy do naziemnej komunikacji między kierowcami. Jedną z najważniejszych funkcji na jaką warto zwrócić uwagę przed zakupem, jest tzw. ASQ, czyli automatyczna redukcja szumów. Warto by ASQ było umieszczone w mikrofonie, dzięki czemu korzystanie z radia jest o wiele wygodniejsze. Jeżeli jeździmy głównie po dużych miastach, gdzie odbiorników będzie dużo, warto również zwrócić uwagę na RF-Gain, którego zadaniem jest redukcja zakłóceń oraz regulacja czułości odbiornika.

Systemy czujników

Do wyboru na rynku mamy również wiele nowoczesnych systemów czujników, które możemy samodzielnie zamontować w samochodzie. Może to być wyświetlacz HUD, który pozwoli na monitorowanie najważniejszych informacji o pojeździe, systemy monitorowania ciśnienia w oponach czy czujniki parkowania. Nawet zwykły transmiter FM z Bluetoothem umożliwia bezpieczniejsze prowadzenie rozmów telefonicznych podczas prowadzenia samochodu. Poniżej kilka propozycji nowoczesnych systemów samochodowych, które możemy zamontować samodzielnie. 

Więcej o: