WWDC 2018 (Worldwide Developers Conference) już za nami. Konferencja Apple jak co roku przykuła uwagę mediów z całego świata, tym bardziej, że wielu spodziewało się - pomimo, że to konferencja dla programistów - premiery nowego iPhone'a. W szczególności modelu SE 2. Urządzeń niestety podczas konferencji nie zobaczyliśmy w zasadzie w ogóle. Wszystkie istotne zmiany dotyczyły oprogramowania. Wśród wielu nowości jedna wydaje się szczególnie przełomowa. Co się zatem zmieniło?
Apple rozpoczął swoją konferencję od zaprezentowania zmian w systemie mobilnym. Zbliżający się iOS 12 ma być, wedle twórców iPhone'a, znacznie szybszy i bardziej responsywny. W niektórych aspektach o przyspieszenie ma wynieść 40-50 proc.
iOS 12 ma być szybszy Fot. Apple
Apple podkreśla, że nowy system trafi do wszystkich urządzeń, na których dziś może działać iOS 11. To bardzo dobra decyzja dla użytkowników - nawet iPhone 6s zaprezentowany w roku 2015 będzie korzystał z najnowszych rozwiązań. Użytkownicy, którzy nie chcą rozstawać się ze starym sprzętem wciąż mogą cieszyć się wsparciem Apple.
Apple wprowadził do swojego systemu rozszerzoną rzeczywistością. Zrobił to w partnerstwie z Pixarem, wytwórnią stojącą za wieloma filmowych hitów, oraz Adobe. W celu ułatwienia pracy programistów Apple postanowił stworzyć nowe rozszerzenie plików. Dzięki niemu importowanie wirtualnych obiektów do różnych aplikacji jest znacznie bardziej intuicyjne.
a a
W iOS pojawi się szereg narzędzi, które mają ułatwić integrację rzeczywistości realnej i cyfrowej. Jedną z nich jest aplikacja Measure. Pozwala ona na mierzenie realnych obiektów w trzech wymiarach. Obiekty płaskie, takie jak zdjęcia, są mierzone automatycznie.
a a
Nowa technologia umożliwia też umieszczanie interaktywnych, wirtualnych obiektów na stronach internetowych – na przykład w sklepach. Jedno kliknięcie pozwoli przenieść taki wirtualny obiekt do naszego rzeczywistego świata i sprawdzić na ekranie telefonu jak będzie pasował w naszym otoczeniu.
Apple przygotował też narzędzie, które pozwoli na interakcje związane z wirtualną rzeczywistością - kilku użytkowników może widzieć ten sam "wirtualny świat" z różnej perspektywy.
Aplikacja Zdjęcia również zostanie zaktualizowana. Najważniejszą zmianą jest usprawnione wyszukiwanie. Smartfon będzie próbował dopasować wyniki zanim jeszcze użytkownik wpisze słowo kluczowe – zapewne na podstawie kontekstu wynikającego z wcześniejszego zachowania.
Apple usprawnia też dzielenie się zdjęciami. System nie tylko ułatwi wysłanie zdjęć zrobionych w jednej lokalizacji, ale też zasugeruje osobom do których wyślemy nasze zdjęcia, by odesłały nam swoje. Sam je wybierze i zaznaczy.
Spore zmiany dotyczą też Siri. Umożliwi ona korzystanie ze skrótów głosowych (oczywiście nie po polsku, nasz język wciąż nie jest obsługiwany). Użytkownik będzie mógł skonfigurować komendy, które aktywują uruchomienie poszczególnych aplikacji.
Asystentka ma też publikować więcej powiadomień i sugestii - przypomnień uzależnionych od bieżącej sytuacji.
Przykład? Kiedy spóźniamy się na spotkanie zapisane w terminarzu Siri podpowie, by zadzwonić lub wysłać wiadomość do osoby, która na nas czeka.
Apple ulepsza też sposób zarządzania telefonem w trybie "Nie przeszkadzaj" . Teraz będzie można wybrać kiedy tryb sam się wyłączy - po zakończonym spotkaniu nie trzeba będzie go wyłączać ręcznie.
a a
W iOS pojawi się też narzędzie pozwalające analizować naszą aktywność. Użytkownik będzie nie tylko monitorować czas poświęcony poszczególnym aplikacjom takich jak Netflix czy Facebook. Będzie otrzymywał regularne raporty dotyczące przekroczenia wyznaczonych norm. Specjalne narzędzie pozwoli też kontrolować ilość czasu spędzanego z urządzeniem przez dzieci. Nadzór działa zdalnie.
Więcej na temat tej funkcji przeczytacie w tym materiale.
Pochodzące z poszczególnych aplikacji czy od wybranych osób będą wyświetlane w jednym bloku. I wszystkie je będzie można usunąć - bez wybierania ich pojedynczo.
Wiadomości w iOS 12 Fot. Apple
Apple wprowadza nowy rodzaj emotikonek. Mimoji mają być spersonalizowanymi ikonami 3D. Można je stworzyć korzystając z biblioteki elementów twarzy. W aplikacji zdjęcia pojawi się natomiast nowy zestaw filtrów i naklejek. W ten sposób zwykłe selfie można zmienić w kompletnie zmodyfikowaną grafikę.
Facetime umożliwi grupowe rozmowy wideo i audio Fot. Apple
Facetime zyska więcej praktycznych funkcji. Aplikacja umożliwi głosowe rozmowy tekstowe, wideo i głosowe z 32 osobami jednocześnie. Na ekranie zobaczymy kilka osób biorących udział w dyskusji. Kiedy rozmówca się zmieni obszar ekranu, w którym wyświetla się rozmowa sam się powiększy. Podwójne kliknięcie powoduje uruchomienie indywidualnej rozmowy. Facetime umożliwia też korzystanie z filtrów i nowych ikonek Memoji.
Apple Watch OS Fot. Apple
Zmian dotyczących WatchOS (to już jego piąta wersja) również jest kilka. Jedną z najważniejszych to tryb walkie-talkie umożliwiający rozmawianie z wybraną osobą. Nie bezpośrednie, a za pomocą przesyłania plików dźwiękowych, które rozmówca odtwarza. Zegarki Apple będą też automatycznie wykrywać tryb ćwiczeń. Poprawiono też powiadomienia oraz rozszerzono zakres współpracy z aplikacjami firm trzecich.
Do Apple TV trafia tryb HDR oraz Atmos. Użytkownicy będą też mogli korzystać z dużej biblioteki filmów wykorzystujących te technologie. Ponadto tytuły, które zakupili wcześniej, zostaną skonwertowane do lepszego formatu.
Apple TV Fot. Apple
Apple podejmuje też współpracę z dostawcami płatnej telewizji. Jednym z partnerów jest Canal+, ale jak na razie tylko na rynku francuskim. W przyszłości płatne kanały sportowe będziemy mogli oglądać bez kupowania całej platformy cyfrowej.
Apple zapowiedział też nową wersję swojego stacjonarnego systemu. Poznaliśmy jego nazwę - MacOs Mojave. Pierwszą zmianą wprowadzoną do systemu jest tryb nocny. Ma on ułatwić nie tylko korzystanie z komputera wieczorem czy nocą. Przyda się również podczas prezentacji.
Tryb nocny w macOS Fot. Apple
Ważną zmianą jest też automatyczne porządkowanie pulpitu. Tryb Dynamic Desktop ma rozwiązać problem wiecznego bałaganu na wirtualnym biurku.
Zrzuty ekranu Fot. Apple
Zrzuty ekranowe zostały całkowicie zrewolucjonizowanie. Po pierwsze wycięty fragment obrazu pojawi się jako miniaturka w rogu ekranu. Wycięty obszar będzie też można łatwiej edytować.
Nowości, które zaprezentował Apple nie są przełomem, ale wiele funkcji to realne usprawnienia. Grupowe powiadomienia, skróty głosowe, tryb nocny w komputerze czy inteligentniejszy Apple Watch to przykłady dobrych zmian. Najbardziej przełomową może być jednak ta dotycząca Apple TV. Wkrótce oglądanie płatnych kanałów telewizyjnych może być łatwiejsze. To kolejny dowód na to, że internet zmienia sposób, w jaki "konsumujemy" media. Niedługo oferty tego typu powinny być standardem.
***