Apple może zdecydować o rozszerzeniu tej ważnej funkcji w iPhonie. Jeśli tak się stanie, czeka nas przełom

Apple planuje zaktualizować smartfony z systemem iOS wyposażone w chip NFC, aby tymi można było zbliżeniowo otwierać drzwi mieszkań, hoteli, a nawet samochodów. O tym wszystkim donoszą serwisy The Information oraz 9To5Mac, powołując się na źródła zbliżone do producenta.

Apple rozpoczęło stosowanie chipów NFC (Near Field Communication) służących do bezdotykowej komunikacji, począwszy od iPhone’a 6. Do tej pory jego wykorzystanie ograniczało się głównie do płatności Apple Pay, jednak wiele wskazuje na to, że gigant z Cupertino zamierza rozszerzyć funkcjonalność rozwiązania.

Posiadacz iPhone’a z rozszerzonym modułem NFC będzie w stanie wchodzić w interakcje z inteligentnymi zamkami w mieszkaniu, biurze, samochodzie, a nawet środkach komunikacji miejskiej.

Już teraz w samym Apple część pracowników używa telefonów z iOS do otwierania drzwi na terenie nowego kampusu. Warto przy okazji pamiętać, że część inteligentnych zamków do działania używa protokołu Bluetooth, który ma dużo niższy poziom bezpieczeństwa od NFC. W przypadku tego drugiego poufne dane są przechowywane na osobnym układzie wewnątrz smartfonu.

Jak piszą dziennikarze 9To5Mac, wraz z iOS 11 Apple rozpoczęło prace nad rozszerzeniem funkcjonalności NFC. Na obecnym etapie prac technologia pozwala jedynie na odczytywanie czipów RFID. Jeśli doniesienia The Information się potwierdzą, będzie to oznaczać, że Apple naprawdę otwiera środowisko NFC dla deweloperów zewnętrznych aplikacji.

Czytaj też: Samsung ma zapłacić Apple ponad pół miliarda dolarów. "Nie byliby liderem, gdyby nie skopiowali naszych pionierskich rozwiązań"

Przy okazji to szansa dla Apple, aby zmniejszyć nieco dystans do największych producentów smartfonów z Androidem na polu wykorzystania potencjału NFC. Już teraz posiadacze telefonów Samsunga oraz Google z serii Pixel mogą używać tej technologii do otwierania zamków w drzwiach budynków. To również ważny sygnał dla branży IoT (Internet of Things - Internetu Rzeczy).

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: