Qualcomm prezentuje Snapdragona 850. Laptopy z tym układem wytrzymają ponad dobę bez ładowania

Nareszcie doczekaliśmy się pierwszego mocnego procesora ARM dla laptopów. Nowy układ Qualcomma połączy wysoką wydajność z rewelacyjnym czasem pracy na jednym ładowaniu. Czeka nas rewolucja na rynku komputerów przenośnych?

Qualcomm swój nowy układ pokazał na odbywających się właśnie w Tajpej targach Computex 2018. Być może to właśnie początek ekspansji amerykańskiego przedsiębiorstwa na rynku laptopów.

Qualcomm garściami czerpie ze smartfonów

Procesor został nazwany Snapdragon 850 i nieprzypadkowo budzi skojarzenia ze Snapdragonem 845 przeznaczonym dla najwyżej pozycjonowanych smartfonów na rynku. W te układy są wyposażone m.in. Galaxy S9, Xiaomi Mi Mix 2S czy LG G7 ThinQ - a więc najwydajniejsze dziś urządzenia z Androidem.

Mamy tu 8 rdzeni Kryo 385 wykonanych w procesie technologicznym 10 nm. Nowy układ względem mobilnego odpowiednika jest jednak nieco większy, dzięki czemu udało się podkręcić taktowanie z 2,8 do 2,96 GHz. To powinno przełożyć się na wzrost wydajności.

Będzie to prawdopodobnie pierwszy układ przeniesiony ze świata smartfonów do komputerów, który poradzi sobie z płynną obsługą. Próby montowania procesorów mobilnych w laptopach już widzieliśmy, jednak nie zawsze charakteryzowały się wystarczającą wydajnością.

Procesor, układ graficzny i LTE

Snapdragon 850 to nie tylko jednostka CPU, ale także wbudowana karta graficzna Adreno 630, która bez problemu ma odtworzyć filmy w 4K. 

Qualcomm nie zapomniał też oczywiście o modułach łączności. Mamy tu wbudowany modem LTE X20, który ma zapewnić transfery dochodzące do 1,2 Gbps. Następne generacje procesora będą już być może obsługiwały sieć 5G. Do dyspozycji jest też oczywiście szybkie Wi-Fi.

Qualcomm Snapdragon 850 - procesor dla PCQualcomm Snapdragon 850 - procesor dla PC fot. screen / Qualcomm

Nieosiągalny wcześniej czas pracy

Choć wydajność jest tu jak najbardziej istotna, największe znacznie ma czas pracy na jednym ładowaniu. Właśnie dlatego z niecierpliwością czekamy na pierwsze komputery Always Connected PC z prawdziwego zdarzenia.

Praca na nich będzie oczywiście możliwa przy pomocy specjalnie przygotowanej wersji Windowsa dla procesorów ARM. Nie będą również wymagały aktywnego chłodzenia, a w zamiast dostaniemy nawet jedną dobę działania bez dostępu do gniazdka.

Qualcomm zapewnia, że laptopy ze Snapdragonem 850 zaoferują nawet 25 godzin nieprzerwanej pracy bez ładowania.

To dwukrotnie więcej niż w dzisiejszych, najoszczędniejszych laptopach. Czas czuwania w trybie standby również bije na głowę tradycyjne komputery przenośne - w  Always Connected PC będzie cztery lub nawet pięć razy dłuższy.

Na razie pozostaje zaczekać na pierwsze sprzęty wyposażone w nowy procesor Qualcomma. Biorąc pod uwagę, że kilku producentów jest już zainteresowana ich produkcją przyszłość rysuje się optymistycznie.

---

Facebook będzie płatny? Mark Zuckerberg przed Senatem w ogniu trudnych pytań

Więcej o: