Motorola ma patent, który pomoże uniknąć odkształceń w smartfonach ze składanymi ekranami

Motorola uzyskała patent na konstrukcję wyświetlacza w smartfonie ze składanym ekranem, który ma zapobiegać odkształcaniu matrycy przy dłuższym zgięciu. Wiele wskazuje na to, że nie tylko Samsung myśli nad telefonami nowej generacji.

Motorola próbuje zmierzyć się z problemem odkształceń zginanych ekranów w telefonach ze składanymi wyświetlaczami. Pomysł z 2016 roku, na który właśnie otrzymali patent zakłada wykorzystanie technologii podgrzewania fragmentu panelu OLED. Chodzi tu wyłącznie o miejsce notorycznie podlegające zginaniu.

Patent Motoroli na smartfony ze składanymi ekranamiPatent Motoroli na smartfony ze składanymi ekranami fot. LetsGoDigital

Jak podkreślają inżynierowie Motoroli, odkształcenia w ekranach OLED (poniekąd słynących ze swojej elastyczności) zaczynają pojawiać się wyłącznie w sytuacji pozostawania w stanie zwinięcia przez dłuższy czas. Stąd konieczność zastosowania dodatkowych czujników z niezależnym zasilaniem monitorujących aktualny stan panelu.

OLED elastyczny, ale wrażliwy

Osobna bateria całego układu jest w tym wypadku niezbędna, bo może pracować również przy wyłączonym urządzeniu. To właśnie wtedy panel OLED jest najbardziej narażony na odkształcenie, pozostając dłużej w zgięciu. Zaraz po uruchomieniu smartfonu technologia rozpocznie proces podgrzewania i wygładzania ewentualnych odkształceń.

Czytaj też: Robisz słabe zdjęcia smartfonem? Kilka trików jak poprawić jakość fotografii [PORADNIK]

Z pewnością na efekt prac Motoroli oraz innych producentów przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej kilka lat. Proponowane rozwiązanie wydaje się jednak całkiem sensowne.

Źródło: LetsGoDigital

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (8)
Motorola ma pomysł na smartfony ze składanym ekranem
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 21 razy 21

  Czyli jeszcze moment, a znów będziemy mieli telefony z klapką?

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 2 razy 2

  nie wiem czy nie lepsze jest rozwijanie z rulonu - można przy okazji skonstruować taki telefon, który bez rozwijania jest mały (np. do rozmowy zwłaszcza odbierania) a ekran używany tylko do potrzeb multimedialnych

 • uenostation54

  0

  nawet nie wiedziałam, ze takie komórki już są :)

 • kotletxxl

  Oceniono 2 razy 0

  A nie lepiej owinąć sobie wokół głowy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX