Wielu z nas zastanawia się, czy lepiej zainwestować w komputer stacjonarny czy laptop. W zależności od naszych potrzeb, miejsca, jakim dysponujemy oraz budżetem, oba z tych sprzętów mogą okazać się dobrym wyborem. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że laptopy często są droższe niż komputery stacjonarne o podobnej wydajności. Komputery stacjonarne mają też przede wszystkim lepsze chłodzenie oraz dają większą możliwość personalizacji podzespołów lub ich późniejszej modernizacji i wymiany. Jeżeli nie zależy nam na mobilnym sprzęcie, a chcemy zaoszczędzić nieco miejsca w domu lub biurze, można zastanowić się również nad wyborem komputera All-In-One lub minikomputera.
Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętów dedykowanych graczom - zarówno laptopów jak i stacjonarnych komputerów. Tego typu maszyny mają tak dobraną konfigurację, aby sprostać nawet najbardziej wymagającym grom, ale są to często drogie rozwiązania. Jeśli myślimy nad zakupem komputera stacjonarnego i mamy podstawowe pojęcie o sprzęcie, to podobny komputer możemy złożyć samodzielnie lub poprosić specjalistyczny sklep o pomoc w wyborze składaka. Tego typu rozwiązanie jest zwykle około 1000-1500 zł tańsze od wcześniej zdefiniowanego zestawu dla graczy. Jakie parametry techniczne będą optymalne pod kątem wydajności w nowych tytułach i ceny?
Komputery dla graczy kolaż redakcja, materiały producentów
Zobacz najciekawsze akcesoria dla graczy >>>
Do podstawowej biurowej pracy czy domowych czynności, jak przeglądanie internetu, korzystanie z większości programów biurowych lub oglądanie filmów, jest nam potrzebny przede wszystkim bezawaryjny sprzęt, który nie będzie kosztował majątku. Do pracy wystarczy komputer lub laptop z dwurdzeniowym procesorem, 4-8 GB pamięci RAM i zintegrowaną kartą graficzną. Warto pomyśleć o lepszej, dedykowanej karcie graficznej w przypadku komputerów domowych, co zapewni większą wydajność maszyny przy pracy na niektórych aplikacjach i w grach.
Jaki komputer do domu lub biura? kolaż redakcja, materiały partnerów
Wybór komputera lub laptopa nie jest łatwy, ponieważ na rynku mamy bardzo dużo rożnych konfiguracji, które będą sprawdzać się w zależności od zadań, jakie będziemy na nich wykonywać. Warto przede wszystkim zwracać uwagę na procesor, ilość pamięci RAM, jakość płyty głównej oraz graficznej oraz dysk twardy (HDD lub SSD). Niemniej ważny będzie zasilacz (tani, kiepskiej jakości może nawet uszkodzić komputer), ilość i rodzaj portów czy system operacyjny.