Czas wymienić komputer? Najlepsze propozycje do domu, biura i dla graczy

Zastanawiasz się nad wymianą komputera? Podpowiemy, jak wybrać optymalny sprzęt z aktualnej oferty sklepowej i jak dobrać właściwą konfigurację w zależności od własnych potrzeb.

Komputer stacjonarny czy laptop?

Wielu z nas zastanawia się, czy lepiej zainwestować w komputer stacjonarny czy laptop. W zależności od naszych potrzeb, miejsca, jakim dysponujemy oraz budżetem, oba z tych sprzętów mogą okazać się dobrym wyborem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że laptopy często są droższe niż komputery stacjonarne o podobnej wydajności. Komputery stacjonarne mają też przede wszystkim lepsze chłodzenie oraz dają większą możliwość personalizacji podzespołów lub ich późniejszej modernizacji i wymiany. Jeżeli nie zależy nam na mobilnym sprzęcie, a chcemy zaoszczędzić nieco miejsca w domu lub biurze, można zastanowić się również nad wyborem komputera All-In-One lub minikomputera. 

Komputery All-In-One - czy warto? Sprawdźcie, czy jest to rozwiązanie dla was i dowiedzcie się, jakie modele polecamy w zależności od różnych potrzeb >>>

Jaki komputer dla gracza?

Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętów dedykowanych graczom - zarówno laptopów jak i stacjonarnych komputerów. Tego typu maszyny mają tak dobraną konfigurację, aby sprostać nawet najbardziej wymagającym grom, ale są to często drogie rozwiązania. Jeśli myślimy nad zakupem komputera stacjonarnego i mamy podstawowe pojęcie o sprzęcie, to podobny komputer możemy złożyć samodzielnie lub poprosić specjalistyczny sklep o pomoc w wyborze składaka. Tego typu rozwiązanie jest zwykle około 1000-1500 zł tańsze od wcześniej zdefiniowanego zestawu dla graczy. Jakie parametry techniczne będą optymalne pod kątem wydajności w nowych tytułach i ceny? 

  • Procesor i5 lub lepszy
  • Co najmniej 8 GB pamięci RAM
  • Dedykowana karta graficzna - im nowsza tym lepsza, ponieważ zapewnia większą wydajność i lepsze chłodzenie. W zależności od budżetu możemy polecić np. z tańszych opcji:  Nvidia Geforce GTX1050/GTX050ti/GTX1060 lub AMD Radeon 560/570; zaś z droższych: Nvidia Geforce GTX1080/1080ti. 

Komputery dla graczyKomputery dla graczy kolaż redakcja, materiały producentów

Zobacz najciekawsze akcesoria dla graczy >>>

Jaki komputer do domu lub biura?

Do podstawowej biurowej pracy czy domowych czynności, jak przeglądanie internetu, korzystanie z większości programów biurowych lub oglądanie filmów, jest nam potrzebny przede wszystkim bezawaryjny sprzęt, który nie będzie kosztował majątku. Do pracy wystarczy komputer lub laptop z dwurdzeniowym procesorem, 4-8 GB pamięci RAM i zintegrowaną kartą graficzną. Warto pomyśleć o lepszej, dedykowanej karcie graficznej w przypadku komputerów domowych, co zapewni większą wydajność maszyny przy pracy na niektórych aplikacjach i w grach. 

Jaki komputer do domu lub biura?Jaki komputer do domu lub biura? kolaż redakcja, materiały partnerów

Wybór komputera lub laptopa nie jest łatwy, ponieważ na rynku mamy bardzo dużo rożnych konfiguracji, które będą sprawdzać się w zależności od zadań, jakie będziemy na nich wykonywać. Warto przede wszystkim zwracać uwagę na procesor, ilość pamięci RAM, jakość płyty głównej oraz graficznej oraz dysk twardy (HDD lub SSD). Niemniej ważny będzie zasilacz (tani, kiepskiej jakości może nawet uszkodzić komputer), ilość i rodzaj portów czy system operacyjny. 

Więcej o: