Kreml staje na głowie, by zablokować ten popularny komunikator. Powód? Zapewnia Rosjanom prywatność

Robert Kędzierski
Władze Rosji wkroczyły w nowy etap walki z komunikatorem Telegram. Ofiarą walki z wolnością słowa padli też Google, Amazon, Microsoft.

Rosja kontynuuje wysiłki w celu całkowitego zablokowania aplikacji Telegram. Kreml podjął właśnie działania zmierzające do zablokowania 50 serwisów VPN, za pomocą których mieszkańcy kraju mogli łączyć się z usługą. Po wprowadzeniu blokady serwisy VPN odnotowały o 300 proc. więcej użytkowników z Rosji. 

W połowie kwietnia komunikator, który zapewnia prywatność poprzez szyfrowanie rozmów, został na rozkaz Kremla usunięty ze sklepów Google i Apple. Nie można pobrać go oficjalnie. Korzystanie z serwisu VPN pozwalało do tej pory ominąć zakaz. 

Sąd nakazał wydanie kluczy

Decyzja o zablokowaniu Telegrama zapadła po tym, jak serwis nie zgodził się przekazać służbom kluczy deszyfrujących umożliwiających swobodny dostęp do rozmów. Oficjalnie zablokowanie Telelgramu jest konsekwencją niezrealizowania wyroku wydanego przez sąd. Ma bowiem chodzić o "kwestię bezpieczeństwa narodowego". 

Teraz władze Rosji blokują dziesiątki milionów adresów IP, które umożliwiają anonimowe surfowanie w sieci. Służby nie oszczędzają nikogo - wśród zablokowanych serwerów znalazły się te należące do Google, Amazona i Microsoftu. Żądanie usunięcia aplikacji trafiło nawet do nieoficjalnego sklepu z aplikacjami - APK Mirror. 

Według analiz niezależnych ośrodków Telegram jest używany przez 15 mln Rosjan, z czego 10 mln korzysta z niego codziennie. 

Czytaj też: Kto ma najpotężniejszą broń tego rodzaju? Rosja czy USA?

Rosyjskie władze próbują zablokować komunikator, bo jego twórca Paweł Durow od lat odmawia współpracy z FSB. Rosyjski innowator został zmuszony w przeszłości do pozbycia się swoich udziałów w portalu społecznościowym Vkontakte (odpowiednik Facebooka). W reakcji na zablokowanie Telegrama zapowiedział on powołanie do życia inicjatywy o nazwie Cyfrowy Opór. Wspiera organizacje i instytucje, które umożliwiają mieszkańcom Rosji dostęp do szyfrowanej komunikacji. 

Rosja zdelegalizowała anonimowość

Walka z szyfrowanymi komunikatorami to tylko jeden z aspektów zwalczania prywatności w Rosji. W połowie zeszłego roku Duma przyjęła regulację umożliwiającą zablokowanie dowolnego serwisu pod pretekstem zwalczania terroryzmu. W Rosji niemożliwe jest też anonimowe publikowanie treści w sieci - blogerzy chcący uniknąć kary muszą rejestrować swoje serwisy w specjalnym urzędzie. 

To jeszcze nie wszystko. Władze Rosji prowadzą prace nad uruchomieniem wersji internetu całkowicie odciętej od Zachodu. Docelowo więc Rosjanie będą mieli dostęp wyłącznie do aplikacji, stron i usług, które mają oficjalne pozwolenie od Kremla. Może to doprowadzić do całkowitej cenzury internetu na wzór Korei Północnej czy Chin. 

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

Za: Techspot

Więcej o: